По думите на върховния комисар на ООН за правата на човека Зеид Раад ал Хусейн тази "смущаваща" политика може да не отговаря на международните закони.

Върховният комисар посети България за втори път в рамките на осем месеца. Той отбеляза известно позитивно развитие, но отправи критики към няколко притеснителни политики или практики в страната.

Ал Хусейн подчерта, че всеки, който влезе неправомерно в България, автоматично се задържа. "Още по-лошо, те може да бъдат съдени и пратени в затвора, за година или дори повече, ако се опитат да напуснат страната", добави Зеид Раад ал Хусейн, цитиран от ДПА и БТА. "Напускането на страната е обявено за престъпление, въпреки че според международния закон всеки има правото да напусне една страна, включително собствената си".

Тази практика противоречи на основните закони за свобода на придвижване и, по думите на върховния комисар на ООН по правата на човека, поставя мигрантите в "обидна ситуация тип Параграф 22".

Според високопоставения представител на ООН тази политика оставя практически без изход мигрантите, които не могат да получат статут на бежанци, но имат причини да не искат да се върнат в страните си.

Зеид Раад ал Хусейн отправи критики и към засилващите се антимигрантски и ксенофобски настроения, включително изявленията на обществени фигури, подкрепящи въоръжените доброволчески организации за поддържане на реда, които ловят мигранти по границата с Турция.

"Българското правителство не прави достатъчно, за да се противопостави на тези притеснителни тенденции, а според някои то всъщност насърчава нетолерантността", заяви върховният комисар.

Ал Хюсейн разкритикува и ксенофобската реторика, използвана по адрес на мигрантите у нас, и подчерта, че самият премиер Бойко Борисов е изразил подкрепа в медиите за местни жители, които "ловят" мигранти, предаде и БНР думите на комисаря.

"Необходимо е ръководство, което да създаде среда, която да способства за спазването на човешките права, както и да слага край на нарушенията и злоупотребите, когато се случат", подчерта комисар Ал Хусейн.

В коментарите си върховният комисар на ООН за правата на човека все пак призна, че България е на фронтовата линия на най-лошата мигрантска криза след края на Втората световна война.

Ройтерс цитира говорителка на българското вътрешно министерство, според която изявлението на върховният комисар на ООН за правата на човека "не представя напълно обективната ситуация, свързана с търсещите убежище в страната".

Българската държавна агенция за бежанците е обяснила пред Ройтерс, че търсещите убежище чужденци може да бъдат приети за възможно най-кратък срок в център за настаняване от закрит тип, за да се установи или провери самоличността му, или когато това е необходимо за защита на националната сигурност и обществения ред. В момента няма задържани насила чужденци в никой от четирите регионални центъра за настаняване от отворен тип. Няма и данни за нарушения на човешките права.