По думите му – службите са работили по информация за подготовка за купуване на неистински парични знаци с номинал от банкноти по 50 евро.

„Във вчерашния ден късно следобяд на 37-ми километър на бензиностанция „Лукойл” близо до Ботевград, в момент на предаването на 88 броя неистински парични знаци с номинал по 50 евро, бяха задържани трима души. Това са 49-годишният Сергей, известен на МВР с криминални регистрации за кражби и побои; 61-годишният Емил, криминално проявен, осъждан в Италия, и Данчо Пръча, който е управлявал моторното превозно средство. Тримата мъже ще останат в ареста за 72 часа. Уведомена е прокуратурата. Работата по случая продължава.

Той е една от емблематичните фигури на Врачанския регион, занимавал се е с разпространение на наркотици, сводничество, рекет и изнудване, има многобройни висящи дела”, каза министър Цветан Цветанов.

Вчера и днес продължават процесуално-следствените действия на адреси. В момента Пръча има една десетгодишна присъда, постановена от Врачански окръжен съд. От април 2011 година мярката му за неотклонение е била променена от „задържане под стража” в „домашен арест” и впоследствие – в „парична гаранция” 10 000 лева.

„На 19 октомври предстои разглеждане на делото му на втора инстанция. Надявам се, освен потвърждение на присъдата от първата инстанция, Данчо Пръча да бъде задържан, за да не изпадаме пак в подобни ситуации, както с братя Галеви и други емблематични криминални фигури на организираната престъпност в България. Виждате, че при едно бавно правораздаване и протакване с възможностите, които защитата винаги може да използва, при промяна на мерките за задържане под стража, тези лица не се занимават с нищо друго, освен с престъпна дейност. Затова е много важно, когато има осъдителни присъди, съответните инстанции да приключват работата си по-бързо, за да се знае дали лицата ще трябва да лежат в затвора или – да са на свобода и да правят това, което прави и в момента Данчо Пръча”, каза министър Цветан Цветанов.
 
На 8 април 2011 година мярката за неотклонение на Йордан Тонов - Данчо Пръча бе изменена от състав на Софийския апелативен съд (САС). Мярката за неотклонение на Йордан Тонов е била променена от „задържане под стража" в „домашен арест", а мотивите на магистратите тогава не са оповестени.

От края на февруари 2012 г. Данчо Пръча е бил в лошо физическо състояние и се е придвижвал с бастун. След настояване на неговия адвокат Менко Менков съдия Лидия Крумова назначи съдебно-медицинска експертиза, от която стана ясно, че Тонов страда от дископатия и се нуждае от спешна хирургическа интервенция. След обявяването на резултатите от експертизата защитникът на Данчо Пръча поиска да бъде прекратен съдебният процес както и изменение на мярката "задържане под стража" в по-лека, но съдът отказва. От септември 2011 година мярката му за неотклонение е променена от „домашен арест” в „парична гаранция”.

На 27 декември 2011 година Врачанският окръжен съд осъди на 10 години затвор Йордан Тонов - Данчо Пръча за организиране на престъпна група за притежание и разпространение на наркотични вещества. От 2002 до март 2007 г. Тонов е ръководел групата, съвместно с Димитър Желязков - Митьо Очите, а след това, до задържането му на 14 октомври 2008 г. - сам, тъй като Очите вече е бил зад решетките. Калин Петков, другият обвиняем от групата на Пръча, е признат за виновен, че е участвал в организирана престъпна група с цел наркоразпространение, трафик на хора, склоняване към проституция и сводничество в България. Той бе осъден на лишаване от свобода за 6 години и 6 месеца. Милен Цонков от същата група получи 5 години и 6 месеца лишаване от свобода по същите обвинения. Никола Тодоров и Венелин Кръстев ще излежават присъда от 6 години и 6 месеца затвор, тъй като са били съпричастни към организираната престъпна група. Петимата са осъдени са да платят разноските по делото в размер на 6849,17 лева, всеки един тях по 1712,30 лева. Присъдата може да бъде обжалвана пред Апелативен съд.