Проверка е установила, че мъжът е предизвикал късо съединение в съоръжението, в резултат на което се е разразил пожар, предаде БГНЕС.

Без електрозахранване за около час са останали около 2000 клиенти на компанията.

Екип на ЧЕЗ е констатирал кражбата на метални ограждения и решетки, както и наличието на личен багаж на жертвата. Вероятно това не е било първото проникване на мъжа в трафопоста.

При извършения оглед е установено, че всички брави и врати на съоръжението са в изправност, а влизането е осъществено чрез разбиване на тухлената стена и отваряне на вратата отвътре.

"Имаме ангажимент да проверяваме всички 17 хиляди трафопоста на територията, обслужвана от компанията, веднъж на 6 месеца и стриктно го спазваме. Съоръжението е било в изрядно състояние. Апелираме гражданите да проявяват будно гражданско съзнание и да подават сигнали при забелязани нередности и проникване в наши трафопостове", каза Васил Василев, ръководител направление "Експлоатация и поддържане" в ЧЕЗ Разпределение България.

Според него са необходими по-строги наказателни мерки. Само преди 4 дни друг мъж е загинал при опит за кражба на проводници на ЧЕЗ в района насамоковското село Гуцал.

От ЧЕЗ отбелязват, че кражбите и вандализмът над енергийни съоръжения ощетяват не само компанията, но и крайните потребители, тъй като причиняват прекъсвания на захранването, чести аварии и повреждане на електроуреди, а все по-често застрашават човешкия живот и нормалното функциониране на държавата.

Въпреки безспорните материални и нематериални щети, които нанасят, подобни престъпления често остават ненаказани, смятат от компанията и посочват, че през последните години почти няма ефективни присъди за кражба и увреждане на енергийни съоръжения, което е причина ЧЕЗ да призовава за по-строги наказателни мерки.

Заплахата за невинни хора, а не само за извършителите на престъпленията, води до необходимостта от третирането на посегателствата над инфраструктурни обекти като престъпления срещу националната сигурност, предлагат от ЧЕЗ.