Днес православната църква почита паметта на светите Константин и Елена. Те са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос.

Днес имен ден имат близо 103 хиляди души, от които 67 хиляди са жени, отбеляза БНР.

В деня на равноапостолите светите Константин и Елена празнуват и градовете Елена и Пазарджик.

Свети Константин Велики бил римски император (306-337 г.). Роден в Ниш (днес в Сърбия), той се издигнал до виден пълководец във войската. След смъртта на баща му император Констанций Хлор, Константин заради добрите му качества бил поставен от войската на негово място. Той бил възпитан в езическата вяра, но след едно видение на кръст в небето и надпис "С този знак ще победиш!" наистина победил и решил да спре гоненията на християните.

За целта той издал указ в град Медиоланум (днес Милано, Италия) през 313 г. за признаване на християнството като разрешена религия. Но то вече било толкова популярно сред народите на римската империя, че започнало много бързо да се разпространява по цялата империя. Затова делото на император Константин се смята за апостолско. Той свикал и Първия вселенски събор на Църквата в 325 г.

Майка му, света Елена, също приела християнството и предано работила за утвърждаване на новата вяра. По неин почин бил открит Христовият кръст, били построени множество християнски храмове. Затова и тя се почита като равноапостолна.

Мъченик Константин бил родом от Трънския или Пиротския край и още като момче отишъл в София да работи у търговци на овце, цинцари. Но един ден крадци ограбили господарите му и младият Константин бил наклеветен за кражбата. Той бил измъчван да признае, но невинното момче не можело да поеме такава вина. Тогава бил предаден на турци, които му поставили условие да приеме исляма, за да не го изтезават повече. Константин решително отказал и след поредица нови изтезания бил обезглавен, а тялото му захвърлили в полето. Християни, които разбрали за убийството, прибрали тялото на момчето и го погребали. Това станало в 1737 г. През следващите десетилетия много хора се стичали на гроба му и получавали изцеления.

По традиция празникът в град Елена ще започне със Света литургия в храма "Успение на Пресвета Богородица". В Архитектурно-историческия комплекс "Даскалоливницата" ще бъдат издигнати знамената на на Република България, Европейския съюз и на възрожденския град. Кметът инж. Дилян Млъзев ще приветства жителите и гостите на града. Празничната програма ще започне в 12:00 часа на площад "Христо Ботев" с концерт на ансамбъл "Искра".

С богата програма и Пазарджик ще отбележи своя празник, който както обикновено започва с тържествена литургия в църквата "Св. св. Константин и Елена" и литийно шествие от храма до центъра на града.