Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на брифинг в Министерски съвет след среща с кмета на община Гърмен. В разговорите участваха още вътрешният министър Румяна Бъчварова, социалният министър Ивайло Калфин, както и вицепремиерът Томислав Дончев.

Предстои да бъдат премахнати 102 постройки, общината има ангажимент да реши правилно проблема, коментира още Павлова.

"Осем са премахнати - 4 доброволно, 4 принудително. Оттук нататък общината ще ни даде график кога ще настани съответните семейства, на които ще предложи жилища. След това поетапно ще се пристъпва към събаряне", допълни тя.

Тя уточни, че съгласно закона на регистрираните там 775 души, които са с лична карта с адрес за местоживеене кв. "Кремиковци", улица извън регулация, е издадена адресна регистрация на нерегулиран земеделски имот. Тези 775 души са жители с издадена адресна регистрация върху общински имот, подчерта Павлова.

По думите й всичко, което е в правомощията на правителството и държавата за намаляване на етническото напрежение, ще бъде и е предприемано постоянно.

"Проблемът с незаконните постройки не може да се реши за ден, два или месец. Казусът е много сложен, заплитан е във времето. Още от 1997 година е започнал проблемът, надявам се с помощта на всички да успеем да излезем от тази ситуация", заяви от своя страна кметът Минка Капитанова.

По думите й жителите, на които трябва да се подсигури подслон, са много и вариантите са да се вземат жилища под наем или жители от съседните села да предоставят безвъзмездно помещения, докато започне процедура по изграждане на законни къщи.

ПФ: Кабинетът да не се поддава на внушения

Междувременно Патриотичният фронт излезе с декларация, в която остро възразява срещу "скандалните опити за пореден път да бъде нарушен законът и да бъдат спасени незаконните цигански постройки в Гърмен", предаде БТА.

Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов заяви, че голямата част от тях са построени върху окупирани частни земи и за тях има издадени валидни и законни заповеди за премахване. 

"Те са символ на продължаващото вече 25 години политическо безхаберие и причина за тежка етническа и битова престъпност", каза още депутът. 

Той подчерта, че ПФ възразява местната администрация и държавната власт да се съобразяват с "писмото" на Европейския съд по правата на човека - събарянето на къщи да бъде спряно, докато не бъдат осигурени нови жилища за ромите. Именно тази позиция стана причина и за временно спиране на събарянето.

"Настояваме МС незабавно да реагира и да изпрати на ЕСПЧ и Българския хелзинкски комитет пълната информация по всички случаи на битова етническа престъпност и проблеми, създадени от обитателите на тези незаконни гета", добави Каракачанов. 

Патриотите са категорични, че кабинетът не може да се поддава на външни внушения, защото това ще е дискриминация спрямо правата на останалите български граждани.

От ПФ настояват още правителството да направи пълна справка за адресните регистрации и имотното състояние на обитателите на незаконните постройки, защото са убедени, че са дошли от някъде, където притежават недвижими имоти или части от тях. 

Преди дни и  ОССЕ призова България да спре незабавно изселването на роми и разкритикува политическите лидери на страната за използване на езика на омразата.