Световните лидери се събраха в Париж в Деня на примирието
Германският президент положи венец на военния мемориал в Лондон в знак на помирение
72-ма световни лидери се събраха при Триумфалната арка в Париж на тържествена церемония по случай 100 години от края на Първата световна война, предадоха световните агенции.
Президентите на САЩ Доналд Тръмп и на Русия Владимир Путин, германската канцлерка Ангела Меркел, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, шефът на НАТО Йенс Столтенберг и десетки монарси, президенти и премиери от Европа, Африка, Близкия изток отбелязаха заедно с френския президент Еманюел Макрон момента, в който оръжията замлъкнаха в Европа преди един век. Сред присъстващите беше и президентът Румен Радев.
"Да обединим нашите надежди, вместо да противопоставяме страховете си", заяви Макрон пред събралите се пред Триумфалната арка държавни лидери.
Церемонията започна с малко закъснение, след 11 ч. местно време, когато камбаните започнаха да бият, отбелязвайки момента на подписване на примирието, но тогава лидерите още бяха на път към Триумфалната арка.
Президентът Тръмп се поздрави с френския си колега Макрон, канцлерката Меркел и краля на Мароко Мохамед Шести. Президентът Путин, който пристигна последен, също се ръкува с Макрон, Тръмп и Меркел.
След церемонията световните лидери се срещнаха на официален обяд в Елисейския дворец. Еманюел Макрон бе домакин на събитието. Тръмп пристигна без съпругата си Мелания, която посети двореца Версай заедно с френската първа дама Бриджит Макрон.
Менюто включваше омари от Бретан и пиле от Брес, както и картофи от френския департамент Сом, напомнящи за едно от най-кръвопролитните сражения през Първата световна война - Битката при река Сома.
Късно ли е за помирение
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер положи венец на военния мемориал Кенотаф в центъра на Лондон по повод стогодишнината от примирието, с което се слага край на Първата световна война, предаде ДПА.
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер поднася венец пред военния мемориал в Лондон
Щайнмайер е първият германски лидер, включил се в британската церемония в памет на загиналите. Той полага венеца "от името на германския народ в исторически акт на помирение", заяви британското правителство преди церемонията.
Германският президент пристигна заедно с принц Чарлз, който положи първия венец от името на майка си, 92-годишната кралица Елизабет Втора, която наблюдаваше церемонията от балкон наблизо.
В същото време лидерът на крайнодясната "Алтернатива за Германия" Александър Гауланд разкритикува германското участие в церемонията в Париж за 100-годишнината от примирието, което сложи край на Първата световна война.
"Мисля, че е грешка да се пренаписва историята и постфактум да се участва в честването на победата на Съюзниците", каза той за германската телевизия Цет Де Еф.
Като част от възпоменателните церемонии на брегове във Великобритания бяха нарисувани с пясък портрети на войници, загинали през Първата световна война. С покачването на прилива те бяха отнесени от водата.
Войниците, чиито портрети бяха нарисувани, бяха подбрани от британския режисьор Дани Бойл. Много от работилите по проекта артисти и доброволци започнаха работата си, използвайки гребла и шаблони, още рано сутринта, по време на отлива.