Албанското правителство направи изменения и допълнения по закона, който задължава студентите по медицина в Албания да останат да работят в страната за определен период от време, за да получат дипломите си, съобщи информационният портал "Шчиптаря", цитиран от БТА.

Промените идват няколко месеца след като Конституционният съд на Албания отмени някои членове от спорния закон, който беше одобрен миналото лято на фона на студентски протести и доведе до бойкот на учебния процес в началото на академичната година.

Законът беше изпратен до Конституционния съд на Албания от група студенти по медицина и 30 опозиционни депутати през октомври 2023 г., припомня "Шчиптаря". Съдът замрази изпълнението му през ноември миналата година, а през януари поиска намаляване на периода, в който студентите да работят в Албания след дипломирането си с аргумента, че "5-годишният период е непропорционален" .

Законът предвиждаше пет години задължителен трудов стаж за студентите по медицина, които следват за първа година, като след преразглеждането той се намалява на три години. За студентите по медицина от втори до четвърти курс задължението се намалява от три на две години, докато онези, които са в петата и шестата си година на обучение, са задължени да работят в страната след дипломиране една година вместо две.

Конституционният съд постанови, че в закона за студентите по медицина има някои пропуски във връзка с критериите за приоритетното им наемане на работа, както и финансовото им третиране, докато чакат да бъдат наети, съобщава "Топ Ченъл". По тази причина албанското правителство направи допълнение към закона, което предвижда лекарите, които не са били наети в срок между три и девет месеца след дипломирането си, да получават 80 процента от заплатата на общопрактикуващ лекар. Другата възможност, която законът предвижда, е те да могат да работят в частни здравни институции, като запазят правото си за приоритетно наемане на работа в обществените здравни институции.

Законът за студентите по медицина влезе в сила от академичната 2023-2024 г. и ще важи до академичната 2028-2029 г., отбелязва "Топ Ченъл".