БСП ще играе не за първи път ролята на фикуса. В едни такива широки коалиции щетите ги понасят левите партии, коментира политическият анализатор и социолог Юрий Асланов в интервю за Dir.bg. Според него соцлидерката Корнелия Нинова е оставила впечатлението, че цялата коалиция се върти около нея, за да й намери подходящия пост. Забавянето на коалиционното споразумение от БСП анализаторът тълкува като желание на Корнелия Нинова да демонстрира "колко е важна". Хората, които искат нейната оставка, обаче няма да се откажат от това, въпреки че БСП ще е във властта, прогнозира още Асланов. Една такава идейно разнолика коалиция винаги е бременна с риск да се разпадне при всеки един драматичен случай, предупреди още Асланов, категоричен, че това няма да завърши добре за БСП.

- Вас смущава ли Ви нещо в тази четирипартийна коалиция - например, БСП в един кабинет с ДСБ и ДБ?

- Разбира се, че смущава. Вероятно и привържениците на цитираните от Вас партии са смутени, че ще трябва да пребивават в един кабинет с БСП. Но нашият опит показва, че обикновено в такива широки коалиции, в крайна сметка щетите ги понасят левите партии, а през тази година БСП претърпя електорален срив, включително и в България. Опитът е такъв. Винаги, когато БСП е участвала в управлението в коалиция с други партии, тези партии не са напускали управлението с толкова негативи, колкото БСП. И доколкото е възможно да се повтори същото, това заплашва нейното съществуване въобще, след като през тази година БСП претърпя безпрецедентен електорален срив.

- Тоест, БСП поема риска да претърпи още по-големи щети от това си участие.

- Разбира се. Защото левите хора не са склонни на тактически компромиси, когато става дума за упражняване на власт и участие в управлението. Не са склонни на такива компромиси, както десните хора, и това поставя под риск перспективата за БСП. Без да съм сигурен, че това ще се случи, но пак подчертавам - опитът е такъв, и не само в България.

- Ако Корнелия Нинова стане вицепремиер, това не предрешава ли битката за лидерския пост? Ще посмее ли БСП да иска оставката на председателя, който я е вкарал във властта? И влизането й в коалицията подчинено ли е на вътрешнопартийния интерес на соцлидерката?

- Да, разбира се, че е подчинено. Тя остави впечатление, че цялата коалиция се върти около нея, за да й намери някаква подходяща длъжност и за да запази партийния си пост. Хората, които искат нейната оставка, няма да се откажат от това. Те ще продължат да я искат. Въпросът ще бъде доколко оценката в партията за успеха или неуспеха за участието на БСП в това управление ще надделее към хипотетичния момент, когато трябва да се решава въпросът с тази оставка. Да речем, към края на януари, макар че аз още не съм сигурен, че тази оставка реално е подадена и че наистина в близко време ще се обсъжда. Но, да предположим, че ще се обсъжда.

- Нали утре има пленум на БСП? Или смятате, че в дневния ред ще влезе само коалиционното споразумение?

- Аз мисля, че тя ще намери начин отново да избегне този пленум, поне в присъствения му вид, и ще успее да нагласи на подпис нещата. Ако го е насрочила присъствено, за нея това е риск. Защото дори в този Национален съвет, който тя сама подреди и на практика назначи, се появи нейна опозиция. Не съм сигурен, че тя ще успее точно на утрешния пленум да реши въпроса с избора на заместник на председателя до провеждането на следващия избор, но за нея няма да е приятно това, което ще се обсъжда на пленума. Защото, горе-долу е ясно, че и в Националния съвет, и извън него, хората, които искат нейната оставка, говорят едно и също - че тя трябва да освободи партията от себе си. И макар това да не е най-важният проблем на БСП, без неговото решаване не може да се пристъпи към решаването на нито един от другите, по-големи проблеми.

- Да, но ще се решат ли социалистите да й вземат оставката, след като ги вкарва във властта, колкото и да е парадоксално това, че БСП ще управлява точно, стигайки дъното с най-ниския си резултат на парламентарни избори?

- Не говорим за БСП, а за онази част от БСП, която е в активни позиции, защото като цяло партията не се състои от хора, които участват или я подкрепят за това, че очакват някакви облаги от властта. Но има няколко десетки или стотици души, които са заинтересовани от участие във властта. И вероятно една голяма част от тях са в Националния съвет. Аз лично не очаквам към този момент атаката срещу Нинова да се увенчае с успех. Нейната съдба ще зависи от успеха или неуспеха на управленската коалиция, от начина, по който ще стартира тази коалиция и от начина, по който ще се представя - успешно или неуспешно, представителите на БСП в нея.

- Да не би Нинова да е бавила споразумението именно заради пленума, по вътрешнопартийни причини?

- Не. Това е демонстрация на псевдохарактер, за да покаже колко е важна, че от нея зависи тази коалиция. Обикновено в широките коалиции много пъти нещата се диктуват именно от малките партньори, а не от водещата партия. Тази коалиция поначало е странно съставена. Неслучайно тези споразумения, които се подписват, са двустранни, и в последния момент мандатоносителят реши в някаква степен да демонстрира и той сила в лицето на "Продължаваме промяната", сглобявайки иновативно тази коалиция със суперминистър или нещо, каквото изглежда Асен Василев, обезличавайки останалите, по-малки партньори, именно за да не се случи това, което винаги се е случвало. Дори в последния мандат на Борисов ние го наблюдавахме - когато голяма част от поведението на мандатоносителя се диктуваше от малкия партньор в лицето на Патриотите тогава.

Една такава коалиция, особено идейно разнолика, винаги е бременна с риск да се разпадне при всеки един драматичен случай.

- Смятате ли, че ще изкара четири години, каквато е заявката?

- Понякога нещата, които изглеждат най-нестабилни, се оказват най-дълговременни именно защото са споени от интереси. Хората, които и в БСП, и в другите партии ще подкрепят тази коалиция, ако те я подкрепят безпринципно заради интереса на част от своите лидери, те могат да играят на инат и до края. Когато казвам успех или неуспех на коалицията, аз нямам предвид това. Имам предвид широкото обществено мнение, как ще варира оценката на хората за успеха или неуспеха на управлението. А периодът, в който се намираме, едва ли открива перспективи за масово доволство и одобрение на което и да е одобрение, не само на това.

- А полезно или вредно е това парцелиране на министерства между отделните формации? Ще имат по един съгледвач в министерството на другата партия. Имате ли забележки по структурата на кабинета?

- Разбира се, че е вредно това, както го нарекохте, парцелиране - всяко министерство се взима от една партия. Колкото и съгледвачи да сложите, това нарушава идеята за общи политики на правителството. Това означава опасност всяко министерство да си провежда своя политика, подчинена на някакви тяснопартийни интереси. Впрочем, това сме го преживявали и знаем как свършва. Аз не знам колко пъти трябва да правим едно и също, за да очакваме различен резултат. Ако не се направи различно от предишните коалиционни формули, когато наистина така бяха построявани правителствата, това министерство - на тази партия, колкото и политкомисари да се сложат в това министерство от страна на другите участници в коалицията, все пак нещата ще се диктуват от една партия. Това не само не е полезно, то е намразено от българските граждани. Спомняте си отношението към тройната коалиция, към четворната през 2014 г. При всички коалиционни формули, когато се приписваше на определена партия определена политика, помните как изглеждаше това в масовото съзнание.

- А очаквате ли пленумът утре да подкрепи без проблеми това коалиционно управление?

- Да, защото този Национален съвет е подбран лично и на практика, назначен от самата Корнелия Нинова. И аз не вярвам, че мнозинството в него се е променило, макар в последните месеци да се повия, дори в този Национален съвет, опозиция на Нинова.

- Завъртяха се имена на хора от Изпълнителното бюро, спрегнати за министри. Те експерти ли са по темата, за която ще отговарят, или ще получат постове по заслуги? Как тълкувате неофициално номинираните?

- Аз не бих желал да коментирам слухове на този етап. Ако е това, което обикаля като слухове и догадки в медиите, то е това, с което БСП в активната си част на елита разполага. Това са хора, лоялни, лично предани на Нинова и очевидно тя цели чрез тяхното участие в изпълнителната власт да стабилизира вътрешнопартийната си роля. Да обезпечи властта си вътре в партията и нищо друго. Защото, при всяко положение, това не са най-добрите експерти, които може БСП да предложи.

Тази игра на инат ще свърши с много тежки последици и под риск е именно БСП, защото още едно разочарование на левите хора от участието на партията в поредната власт, ще бъде фатално за нейното съществуване.

- Структурните промени в кабинета са така направени, че лишават БСП в нейните полагаеми се министерства от ключови агенции и в други ръце ще бъдат съсредоточени големите финанси.

- Това именно подсказва недоверието на останалите коалиционни партньори към БСП или към това, което представлява ръководството на тази партия към този момент, но и подсказва, че на практика БСП е прибрана в коалицията по милост, по неизбежност, защото няма начин да се сглоби правителство без нея.

- Но така БСП няма ли да играе ролята на фикуса, не е ли унизително за нея?

- Ами доста унизително е, разбира се. И трябва да се разглежда в контекста на това, че БСП е в криза, особено след тази поредица от низходящи изборни резултати. Но ние знаем, че и в други случаи БСП е играла практически ролята на фикуса, участвайки в различни формати на коалиции.

Изобщо БСП трябваше първо да се разбере със себе си, да разбере кого иска да представлява и какво иска да направи в политиката, но нямаше време за това, и ръководството я тласна в прегръдките на неолибералната парадигма отново.

Със сигурност това за БСП няма да завърши добре, колкото и да продължи.