Едно от често цитираните изказвания на Доналд Тръмп е, че той може да гарантира връщането на мира в Украйна в рамките на 24 часа. Първоначално това беше прието скептично в Киев, където се опасяваха, че могат да бъдат принудени да сключат неизгодно за страната споразумение.

Сега обаче украинският президент Володимир Зеленски говори по-уверено. Той смята, че един "силен" новоизбран президент на САЩ ще може да принуди Русия да започне мирни преговори и да сложи край на конфликта в Украйна, пише на сайта си сп. "Шпигел".

Зеленски заяви това в интервю за американския подкаст на Лекс Фридман. Двамата разговаряха в продължение на почти три часа.

Не трябва да се вярва, че властелинът на Кремъл Владимир Путин иска прекратяване на военния конфликт, каза Зеленски. Но Тръмп има достатъчно власт, за да окаже натиск върху Путин. "Той разполага с всички тези възможности и това не са само празни думи. Аз наистина разчитам на него. И мисля, че нашият народ наистина разчита на него".

Украйна иска мир, каза Зеленски. Хората в страната вярват, че Тръмп може да донесе мир и да спре Путин. "И че той ще направи така, че Путин да не получи всичко, което иска", заяви украинският президент.

Зеленски обясни също така, че Тръмп ще допринесе решително за сигурността на Украйна и ще проправи пътя към решение чрез преговори, което ще бъде подкрепено и от европейските държави. "Тръмп и аз ще постигнем споразумение и... ще предложи силни гаранции за сигурност заедно с Европа, а след това ще можем да разговаряме с руснаците", заяви Зеленски. "Ние с Тръмп ще бъдем първите, а Европа ще подкрепи позицията на Украйна", добави той.

Европейските държавни и правителствени ръководители изчакват да видят какво иска Тръмп, продължи Зеленски. След разговорите му с Тръмп всички са попитали Зеленски как са минали. "Това показва влиянието на Доналд Тръмп, това не се е случвало с нито един американски президент досега", каза украинският държавен глава. "Това също така ни дава увереност, че той ще успее да сложи край на тази война", обобщи Зеленски.

Зеленски неведнъж е хвалил Тръмп. Според него никъде рейтингът на одобрение на Тръмп в момента не е по-висок, отколкото в Украйна. Според Зеленски Тръмп е спечелил президентските избори в САЩ срещу съперничката си Камала Харис, защото е бил "много по-силен" демократ. Тръмп е демонстрирал "интелектуална и физическа" сила. Беше важно да се покаже, "че трябва да си силен, ако искаш да имаш силна държава. И той беше силен".

Тръмп ще положи клетва като нов президент на САЩ на 20 януари. "Вярвам, че войната ще приключи", каза Зеленски. И може би Тръмп ще бъде първият държавен глава, който ще пристигне в Киев със самолет", цитира в заключение германското издание.

Интервюто на Зеленски с Лекс Фридман беше широко разнищено заради вулгарните изказвания, пише по темата украинското издание "Страна".

В същото време в интервюто имаше момент, който получи по-малко внимание. Въпреки че той посочва основната линия на Киев в отношенията с Тръмп и за възможните преговори за прекратяване на войната. Същата линия Зеленски очерта в неотдавнашно интервю в ефира на украинския телемаратон.

Нейната същност - Киев ще се съгласи на прекратяване на огъня по фронтовата линия, но само ако САЩ дадат на Украйна гаранции за сигурност. Това може да бъде или членство в НАТО, или гаранции като тези, които САЩ дават на Израел. По-специално, помощ за отблъскване на ракетни атаки. С други думи, Зеленски има предвид, че Вашингтон трябва да даде на Киев такива гаранции, които биха означавали ангажимент на САЩ да вземат пряко участие в бойните действия на страната на Украйна в случай на ново нахлуване на Русия.

В същото време Зеленски отделно подчертава, че именно гаранциите от страна на САЩ са ключови.

Трябва да се отбележи, че Вашингтон никога не е изразявал готовност да поеме ангажименти по отношение на Украйна, които биха могли да доведат до война между Америка и Русия.

Напротив, постоянно се подчертава, че американците възнамеряват на всяка цена да избегнат влизането във война с Русия. Според западните медии необходимостта да се дадат на Украйна гаранции за пряка военна подкрепа е една от причините, поради които САЩ са подходили отрицателно към проекта за Истанбулските споразумения през пролетта на 2022 г.

Ще се промени ли позицията на Америка при управлението на Тръмп? Засега нищо не сочи към това. Тръмп и неговите съмишленици следват съвсем различна линия, заявявайки, че Третата световна война трябва да бъде избегната, че САЩ вече обръщат твърде много внимание на Украйна, пилеят ресурси за нея и затова е необходимо да прехвърлят тази тежест върху Европа и да се съсредоточат върху други проблеми и региони на света. За което, всъщност, е необходимо войната в Украйна да приключи възможно най-скоро.

А да се очаква, че имайки такава концепция в главата си, Тръмп ще реши да се ангажира с война срещу Русия заради Украйна, би било изключително смело предположение от страна на украинските власти.

Какво ще се случи, ако Тръмп отхвърли призивите на Зеленски за гаранции за сигурност?

В такава ситуация Киев ще има малко възможности да не се съгласи с позицията на Вашингтон (без неговата подкрепа Украйна няма да може да продължи успешно войната дълго време, а много европейски държави ще подкрепят позицията на Тръмп).

В тази връзка заслужава внимание друг момент, който Зеленски повтаря и в двете интервюта. Когато го питат за втория му президентски мандат, той отговаря, че решението дали ще има такъв или не зависи от условията, при които ще приключи войната.

От това на пръв поглед се налага изводът, че ако войната приключи, без да бъдат изпълнени условията на Зеленски, той ще напусне поста.

Това обаче е само на пръв поглед.

Основният залог на украинските власти е, че преговорите за възможно най-скорошно прекратяване на огъня по фронтовата линия при компромисни условия ще се провалят и войната ще продължи "до победен край". А сегашните изявления на Зеленски за готовност за прекратяване на войната са направени само за да се покаже, че той е "на една вълна с Тръмп", с надеждата, че американската "партия на войната" ще разубеди новоизбрания президент на САЩ да прави компромиси с Путин и ще го убеди да продължи предишната линия по отношение на Украйна или дори да я затегне. Зеленски също така има големи надежди, че компромисите ще бъдат отхвърлени от самия Путин (Москва има своя собствена "партия на войната").

Какво ще се случи, ако този план не проработи и войната завърши далеч от условията, за които Зеленски говори сега? Ще подаде ли той оставка?

Гаранции няма. Зеленски неведнъж е променял публичната си позиция относно условията за прекратяване на войната, изказвайки различни "формули за мир" (имаше искане за изтегляне до границите от 1991 г.) и "планове за победа". И той може да я променя неведнъж, представяйки всяко споразумение за своя победа. Друг е въпросът какви политически последици ще имат подобни салтоморталета за Зеленски. Не е факт, че те ще минат без следа и всичко ще бъде забравено, пише в заключение "Страна".