Радев изненада по Конституция, партиите зад него, ГЕРБ и ДПС на Пеевски не коментираха
Фигурата на Калин Стоянов препъна и служебния кабинет "Кожарева"
Фигурата на вътрешния министър Калин Стоянов отново се превърна в ябълката на раздора и провокира политическо напрежение, както това се случи малко преди разпада на "сглобката" и с включването му в състава на служебния кабинет "Главчев". МВР-шефът принуди държавния глава да предприеме и изненадващ и безпрецедентен ход, какъвто досега не е правил - да откаже издаването на указ.
Президентът Радев
- ДПС зад Доган одобри отказа на Радев, иска служебно правителство без зависимости от Пеевски
- Главчев готов да продължи да управлява: "Толкова, колкото е необходимо"
- Кирил Петков и Ивайло Мирчев: Пеевски проби Кожарева
- Слави Трифонов: ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС опитаха да овладеят бъдещите служебни правителства
- Радев каза "не" на Горица Кожарева заради Калин Стоянов, пред конституционна криза сме
Отказът на президента да назначи Горица Кожарева за премиер и да одобри предложения от нея състав на служебен кабинет провокира конституционен проблем. Изборите бяха отложени за неопределена дата след първоначално избраната 20 октомври, клетва на министри утре няма да има, а Радев призова партиите бързо да попълнят вакантните длъжности в конституционния списък от кандидати за служебен премиер, станал известен като "домовата книга".
"Положените от кандидата за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева усилия за съставяне на служебно правителство не съответстват на най-същественото условие за успешното изпълнение на този мандат, на което обърнах внимание и при неговото връчване - да се гарантира успокояване на политическата обстановка и провеждането на честни избори. Очевидно това е невъзможно, ако г-н Калин Стоянов запази поста си на министър на вътрешните работи, както гласеше днешното предложение на г-жа Грънчарова", заяви президентът. Няма да подпиша указ, каза той.
"Въпреки тези дефицити и усложнения, ще продължа да работя с потенциалните кандидати, които до момента отказват да заемат поста, за да ограничим задълбочаването на политическата криза", подчерта още Радев.
След като Кожарева отказа да смени с друга номинацията на Калин Стоянов, се появи заедно с него на полицейския протест пред Президентството и обяви, че върху нея е упражнявано влияние по време на избора на министри. Кожарева обвини Радев, че е погазил Конституцията с отказа си да подпише указ.
"Не се отказвам от кабинета, който предложих. Изпълних конституционната процедура. Очаквам президентът да не наруши Конституцията, да издаде указ за правителство и насрочване на избори", коментира тя пред медиите и отиде при главния прокурор, където внесе сигнал за упражняван върху нея натиск.
Няма нарушение на основния закон от страна на президента, обясниха конституционалисти по повод отказа на Румен Радев. "А иначе президентът не нарушава Конституцията, защото той назначава с указ служебното правителство, така че той може да откаже", каза в интервю за Dir.bg проф. Пламен Киров.
Преподавателят по конституционно право беше категоричен, че все още не сме в конституционна криза, тъй като дори и да не може да бъде излъчено ново служебно правителство, досегашното продължава да изпълнява служебния мандат. И напомни, че така или иначе, Калин Стоянов си остава вътрешен министър.
От своя страна досегашният служебен премиер Димитър Главчев се отметна от отказа си да продължи да управлява и с днешна дата изрази готовност да продължи да изпълнява задълженията си, за да избегнем конституционната криза.
"Ще изпълнявам задълженията си на служебен министър-председател толкова време, колкото е необходимо, за да не изпада държавата в конституционна криза. Предвид създалото се положение и ако това би предотвратило последващ институционален блокаж, заявявам, че съм готов да участвам в конституционната процедура за назначаване на служебен премиер", обяви Главчев.
Така, поне на първо четене, конституционната патова ситуация беше избегната.
Как реагираха политическите сили на изненадващия президентски ход
Въпреки че очакваха утре да прекъснат ваканцията си, за да дойдат за клетвата на служебните министри, мнозинството от партиите в парламента одобриха изненадващия ход на президента да се възползва от конституционното си право и да не издава указ за служебния кабинет на Горица Кожарева. Изключение направиха само ГЕРБ и ДПС на Пеевски, които запазиха мълчание към този час. Останалите се обединиха около заключението, че не може държавата да се превръща в заложник на един министър, като го обвързаха с фигурата на Делян Пеевски.
Партиите видяха заплаха от конституционна криза, вината за която хвърлиха върху авторите на конституционните поправки, най-вече ПП-ДБ.
Самите те пък похвалиха Румен Радев, че е действал правилно, не е избягал от отговорност и е използвал конституционните си правомощия.
"Пеевски проби Кожарева! Калин Стоянов се превърна в пример за превзетата държава", коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков във Фейсбук. Коалицията излезе и с официална позиция, с която одобри стъпката на Радев. "Отчитаме, че президентът Румен Радев се възползва от възможностите, дадени му от промените в Конституцията, като не прие предложения от Горица Грънчарова-Кожарева проектокабинет", отбелязват от ПП-ДБ и инициираха спешни консултации с другите партии, за да попълнят бързо вакантните постове от "домовата книга", както поиска Румен Радев.
"Продължаваме Промяната - Демократична България" кани председателя на Народното събрание и всички политически партии без ДПС-Пеевски утре в 12:00 часа да проведем консултации", призоваха от ПП-ДБ, за да придвижат бързо процедурите.
Не получиха обаче еднозначен отговор и съгласие от останалите, поради което не е ясно дали такива разговори ще се състоят.
Единствените, които категорично откликнаха, бяха независимите депутати от групата около Джевдет Чакъров, които се наричат автентичното ДПС. От групата зад Доган настояха в служебния кабинет да няма зависимости от Делян Пеевски.
"Приемаме изразения от президента отказ да издаде указ за правителство на г-жа Кожарева с министър на вътрешните работи Калин Стоянов, предвид неговите съображения, че това създава политическо напрежение в предизборна ситуация. Такава позиция беше изразена от редица от парламентарно представените политически сили, включително и от нас - ДПС (без Пеевски и група), преди издаването на указа за министър-председател за г-жа Кожарева", заявиха независимите от ДПС.
От "Възраждане" и БСП обявиха, че държавата се превръща в заложник на един човек и на едно име на вътрешен министър.
"Ситуацията показва, че държавата е заложник на един човек, който превръща политическото и физическото си оцеляване в залог за бъдещото развитие на България, защото очевидно е, че тук спорът касае не фигурата на премиера, а на министъра на вътрешните работи", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
"Най-малкото, което ПП-ДБ да направят, е смирение, защото се намираме в тази ситуация заради техния инфантилизъм", коментира той инициативата на коалицията за консултации. "Ние ще си помислим за консултации, но определено ПП-ДБ не са решението, а са част от проблема", напомни той за конституционните промени, които те са предприели и направили така, че президентът трябвало да избира само измежду хора на Делян Пеевски.
Подобна теза изразиха и от БСП.
"В крайна сметка не може един човек, пък било то и възлов министър, какъвто е вътрешният министър, да се превръща в "препъникамък" за функционирането на цялата държава", заявиха от партията и подкрепиха решението на Румен Радев. Социалистите също хвърлиха вината върху конституционните поправки, чиято несъстоятелност се доказала за пореден път.
Атанас Зафиров призова досегашните поканени от "домовата книга", отказали поста на служебен премиер, да преосмислят позицията си. ПП-ДБ първо трябва да дадат отговор на българското общество защо промениха Конституцията и тогава вече могат да имат право на някакви претенции и да предлагат някакви решения, подчерта той вместо отговор на инициативата на ПП-ДБ да проведат консултации в НС.
От ИТН съзряха опит за политическо овладяване на служебните правителства, което подкопава честността на изборите.
"ПП-ДБ в коалиция с ГЕРБ и ДПС отнеха възможността Президентът да съставя служебен кабинет и съставиха списък от евентуални служебни министър-председатели, всички с ярка политическа окраска, от които да се избира. Това е така наречената "домова книга". Всъщност, с тези промени ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС се опитаха да овладеят бъдещите служебни правителства. И напълно естествено и логично се стигна до сегашната ситуация", заяви лидерът на ИТН Слави Трифонов. И посочи поименно виновните за конституционната криза - "Те са: Христо Иванов, Кирил Петков, Асен Василев, Бойко Борисов и Делян Пеевски."