Нидерландия е порталът на Европа от запад, а България може да бъде порталът на Европа от изток. Това заяви премиерът Кирил Петков след срещата с нидерландския си колега Марк Рюте, провела се в Министерския съвет.

Петков и Рюте обсъдиха на четири очи възможностите за задълбочаване на двустранните отношения между България и Нидерландия, както и актуални въпроси от европейския дневен ред, включително в контекста на войната в Украйна.

След срещата българският премиер посочи, че са дискутирани общи проекти в сферата на земеделието и IT сектора. Двете държави ще работят и за създаването на общ фонд за инвестиции в нови технологии в земеделието, който може да заработи до септември. "Зададохме си задача как в следващите няколко месеца тези добри планове да ги превърнем в реални стъпки", посочи Петков.

Той допълни, че двамата с Рюте са обсъдили и общата позиция на държавите в ЕС за енергийната сигурност на Европа. "Заедно Европа е по-силна, отколкото всеки да се бори сам", отбеляза Кирил Петков.

"Имаме една визия за Европа с нулева корупция. Аз потвърдих, че това е много важен акцент на българското правителство, както за ниво България, така и за ниво Европа. Обсъдихме и факта, че руските енергийни проекти и руската външна политика много пъти включват корупция. Ние заедно, като страни членки, трябва да сме сигурни, че този тип влияние в ЕС е абсолютно недопустимо", добави Кирил Петков.

Българския премиер съобщи, че двамата с Рюте са говорили и по темата за присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство. Според Кирил Петков изпълнението на най-силната задача на българското правителство - да премахне корупцията и да повиши нивото на българските институции, е най-сигурният път към Шенген. "Марк ме увери, че това е пътят. Не е въпрос на политически изказвания, а да си свършим работата", посочи българският министър-председател.

По темата енергетика той още веднъж потвърди, че България ще поиска да бъде част от изключенията във връзка с европейското ембаргото върху руския петрол.

Кирил Петков изрази благодарност към нидерландския си колега за сътрудничеството във военната област, включително за нидерландските изтребители, участващи в охраната на българското въздушно пространство.

"Трябва да се подготвим по-най-добрия начин за Европа след войната, след руската агресия в Украйна", заяви премиерът на Нидерландия Марк Рюте.

"Нидерландия помага на България с изтребителите F-35 и е важно да бъдем рамо до рамо, защото заплахата от Русия не е заплаха само за България или Румъния, трябва да се справим с нея заедно, на ниво Европейски съюз, както и заедно с НАТО", отбеляза Марк Рюте. "Ние всички сме заедно, обединени, защото разделени ще бъдем победени", подчерта премиерът на Нидерландия.

Той увери Петков, че България има приятели навсякъде в Европа и го поздрави за заявеното желание новото правителство да се бори с корупцията и да модернизира страната.

Двамата премиери декларираха още желание да работят по редица съвместни инициативи и проекти, свързани със земеделието, IT сектора, изкуствения интелект и зелената икономика.

Срещата между премиерите на България и Нидерландия бе последвана от пленарно заседание на двете делегации.