Това е третият атентат във Волгоград през последните два месеца. В понеделник сутринта избухна бомба в автобус на градския транспорт. По данни на руските следствени органи при атентата са загинали 10 души, а други 19 са били ранени.

При атентата на гарата във Волгоград в неделя загинаха 17 души и над 40 души бяха ранени. Според говорителя на следствието Владимир Маркин, не е изключено между двата атентата да има връзка.

Още преди това изявление стана известно също, че следователите са установили прилики между експлозията на гарата и взривения на 21 октомври автобус. Властите предполагат, че зад трите атентата стоят едни и същи лица.

Терористична заплаха и в централна Русия

Главният редактор на руския сайт "Агентура.ру" Андрей Солдатов не вярва, че зад атентатите стои само малка терористична група.

"Опасявам се, че терористите преследват стратегия за отклоняване на вниманието на силите за сигурност във връзка с предстоящите Олимпийски игри", казва той в разговор с Дойче Веле.

Освен това терористите искат да покажат, че са в състояние да извършват нападения и извън Северен Кавказ.

Конфликти между местните елити

Председателят на сдружението на ветераните от специалната антитерористична част "Алфа" Сергей Гончаров също вижда пряка връзка между атентатите във Волгоград и Олимпийските игри в Сочи. Той отправя остра критика към тайните служби.

"Възниква въпросът дали специалните служби работят достатъчно професионално. Според някои данни властите в този регион са слаби поради конфликти сред местните елити", казва Гончаров в разговор с Дойче Веле.

Терористите преследват няколко цели

Полковникът от запаса на ФСБ Генади Гудков смята, че отговорните за атентатите във Волгоград преследват няколко цели.

"Това са демонстративни акции. От една страна, терористите искат да почернят новогодишните празници на руснаците. От друга страна, искат да сплашат хората, които искат да дойдат за Олимпиадата в Сочи", казва той.

Гудков обръща внимание на факта, че в Русия са в подем различни екстремистки движения и идеологии. Той критикува последователите на традиционния ислям в Русия, които не искат да се борят срещу радикалните движения.

Остра критика отправя и към руската държава. Широко разпространената корупция, съдебният произвол и потискането на свободите и правата на гражданите облагодетелстват екстремизма.