Доналд Тръмп-младши пристигна в Гренландия, новият кралски герб на Дания даде ясно послание
Синът на новия американски президент обяви, че е в страната на екскурзия, а датския премиер коментира визитата му с думите: "Гренландия принадлежи на гренландците"
Доналд Тръмп-младши днес пристигна в столицата на Гренландия - Нуук, с което подсили спекулациите около потенциалното преминаване на богатия на суровини арктически остров под американски контрол, малко след като баща му отново изрази интерес към територията, предаде Ройтерс.
Още по темата
Синът на новоизбрания американски президент кацна на острова с частен самолет в 12:50 ч. по Гринуич, стана ясно от живото предаване от летището в Нуук.
"Не, няма да купувам Гренландия. Всъщност ще направя една много продължителна, частна, еднодневна екскурзия в Гренландия", каза вчера Тръмп-младши в своя подкаст, като отбеляза, че визитата му е туристическа.
Trump Jr landing in Greenland! It’s happening! pic.twitter.com/jojtmrLs6W
— Gunther Eagleman™ (@GuntherEagleman) January 7, 2025
Избраният президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, по-рано похвали прелестите на острова в социалната си мрежа "Трут соушъл" и обеща отново да направи "Гренландия велика".
Greenland coming in hot… well, actually, really really cold!!!! pic.twitter.com/IhLKVOfYVM
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) January 7, 2025
"Гренландия е невероятно място и хората ще извлекат огромни ползи, ако и когато тя стане част от нашата страна", добави Тръмп.
CROWDS gather to welcome Trump Jr. to Greenland
Гренландският премиер Мути Егеде заяви, че островът не се продава, но в новогодишната си реч той изрази засилен стремеж за обявяване на независимост от Дания.
С население от 57 000 души Гренландия има широка автономия, но икономиката й зависи до голяма степен от субсидиите от Копенхаген и остава част от кралство Дания. По време на първия си мандат като президент Доналд Тръмп прояви интерес към закупуването на арктическия остров. Тогава беше отхвърлен, както и сега.
Доналд Тръмп-младши кацна на острова с частен самолет в 12:50 ч. по Гринуич, стана ясно от живото предаване от летището в Нуук
Снимка: АР/БТАНа въпрос за посещението на Тръмп-младши в Гренландия, датският премиер Мете Фредериксен каза пред датската телевизия, че "Гренландия принадлежи на гренландците" и че само местното население може да определи тяхното бъдеще. Тя се съгласи, че "Гренландия не е за продан", но подчерта, че Дания се нуждае от много тясно сътрудничество със САЩ, близък съюзник на НАТО, предаде Би Би Си.
Отговорът на датското правителство на посещението на Тръмп младши разочарова няколко опозиционни политици в Копенхаген. Консервативният депутат Расмус Ярлов публикува в социалните медии на английски език, че "това ниво на неуважение от бъдещия президент на САЩ към много, много лоялни съюзници и приятели е рекордно".
В този момент на повишено напрежение около Гренландия и нейните отношения с Дания, която продължава да контролира нейната външна политика и политика на сигурност датският крал Фредерик шокира някои историци като промени на 20 декември кралския герб, за да изобрази по-видно Гренландия и Фарьорските острови, което се възприема и като упрек към новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, предаде "Гардиън".
Така по-малко от година, след като наследи на трона майка си кралица Маргрете, която се оттегли от престола в навечерието на Нова година 2023 г., крал Фредерик изрази ясно намеренията си да запази автономната датска територия и бившата колония в рамките на кралство Дания.
В продължение на 500 години предишните датски кралски гербове са включвали три корони, символът на Калмарския съюз между Дания, Норвегия и Швеция, който е воден от Дания между 1397 и 1523 г. Те също са важен символ на съседната Швеция, но в актуализираната версия короните са премахнати и заменени с по-видни полярна мечка и овен от преди, за да символизират съответно Гренландия и Фарьорските острови.
Кралският двор каза, че гербът, който се използва върху официални документи и печати и чиито елементи датират от XII в., "укрепва знаменитостта на общността". Трите корони, се казва в съобщението, са премахнати, "тъй като вече не са актуални". Промените са направени след препоръка от комисия, която беше назначена веднага, след възкачването на трона на крал Фредерик му на 14 януари 2024 г.
Миналата седмица, в първата си новогодишна реч, кралят каза: "Всички сме обединени и всеки от нас е отдаден на Кралство Дания. От датското малцинство в Южен Шлезвиг - който дори се намира извън кралството - и чак до Гренландия. Ние принадлежим заедно."
От 1819 г. насам кралският герб е бил сменян три пъти, през 1903 г., 1948 г. и 1972 г. Но последните промени бяха посрещнати с шок в някои среди.
Кралският експерт Ларс Ховбаке Сьоренсен вярва, че промените отразяват личния интерес на краля към Арктика, но също така изпращат послание към света. "Важно е да се сигнализира от датска страна, че Гренландия и Фарьорските острови са част от датското царство и че това не подлежи на обсъждане. Така го отбелязвате", каза той пред TV2.