Европейската комисия ще анализира причините и възможните решения за намаляване на енергийната бедност, съобщи Йотингер пред Комисията за промишленост, изследвания и енергетика на Европейския парламент, предаде БТА. 

Йотингер беше попитан какво ще направи комисията в подкрепа на разрастващия се брой хора, които не могат да си плащат сметките и които предизвикаха протести в България, но са проблем и в Полша, Унгария и други държави от Централна Европа.
Според енергийния комисар регулация на цените не е желателна, тъй като ще се използва като прецедент за намесата на държавата в други сектори на суровини, които са либерализирани. Йотингер смята, че е по-удачно държавата да се бори с енергийната бедност чрез социалните системи, като предоставя помощи на хората, които не са в състояние да си плащат сметките за електроенергия и отопление.

Вчера чешкият премиер Петър Нечас заяви, че атаката срещу ЧЕЗ в България е политическа игра, като директно обвини главния прокурор Сотир Цацаров и намекна, че е близък с бившия премиер Бойко Борисов.  

В началото на месеца Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обяви средно намаление на цените на тока за ЧЕЗ със 7,17 процента, за ЕВН - със 7,28 процента, и за Енерго Про - с 6,22%. Вчера премиерът Марин Райков заяви, че един от приоритетите е да се предприемат стъпки за по-нататъшно намаление на цената на тока.

"Компенсирането на ножицата между доходите и цените на енергията може да бъде само временно решение и то за страни, които могат да си го позволят финансово", коментира Ивайло Калфин, който е член на комисията по енергетика на Европейския парламент.

Гюнтер Йотингер прогнозира пред евродепутатите, че цените на енергийните носители, с изключение на въглищата, ще продължат да се покачват. Анализите на Европейската комисия сочат, че секторът на енергия от възобновяеми източници ще има нужда от държавна подкрепа още дълги години преди да бъде в състояние да се издържа сам.

Междувременно енергийната комисия на ЕП отхвърли вчера предложение на Зелените България, Литва и Словакия да бъдат задължени да построят с европейските компенсации за затворените блокове в атомните централи "Козлодуй", "Игналина" и "Бохунице", собствени хранилища за окончателно погребване на ядрени отпадъци.