Държавните глави на Литва, Латвия и Полша отказаха да позират за обща снимка на световните лидери на срещата на върха за климата КОП28 заради присъствието на беларуския президент Александър Лукашенко, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Към държавните глави и правителствените ръководители, които се събраха в Дубай за преговорите на ООН за климата, се присъедини и Лукашенко, който е обвиняван от лидерите на Европейския съюз, че провежда репресии срещу беларуската опозиция и се е съюзил с Русия.

Президентите на Литва, Латвия и Полша - всички от тях верни съюзници на Украйна - обясниха решението си да не се появят на традиционната снимка при откриването на КОП28 с присъствието на беларуския лидер.

"Наричаме я обща снимка, Лукашенко не е част от нашата общност", заяви литовският президент Гитанас Науседа в изявление, изпратено до АФП.

"Би било лицемерно да стоим рамо до рамо с лидера на страна, която се превърна в тилова база за руската агресия срещу Украйна, и да обсъждаме бъдещето на света и изменението на климата, сякаш нищо не се е случило", добави Науседа.

Литва и Латвия, две бивши съветски републики, са сред най-яростните критици на Русия и поддръжници на увеличаването на мащабната военна помощ за Киев. Двете страни и Полша обвиниха властите в Минск, че организират поток от мигранти към ЕС в опит да дестабилизират региона.

Вчера балтийските страни и Украйна също бойкотираха изцяло заседанието на Съвета на външните министри от ОССЕ в Скопие заради присъствието на руския външен министър.

Сергей Лавров изнесе реч, по време на която някои делегации напуснаха залата в знак на протест. Българският външен министър Мария Габриел си тръгна от Скопие снощи, за да не присъства на днешното заседание заедно с руския външен министър. Същото направи и американският държавен секретар Антъни Блинкен. Москва беше критикувана за агресията си в Украйна от председателстващия заседанието външен министър на РСМ Буяр Османи.

Днес бе открита Срещата на върха в рамките на КОП28, в която участва и българският държавен глава Румен Радев.

Световни лидери отправиха призиви за справяне с климатичната криза на КОП28

Краят на изкопаемите горива е единственият начин да спасим горящата ни планета, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш на тазгодишната среща на КОП28, предаде Ройтерс.

"Достигането на лимита от 1,5 градуса е възможен само ако сложим край на употребата на изкопаемите горива. Не просто да я намалим", каза Гутериш.

Той призова компаниите в сферата на изкопаемите горива да инвестират в преход към възобновяеми енергийни източници, а правителствата - да помогнат, като наложат тази промяна, включително чрез високи данъци върху печалбите в сектора.

"Призовавам правителствата да помогнат на индустрията да направи правилния избор", каза Гутериш.

Президентът на ОАЕ, които са домакин на събитието, шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян обяви днес, че ще бъде създаден фонд на стойност 30 милиарда долара за намиране на решения на климатичната криза. Това стана само ден, след като ото ОАЕ се ангажираха да внесат 100 милиона щатски долара в световния фонд за компенсации за понесени загуби и щети на климатично уязвимите страни по света, чието създаване бе принципно договорено на КОП27 в Египет. Учредяването на новия инвестиционен инструмент бе определено от Султан ал Джабер като "определящ момент" в създаването на нова ера в международните климатични финанси.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за таксуване на всички въглеродни емисии, които се отразяват неблагоприятно на климата, предаде ДПА.

"Има как да намалим емисиите, като в същото време стимулираме иновациите и растежа: да сложим цена на въглерода", каза Фон дер Лайен на събитие, посветено на въглеродните пазари, в рамките на климатичната конференция КОП28 в Дубай.

"Нека работим за слагането на цена на всички емисии на въглероден диоксид в света", заяви тя, като отбеляза, че понастоящем само 23% от световните емисии са обхванати от инструменти за въглеродно таксуване.

Нидерландия ще допринесе с 15 милиона евро за нов фонд за справяне с щетите, причинени от климатичните изменения, заяви пред Ройтерс нидерландският премиер Марк Рюте, който участва в КОП28.

"Нямаме две планети Земя", заяви бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва на КОП28.

Бразилия е готова да играе ролята на лидер в защитата на климата, каза още Лула да Силва.

Въпросът за финансирането на борбата с климатичните промени и усилията на страните да се адаптират към тях е сред основните теми на годишната конференция на ООН, която бе открита вчера и ще продължи в Дубай до 12 декември.