Има няколко прессъобщения на прокуратурата по случая с кюлчетата и пачките евро, за които се твърди, че са от спалнята на бившия премиер Бойко Борисов. Тази информация в прессъобщенията не се различава от тази в медиите в последните два дни - това каза главният прокурор Иван Гешев пред депутатите от Комисията за борба с корупцията към парламента, на които няколко пъти препоръча да четат както самите прессъобщения, така и да се запознаят с правомощията на обвинител номер едно. 

По думите на Гешев в последните две години е имало непрекъсната комуникация между българската прокуратура и европейските институции. Всичко по темата, което законът позволява, било казано на евродепутатите както при лични срещи в София и Брюксел, така и чрез онлайн комуникация. Освен по разследването за пачките и кюлчетата, информация била изпращана и за т.нар. дело "Барселонагейт". До комисията в ЕП бил изпратен доклад след разрешение на наблюдаващия прокурор, посочи Иван Гешев, като уточни, че тогава той е бил в отпуск и писмото било подписано от негов заместник.

До изслушването се стигна след като преди дни заместник-председателят на парламентарната комисия по бюджетен контрол Томаш Здеховски от Европейската народна партия бе цитиран да казва, че от българската прокуратура са му съобщили, че при досъдебното производство са били извършени технически експертизи на разпространените снимки и видео, за които се твърди, че са от дома на бившия премиер Бойко Борисов. Установено било, че тези материали са били манипулирани, налице били разлики в резолюцията на банкнотите, в сравнение с останалите заснети предмети. Проверката показала и че са били нанесени много промени във файловете, изменения в датите на снимките и в метаданните на някои от тях. Освен това, някои от снимките изглежда били правени в дни, когато Борисов не е бил в имота.

Веднага след встъпителното изказване на Гешев започна спор за работата на комисията. Александър Несторов от ДПС изрази мнение, че тази тема не може да е предмет за изслушване на главния прокурор и посочи, че депутатите от партията няма да участват в изслушването. След това той напусна заседанието.

Тома Биков от ГЕРБ заяви, че това заседание е свикано в разрез с правилника. Подкрепи го Анна Александрова, която също изрази мнение, че заседанието е нелегитимно заради липса на кворум. Така тя влезе в спор с председателя на комисията Михал Камбарев във връзка с това колко депутати е необходимо да присъстват, за да има кворум.

Снимка: "Булфото"

След като Камбарев ѝ отговори, че има кворум, Александрова предложи за изслушване "и записите на Лена и Кирчо, защото обществото се вълнува от тези записи дали са истински", заяви тя. Тома Биков я подкрепи и каза, че трябва да се изясни дали тези записи са истински. 

"Прокуратурата не е и няма да бъде участник в политически процеси и борби", каза пред депутатите главният прокурор, който на повечето въпроси отговори, че не е в правомощията му да отговори, че не е запознат, че няма да влиза в политически диспут или че не е разбрал какво точно го питат.

Снимка: "Булфото"

Депутатът от "Продължаваме промяната" Константин Бачийски попита главния прокурор дали злоупотребите на "Капитан Андреево" имат връзка с пачките и кюлчетата в чекмеджето, на което Гешев отговори, че не е митничар или служител на ДАНС, а и никога не бил минавал през този граничен пункт.

"Има други важни дела в държавата, например това за отпадъците. Питайте за тях", препоръча главният прокурор, визирайки процеса срещу Пламен и Атанас Бобокови. След това посочи, че е притеснен за "срещата на депутат с един от двамата в джипа му".

Снимка: "Булфото"

Ручен Гечев от БСП попита дали е намерен манипулаторът на снимките от спалнята на Борисов, щом се твърди, че са манипулирани. Важно било да се намери манипулаторът, "защото този човек е злепоставил страната и бившия премиер пред света". На което отново главният прокурор припомни своите правомощия.

Конкретно обаче той отговори на въпроса кога ще си подаде оставката, след което напусна заседанието. "Гордея се с това, което българската прокуратура направи. За пръв път бяха повдигнати обвинения на действащи министър и зам.-министър (Нено Димов и Красимир Живков), за пръв път милиард и петстотин милиона евро бяха запопирани, за пръв път бяха повдигнати обвинения на хора, които някои смятаха за недосегаеми, решихме десетки проблеми. Срамът е за тези, които ги защитават и влизат в джиповете им. Затова няма да подам оставка, защото няма за какво", аргументира се Гешев.

Преди това пред медиите в парламента Гешев заяви, че главният прокурор не е длъжен да се явява в парламентарни комисии, а в Правната комисия на Народното събрание може да представя само обобщена и аналитична информация, а не информация по конкретни досъдебни производства. "Главният прокурор не е длъжен да се отзовава на подобни покани. Още повече, че пристигна вчера в 16 ч. Надявам се това да не е от липса на държавническо отношение", добави той пред журналистите. 

Снимка: "Булфото"

Освен Иван Гешев пред комисията се очаква да говорят евродепутатите Елена Йончева и Цветелина Пенкова, както и журналистите Атанас Чобанов и Иван Бакалов, които през 2020 г. получиха снимките и ги анализираха по няколко различни начина, за да установят дали е имала някаква манипулация по тях.