Ръководителят на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова съобщи, че Постоянната конференция на прокурорите, занимаваща се с организирана престъпност и корупция, е излязла с нарочен свой акт по отношение на закриване на спецправосъдието.

Този акт е в интерес, както на българското общество, така и на цялото европейско семейство. Документът е подписан от 12-те държави членки, каза Маджарова.

"Стигаме до извод, че до 28 юли Специализирана прокуратура е компетентна да разследва делата, които според законодателя до момента можехме да разследваме. Буквално от 29 юли тези дела би следвало да бъдат изпратени по компетентност някъде. Въпросът е, че няма кой да го направи това нещо. Въпросът е, че ще се създаде проблем със СРС-тата", добави тя.

Припомняме, че през април президентът Румен Радев е подписал указ, с който одобрява промените в Закона за съдебната власт, предвиждащи закриване на Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд, Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура.

Това закриване, освен че води до създаване на една несигурност с оглед на висящите дела, би довело до затрудняване и на тяхната работа в този сегмент, каза Маджарова.

Тя заяви, че е притеснително това, че със закриване на спецправосъдието ще се създаде правен хаос. Ще има и проблем със специалните разузнавателни средства.

Основните акценти в документа на Постоянната конференция на прокурорите, занимаваща се с организирана престъпност и корупция са няколко:

Постоянната конференция на прокурорите единодушно подкрепя работата на специализираната прокуратура до момента в сегмента организирана престъпност и корупция, както и усилията, полагани до момента от страна на България за постигане на резултати.

Всички прокурори на държавите-членки на Постоянната конференция са съобразили обстоятелството, че със закона, с който е закрито спецправосъдието в България се нарушават основни принципи на ЕС и се намира в противоречие с разпоредби на конвенцията на ООН за трансграничната престъпност и корупцията.

Маджарова информира също, че почти две години след арестите на братята Пламен и Атанас Бобокови разследването срещу тях не е приключило. Тя обясни, че все още не са извършени всички действия по разследването и затова делото не може да бъде внесено в съда.

Двамата бизнесмени, бившият заместник- министър на околната среда Красимир Живков и още няколко души бяха задържани на 28 май 2020 година. Впоследствие прокуратурата повдигна обвинения за организирана престъпна група за внос и преработка на опасни отпадъци.