Франция отбелязва 10 години от атаката срещу редакцията в Париж на сатиричното списание "Шарли Ебдо". 

На 7 януари 2015 г. при терористично нападение на джихадисти бяха убити 12 души, сред които 8 журналисти от редакцията. Нападнаха ги братята Куаши, френски граждани от алжирски произход, които се заклели във вярност на "Ал Кайда". Сред загиналите бяха карикатуристът Шарб и две от легендите на френската карикатура - Кабу и Волински, припомня АФП.

Джихадистите откриха огън в офисите на списанието, а по време на операцията по залавянето и ликвидирането им загинаха още четирима души, сред тях полицай, след като нападателите се укриха в хранителен магазин. Тримата извършители на нападенията бяха убити от силите за сигурност.

Още от следващия ден хиляди французи излязоха на демонстрации с химикалки в ръка, за да защитят свободата на словото и на изразяването. Те носеха и плакати с надпис "Аз съм Шарли". Проведе се и мирно паметно шествие, за което пристигнаха лидери и държавни глави от цял свят.

Причината за ислямистката атака срещу сатиричното издание бяха публикувани в него карикатури на пророка Мохамед. Те обаче бяха възприети нееднозначно - мюсюлманските страни по света реагираха с обида. 

Именно атаките в Париж в началото на 2015 година сложиха началото на серия от ислямистки нападения във Франция, при които бяха убити повече от 230 души.

По повод 10-годишнината от нападението срещу карикатуристите от "Шарли Ебдо" списанието пусна специален брой. Карикатурата на заглавната страница на юбилейния брой е показателна и напълно в смелия сатиричен стил на изданието - изобразява смеещо се човече, което разгръща доволно броя на "Шарли Ебдо", седнало на върха на автомат.

"Шарли Ебдо. Неразрушимият", е заглавието на корицата на броя. 76% от французите са за свобода на карикатурите, цитират още журналистите проучване в страната. 

"Желанието да се смеем никога няма да изчезне", казва Рис, редактор на "Шарли Ебдо", в специалния брой, цитира го БТА. Изданието публикува на четири страници карикатури на Бога, изпратени от карикатуристи от цял свят.

"Сатирата има една добродетел, която ни помогна да преминем през тези трагични години: оптимизмът. Ако искаш да се смееш, то е, защото искаш да живееш. Смехът, иронията и карикатурата са израз на оптимизъм. Без значение какво се случва, драматично или щастливо, желанието да се смеем никога няма да изчезне", подчертава Рис в редакционната си статия, в която обръща поглед към последните 10 години, които според него са били белязани от "влошаване на геополитическата ситуация".

Снимка: АР/БТА

"Днес ценностите на "Шарли Ебдо" като хумор, сатира, свобода на изразяване, екология, секуларизъм и феминизъм никога не са били поставяни толкова силно под въпрос. Може би защото самата демокрация е застрашена от обновените мракобесни сили", обяснява журналистът.

10 години след атаката французите подкрепят свободата на изразяване повече от всякога. Това показва публикувано в специалния брой на "Шарли Ебдо" проучване, направено от "Ифоп" за фондация "Жан Жорес". То посветено на отношението на французите към свободата на изразяване, сатирата и карикатурите в пресата, пише френската Вfmtv.

Данните сочат, че 62% от французите подкрепят свободата в пресата, а цели 76% от анкетираните смятат, че свободата на изразяване е основно право и че свободата на карикатурата е едно от тях. За сравнение - те са били едва 58% в предишно проучване, проведено през 2012 г. от TNS Sofres.

В същото време французите все повече подкрепят закона от юли 1881 г. за свободата на пресата, който разрешава изразяването на критика или подигравки с религиите - днес го подкрепят 62%, в сравнение с 50% през 2020 г.

55% от французите са убедени, че във Франция пресата е свободна и че "Шарли Ебдо" правилно не се е самоцензурирало и е публикувало карикатурите на пророка Мохамед през 2006 г. - това е с 4 пункта повече, в сравнение с предишно проучване на Ifop, публикувано през 2012 г., когато такова мнение са изразили 51%.

Във възпоминателните церемонии днес ще се включат френският президент Еманюел Макрон, министри и кметът на Париж Ан Идалго.