Не само бизнесът, но и личните лекари са притеснени от въвеждането на новата системи на касовите апарати. Причината - могат да нарушат правата на пациентите, защото данъчните ще имат достъп до здравните досиета на пациентите, а при повреда на софтуера, трябва да преустановят работа. Това е позицията е на Българския лекарски съюз и на Сдружението на семейните лекари.

"Неприемливо е лекарските кабинети да бъдат приравнени с търговски обекти", каза по bTV д-р Николай Брънзалов - Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

Той не вижда какво налага промяната в лечебните заведения.

"В тази наредба има много неща, които ни смущават, по простата причина, че чисто търговски еквилибристики са пренесени в медицинската практика", допълни д-р Брънзалов. "С този нов софтуер ще може да се проверява т. нар. складова наличност. Ние нямаме друга складова наличност освен електронните здравни досиета на българските граждани", допълни той.

"Ние не сме магазини. Нашата складова наличност това са медицинските досиета на нашите пациенти и не бихме желали някой да има достъп до медицинското досие на пациентите", коментира и общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова пред БНТ.

Лекарите са категорични, че има риск от изтичане на информация, защото одиторският профил, който би получил служител на НАП за този софтуер, му дава възможност да види абсолютно всички данни.

Освен това - при положение, че по някакъв начин се получи повреда или липса на връзка, лекарите трябва да преустановят работа, смята д-р Брънзалов.

По думите му до момента няма обяснен авариен режим какво ще се прави, ако това се случи.

"Ние сме за подобряване на фискалния контрол, но наредбата в този вариант е неприложима в медицинската дейност в България", отбеляза д-р Николай Брънзалов.

Личните лекари настояват за допълнителни разговори с НАП.