Жителите на Разлог отбелязват фестивал "Старчевата", който по традиция събира на централния площад в града кукери и облечени в носии мъже, жени и деца.

Снимка: Калин Каменов/Dir.bg

Седмици преди да изпълнят стародавния обичай, с който гонят злите сили, местните хора подготвят костюмите, за да преминат през всички махали в първия ден от новата година. Традиционно се "дрънкат звонци" - знак, че "Старчевата" е близо. Тръпката от празника е еднаква за всички - без разлика от възрастта, разказаха пред БТА хора от Разлог.

Снимка: Калин Каменов/Dir.bg

Традицията е древна, всяка година момчета и момичета, мъже и жени се обличат, за да съпреживеят традицията, която събира всички жители на града. Шестнайсетгодишната Мария Джолева е едно от малкото момичета, които се преобразяват в чауши, както тук наричат кукерите. Прави го повече от десет години. В традицията я въвежда нейният баща, постепенно обаче сама започва да се подготвя за "Старчевата".

Снимка: Калин Каменов/Dir.bg

Сред кукерите, които с нетърпение очакват празника, е деветгодишният Михаил Джолев. Разказа, че следва по-големите кукери, учи се от тях как да скача и как да издържа под тежестта на кожения костюм и звънците. Тежат, но не е трудно, сподели Михаил и добави с гордост, че върви наравно с възрастните до самия край на празника.

Редом с "чаушите", на "Старчевата" вървят облечените в носии групи. Само в една от махалите - "Вароша", повече от 300 са дефилиращите, разказа Стоичка Бучкова.

Вижте всички снимки ТУК>>>

Тази година групите дефилират по улиците в Разлог - до централния площад - по определен график, с което да избегнат струпването на много хора.

Снимка: Калин Каменов/Dir.bg

По този начин местните жители съхраняват традицията, без да създават опасност за близки и съграждани заради COVID, коментираха те.