Как ще завърши това? Това е въпрос, който често задавам на хората в Украйна. Напоследък получаваме сигнали, че конфликтът може да достигне последната си, напрегната фаза.

Настъпиха някои незабележими, но важни промени, включително признаци на изтощение и от двете страни. Строгото предупреждение на президента Путин в четвъртък срещу това Западът да допусне дълбоки удари в Русия с използване на западни оръжия може да се разглежда като потвърждение, че той е нервен, че нещата може да достигнат критична точка, но не такава, която да е в негова полза.

По подобен начин изявлението на британския премиер Киър Стармър на път за Вашингтон в петък, че "през следващите няколко седмици и месеци е възможно да настъпи наистина важно развитие на събитията", подчертава разочарованието от продължаващата безизходица и желанието нещата да се доведат до край в най-скоро време.

Военната и политическата динамика е толкова сложна, че намирането на начин за прекратяване на този конфликт, независимо дали под формата на прекратяване на огъня или нещо по-всеобхватно, може да се оприличи на триизмерен шах. Ясно е обаче, че и двете страни се борят да съберат достатъчно войници, за да продължат борбата, и изпитват затруднения от ракетните удари с далечен обсег, които разрушават националната им инфраструктура.

Всъщност опитът на Катар да постигне забрана за нанасяне на удари по електропреносната мрежа на другата страна миналия месец привлече Русия и Украйна към първия им значим дипломатически ангажимент от много месеци насам.

Президентът Зеленски, виждайки важността на този момент и опитвайки се да оформи крайния резултат, определи мащабното украинско нахлуване в Русия, което започна миналия месец, като "част от нашия план за победа". Но успехът далеч не е гарантиран и той вероятно скоро ще бъде изправен пред труден избор.

На много украинци им е трудно да помислят за компромис. Преди една година зададох на сестрата на загинал украински войник този въпрос за това какъв ще е краят, докато около нас се развяваха знамена, обозначаващи хиляди гробове в покрайнините на Лвов. Наталия Нежура ми каза, че едва когато последният нашественик бъде убит: "Искам просто всички руснаци да умрат, мразя ги с цялото си сърце и душа".

Мнозина все още се чувстват по този начин. Дългогодишната война на Кремъл и натрупаната от нея скръб са отровили отношението към Русия. Постепенно обаче броят на украинците, които изразяват подкрепа за преговори с Русия, се увеличава, като в едно от проучванията през юни достига 43%.

Въпреки това повечето украинци все още изразяват решимост да не се подчиняват на мирните условия, които Путин се опитва да наложи. Те са категорично против официалното признаване на факта, че руснаците са завладели големи части от страната им, или срещу ограничаването на бъдещата им свобода да се присъединят към НАТО или Европейския съюз. Това дълбоко застъпено мнение поддържа войната и пречи на смислената дипломация от средата на 2022 г. насам.

И все пак, дори и в условията на ожесточени военни действия, бяха осъществени някои контакти чрез посредници, например за размяна на пленници. За Вита Бахри, жена, с която се запознах край спокойно езеро в Западна Украйна миналата година, отговорите на въпроса "как ще свърши всичко" се концентрираха върху завръщането на съпруга ѝ Святослав, който е бил пленен в боевете в Донбас няколко седмици след началото на войната.

През февруари тази година, почти две години след като е бил пленен, Святослав е сред десетките пленници, разменени с руснаците в сделка, сключена с посредничеството на Обединените арабски емирства, и се връща при съпругата и сина си. Подобно на много от завръщащите се, той смята, че е изпълнил своя дълг и няма да се върне на фронтовата линия.

Съществуват и признаци на по-широка умора от войната и дори на войнствеността в украинското общество. Стотици хиляди остават в чужбина, за да избегнат наборна военна служба, а сред служещите в началото на тази година 19 000 души бяха обвинени в дезертьорство или напускане на поста си.

През май влезе в сила нов закон за мобилизацията в отговор на исканията на армията за до 500 000 нови войници, които да заместят загубите и да позволят на уморените от войната войници да се приберат у дома. Все още не е осигурена дори малка част от тази цифра. Фронтовите части се оплакват, че новите наборници нямат мотивация или дори отказват да се бият.

Всичко това доведе до мрачно лято за украинската армия в по-голямата част от региона Донбас - основното бойно поле в източната част на страната, като руската армия вече се приближава към важния логистичен център Покровск. В много части ефективната численост е намаляла до една трета или дори една четвърт.

Курската офанзива на Украйна, която изненада руснаците, когато започна в началото на август, е част от стратегията на Зеленски да постигне нещо, което може да се нарече победа, преди да настъпи, както той признава, много тежка зима.

Що се отнася до Русия, тя постигна успехи на някои места, но на огромна цена: Британското военно разузнаване оценява загубите на Русия през юли и август на около 65 000 души.

Решаващият въпрос, както винаги при спирането на един конфликт, е дали и двете воюващи страни са стигнали до заключението, че не могат да спечелят повече, ако продължат да воюват. Когато преди няколко месеца обсъждах възможните крайни варианти с украинския външен министър Дмитрий Кулеба, той повтори, че нежеланието на Русия да се откаже от твърдите си позиции не им оставя друг избор. "Докато народът на Украйна вярва, че тази страна трябва да бъде защитена, ние ще продължим да се борим", каза той. Кулеба вече си е тръгнал, уволнен заедно с още няколко министри от Зеленски, който изрази желание за ново ръководство.

Голяма част от инфраструктурата на Украйна е силно повредена. По-рано тази година Русия, възползвайки се от прекъсванията в доставките на западни системи за противовъздушна отбрана, нанесе удар по украинската електропреносна мрежа, като извади от строя важно съоръжение за съхранение на газ и в един момент намали наполовина капацитета ѝ за производство на електроенергия. Прекъсванията на електрозахранването, които и без това са ужас за живота в Украйна, могат да се засилят със застудяването на времето.

Миналия месец получихме информация както за това колко сериозно Зеленски гледа на това предизвикателство, така и за това, че Русия може да се върне към някакъв вид по-задълбочен дипломатически ангажимент. Двете страни щяха да се срещнат в Катар, за да обсъдят забраната за нанасяне на удари по енергийната инфраструктура на другата страна.

Очевидно руснаците са отложили разговорите, които трябваше да се проведат на 22 август, заради украинското настъпление към Курск. Но в. "Вашингтон Пост", който пръв разкри катарския заден канал, отбеляза, че "някои участници в преговорите се надяват те да доведат до по-всеобхватно споразумение за прекратяване на войната".

От месеци украинските дипломати твърдят, че са отворени за непреки преговори, вероятно в Турция или някоя от страните от Персийския залив. Големият въпрос е дали в Кремъл е настъпила значителна промяна в мнението.

С помощта на Иран и Китай руснаците успяха да ускорят производството на оръжия, но имат и собствени проблеми с поддържането на конфликта. Подобно на Украйна, основният им проблем е свързан с осигуряването на достатъчно обучени войници. Един високопоставен западен служител, който прави преглед на бойните действия от това лято, казва: "Може би не се разбира много, но руснаците не са в добро състояние".

Путин не е склонен да нареди нова обща мобилизация, като тази от септември 2022 г., която създаде вътрешнополитически трудности. Вместо това руснаците наемат наемници и постоянно повишават заплатите и бонусите за военните. Неотдавнашни реклами в московското метро предлагаха годишни заплати от 5,2 млн. рубли - това е 43 500 паунда по сегашния курс - за войници по договор.

Но въпреки контрола на държавните медии, в Русия се знае достатъчно за ужасните условия на фронта, така че дори тези огромни заплати не са достатъчни за попълване на редиците.

Оценката на британското правителство е, че войната е струвала на Русия 600 000 убити и тежко ранени. Изплащането на обезщетенията на близките на загиналите и подпомагането на тежко ранените се превърнаха в значителна част от държавния бюджет.

Ако Путин се е надявал, че огромните разходи на армията му това лято ще доведат до решаващ резултат, той ще бъде разочарован. Един от западните официални представители отбелязва изтощението на руската армия и казва, че "макар и да постигнаха някои локални пробиви това лято, те не успяха да ги използват за постигане на големи успехи".

Другият фактор, който фокусира вниманието в Кремъл, е засилващата се украинска кампания за нанасяне на удари по руската инфраструктура, като енергийни обекти, летища и складове за доставки. През август бяха ударени половин дузина летища, разположени на стотици километри от фронтовата линия.

Сякаш за да подчертае нейния обхват, ръководителят на украинското военно разузнаване заяви, че страната му използва безпилотни самолети с обсег на действие 1800 км, като увеличеното производство позволява атаки в по-голям мащаб. Само във вторник Украйна е изстреляла 144 такива дрона с голям обсег, като много от тях са достигнали района на Москва.

Очевидно това вреди и интересът на Русия към катарския преговорен път показва, че те биха искали да намерят начин да го спрат. Призивът на Зеленски да се използват доставените от Великобритания ракети Storm Shadow и френските Scalp за нанасяне на удари по-надълбоко в Русия очевидно е с цел да се повиши още повече нивото на болката.

Очакваше се разговорите между Стармър и Байдън в петък да разчистят пътя за използването на тези британски и френски ракети. Малко вероятно е тези оръжия да се окажат решаващи, тъй като броят им ще бъде ограничен, но се очаква те да дадат възможност на украинците да предприемат редица действия, целящи да навредят на Русия и да доведат нещата до момент на вземане на решение.

Разбира се, тук има и друга важна неизвестна: резултатът от президентските избори в САЩ през ноември. Широко разпространеното мнение сред западните анализатори е, че Путин ще изчака резултата от тях, преди да реши какво да предприеме.

Ако победата е на Камала Харис, която обещава постоянна подкрепа за Украйна, Путин може да се стреми към прекратяване на огъня, опитвайки се да замрази придобивките си в Донбас, като в същото време спечели време за Русия да ближе раните си и да възстанови армията си. Естествено, победа на Доналд Тръмп може да изостри дилемата на Зеленски, застрашавайки бъдещите доставки на оръжие.

За Зеленски политическите опасности от прекратяване на огъня са очевидни. Спирането на войната без надежден път за възстановяване на окупираните земи ще изглежда като предателство към всички, които са загубили близките си, но вътрешният натиск върху него да спре войната, както и колебливостта на някои западни съюзници, също ще бъдат остро усетени.

Някои в Уайтхол предвиждат, че изтощението на Русия и Украйна може да се съчетае с желанието на президента Байдън за наследство, за да се постигне прекратяване на огъня в края на тази година. И наистина в петък той отказа да разреши удари с ракети с по-голям обсег на действие, произведени в САЩ, и намекна, че това може да е възможно по-късно с Storm Shadow, което подсказва желанието да не се нанасят твърде големи дипломатически щети. Байдън може и да вижда шанс за прекратяване на сраженията и това може да донесе облекчение за мнозина, но може само да отложи отговора на по-големия въпрос, на който един ден трябва да се отговори: как ще приключи всичко това.

 

Превод: Dir.bg