В интервю за белгийски медии журналистът, представял се по пътя си от Пакистан до Европа за мигрант, разказва преживяванията си. Той заявява, че това, което е понесъл у нас, го е белязало най-дълбоко.

Лале разказва, че успял да премине от Турция в България, но бил заловен от полицията, бил удрян с палка, бил заключен за половин час в багажника на полицейски автомобил, а след това бил върнат на турска територия. По неговите думи това е било проява на нечовешко отношение.

Журналистът добавя, че умишлено не е носил в себе си документи за френската си самоличност, нито професионална карта и допуска, че ако ги бе представил в този случай, дори би пострадал повече.

Той обяснява, че на България се е наложило за кратко време през 2013 г. да подслони твърде много мигранти, като не е била готова за такъв наплив това е накарало страната ни да опита да ограничи потока.

Думите на французина потвърждават информацията в турски медии от преди няколко месеца, че български гранични полицаи са били с палки 17 иракчани язиди, които опитали да влязат у нас.

През април миналата година пък в доклад на "Хюман Райтс Уоч" бяха цитирани имигранти, които разказаха как български гранични полицаи са ги били и ограбвали, насъсквали са кучета срещу тях, отказвали им вода и храна, трябвало да спят в снега.

Лале допълва, че е бил трогнат от гостоприемството на афганистански бежанци в Истанбул, както и от хората, които са го подслонили в Пакистан. Той обяснява, че макар да нямат почти нищо, тези хора са го приели, подслонили и нахранили, без да показват, че това ги затруднява.

Журналистът е на мнение, че разликата между бежанците и икономическите мигранти все повече се размива, защото бягащите например от Пакистан поемат по пътя заради липсата на всякаква перспектива, а и заради набезите на местните талибани. Според него, макар и да не е във война, Пакистан достатъчно често е арена на бомбени нападения. По негово мнение разликите между севера и юга в света са твърде големи, за да може мигрантският наплив да бъде удържан.

Той препоръчва Европа да помисли как да приеме тези хора и как да облекчи живота им.