"Това беше политиката, имаше доста изцепки в медиите, което сега го отчитам като грешка и вид неопитност. Но финансовата политика си беше такава и трябваше да бъде такава. Не съжалявам за нея”, заяви Дянков пред Нова телевизия и изрази съжаление, че е говорил „необуздано за финансов министър”. 
 
Вчера той представи книгата си "Кризата в Европа. Поглед отвътре" и обеща, че в скоро време ще напише втора книга, в която ще разкаже за проблемите в правителството на Бойко Борисов от 2009 - 2012 г.

Вижте снимки >>>

В първото правителство на Бойко Борисов Дянков бе наричан "поразяващата уста", след многобройните му интервюта по медиите. Той обеща "постна пица" в бюджета на българите, да "напляска" руснаците и дори даваше съвети на ЕК и Гърция. На няколко пъти заплаши с уволнения министри от кабинета и шефове на агенции.

„Очаквах да не изкарам мандата до края. Виждах колко изкарваха в другите държави финансовите министри в кризата. Може би излизането ми от управлението трябваше да стане по-рано
, каза Дянков пред Нова телевизия.

Бившият финансов министър призна, че е научавал от медиите за някои акции на НАП. От медиите за тях научавал дори и бившият шеф на агенцията Красимир Стефанов. Ексминистърът предположи, че пряко участие е имало МВР, тогава пряко подчинено на Цветан Цветанов. Той не скри, че е имал конфликт с колегата си, но подчерта, че Цветанов бил един от първите, обадили му се да го поздравят с книгата.

Симеон Дянков коментира и темата КТБ. По времето на първия кабинет „Борисов”, оказва се, 48% от държавните пари са се съхранявали именно в КТБ.

„Надзорът на банките се осъществява в БНБ, във финансовото министерство нямахме такива данни”, заяви Дянков. „Там и по времето на кабинета „Станишев” са били парите на енергийните дружества. По наше време обаче са влезли и пари от държавните транспортни дружества”, обясни бившият финансов министър.

Премиерът също беше изненадан, колкото и аз бях изненадан. На три пъти изваждахме такава информация – през 2010, 2011 и 2012”.

Дянков обясни, че тогава БНБ се е държало все едно нищо няма. Самият той пък през целия си мандат не се е виждал с Цветан Василев. Относно срещата между Владислав Горанов, тогава зам.-министър на финансите, и Делян Пеевски, тогава близък до Василев, Симеон Дянков заяви, че тя е била случайна, а самият Горанов тогава е отговарял само за бюджета и не е работил по теми с банките. За този ресор е имало друг зам.-министър – Боряна Пенчева.

Дянков коментира и управляващата коалиция днес. Според него участието на АБВ и Георги Първанов показва провал на прехода.

„Не сме направили прехода, който други държави направиха. Това е причина България да е по-слабо развита”, заяви Дянков. „Този коалиционен формат е тежък и за ГЕРБ. Това е тежък формат за реформи. Има доста ретроградни лидери в него – визирам г-н Първанов”.

Относно Росен Плевнелиев, Дянков коментира, че не той го е предложил за министър в първия кабинет „Борисов”, а всички бизнес организации.

„Той е много успешен и като президент. Той слага черта – България започва да се развива по европейски образец”, смята Дянков.

Към днешна дата Симеон Дянков е шеф на руски икономически институт. Той отрече да е близък до руския президент Владимир Путин и подчерта, че институтът е школа по-скоро за руската опозиция.