Иранският президент се зарече нравствената полиция да не "безпокои" повече жените
Две години от смъртта в ареста на Махса Амини
Иранският президент Масуд Пезешкиан обеща днес, на втората годишнина от смъртта в ареста на Махса Амини, да направи нужното, така че нравствената полиция да не "безпокои" жените, които не носят задължителното покривало за глава на обществени места, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Още по темата
"Нравствената полиция не трябва да се конфронтира с (жените), аз ще се погрижа да не ги безпокоят", заяви в Техеран президентът реформатор по време на първата си пресконференция след избирането му през юли.
Пезешкиан даде това обещание две години след смъртта, на 16 септември 2022 г., на Махса Амини - 22-годишна иранска кюрдка, арестувана от нравствената полиция за неспазване на строгите правила за облекло, наложени на жените в Иран - всъщност за неправилно носене на хиджаб.
"Дори главният прокурор беше заявил, че нямат право да се конфронтират" с жените, заяви президентът.
По време на предизборната кампания Пезешкиан обеща да премахне от улиците нравствената полиция - звено, което отговаря за наблюдението на задължителното носене на покривало за от жените.
Смъртта на Амини предизвика широко протестно движение в Иран, което взе няколкостотин жертви и доведе до арестите на хиляди хора. Властите описаха протестите като "бунтове", организирани от западни държави.
Близките на 22-годишната жена заявиха, че тя е била малтретирана зад решетките и това е довело до смъртта й - няколко дне след ареста. Властите казват, че тя е имала здравословни проблеми, които са довели до ненавременната й кончина.
Пезешкиан, който по това време беше член на иранския парламент, остро критикува полицията през септември 2022 г. за смъртта на младата кюрдка в ареста.
Днес иранският президент също каза, че правителството му работи за облекчаване на драконовските ограничения, наложени в интернет, особено в социалните медии.
Смъртта на Амини породи вълна от недоволство срещу консервативния религиозен режим в страната. Последваха няколкомесечни протести, първо насочени срещу задължителното забулване на жените, а после и срещу целия режим. Последваха и тежки репресии. Според неправителствени организации, работещи в областта на защитата а човешките права в протестите са били убити 551 души, а задържаните са били над 22 000, отбелязаха в навечерието на годишнината от смъртта на младата жена Франс прес и Асошиейтед прес.
Според "Хюман райтс уоч", близките на десетки убити по време на протестите хора, на екзекутирани във връзка с протестите осъдени на смърт и на пратени в затвора протестиращи са тормозени и заплашвани. Някои на свой ред също са арестувани. Ярък пример за това е арестът на Машала Карами, бащата на Мохамад Мехди Карами, екзекутиран на 22 години през януари 2023 г. по обвинения, свързани с протестите след смъртта на Махса Амини. Машала Карами, който води кампания за спасяване на сина си, беше осъден на 6 години затвор през месец май, а после на още 9 години затвор през август.
По време на протестите през 2022 г. Иран блокира "Инстаграм" и "Уотсап", най-използваните приложения след блокирането на платформите ЮТюб, "Фейсбук", "Телеграм" "Туитър" и ТикТок през последните години.