Консултациите свършиха, процедурата по раздаване на мандатите идва на ред. "Имаме две важни задачи - парламентът тича успоредно на две писти - съставянето на кабинет и законодателните промени. Много е важен Законът за държавния бюджет. Много ще се радвам, ако най-бързо се състави правителство", беше лайтмотивът на Румен Радев през последните два дни, в които се срещна последователно с шестте парламентарни групи.

Никоя от шестте формации обаче не разкри стратегическите си ходове и плановете какво ще предприеме в конкретика за съставяне на редовен кабинет, въпреки желанието на президента да му дадат времеви ориентир, за да знае в какви граници да помести цялата процедура с мандатите.

Всички участници в консултациите на "Дондуков" 2, в това число и Румен Радев, потвърдиха нуждата от редовен кабинет, но формациите не издадоха как и с кого. Само Борисов не скри с кого иска. Този път за предсрочни избори почти не се говореше, макар и сянката им да присъстваше в залата, а войната в Украйна не се превърна в акцент, за разлика от консултациите в предишния парламент.

В продължение на два дни сега се повтаряше ключовата дума "диалог", ту като констатация, ту като пожелание. Позициите бяха същите, каквито вече са оповестили през последните дни политическите сили.

ГЕРБ и ПП-ДБ очакват подкрепа, съответно за първия и втория мандат, останалите чакат да видят какво ще направят първите две парламентарни сили, за да съобразят поведението си. Формациите извън оформилото се мнозинство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не скриха, че се чувстват пренебрегнати от факта, че само първите две коалиции обсъждат законодателната рамка, и заеха позата на опозиция. В такава роля е и "Възраждане", макар и да отричат това.

На финала на консултациите може да обобщим, че и шестте парламентарни групи изведоха най-отпред бюджета и Планът за възстановяване и устойчивост, и свързаните с това закони. Всички питаха и дали служебният кабинет ще внесе проект за финансова рамка на страната, а Радев даде отговора - до ден-два. Никой обаче към този час не е наясно чие ще е мнозинството и кабинетът, които ще изпълняват този бюджет. И консултациите не добавиха яснота по въпроса.

Снимка: БТА

Логично, ГЕРБ се превърна в носител на най-голямата отговорност за първия мандат. От партията са готови на диалог и да работят ускорено, за да приемат до две-три седмици най-важните закони. Бойко Борисов декларира, че е готов с вариант за експертен и политически кабинет, обеща този път да не е премиер и повтори тезата си, че най-стабилно управление страната може да има само в лицето на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

"Винаги може да се намери и друг план, но нито ще е стабилен, нито дългосрочен, нито ще подобри перспективите на България. Ние сме отговорни и няма да оставим юни месец държавата във фалит и финансов колапс. Затова опитваме да сме отговорни - полагаме усилия, търпеливи сме. Депутатите от двете коалиции имат изключително единомислие и то не трябва да е проиграно заради загуба на няколко избиратели. Ако България е над всичко, това правителство ще може да се случи", каза Борисов. И не разви докрай резервния си вариант, ако не се разбере с вторите за подкрепа.

Борисов няма да е номинацията на ГЕРБ за премиер (видео)

ПП-ДБ не отстъпиха от позицията, че няма да дадат рамо на първия мандат, макар останалите вече да ги наричат мнозинство, и възнамеряват да правят кабинет с втория.

"В първия мандат не може да направим своята подкрепа. Първият мандат не може да събере своето мнозинство. Готови сме парламентът да избере правителство с втория мандат", заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков пред президента.

Оправданието, че са провели успешни преговори по законодателните приоритети с ГЕРБ, от коалицията прозвуча формулирано от Асен Василев. Подчертано беше, че не става въпрос за безпринципни компромиси и че преговорите свършват дотук, а може да продължат чак при втория мандат.

Снимка: БТА

"ПП и ГЕРБ сме опоненти и имат различни виждания за това как трябва да се развива страната. Дори опонентите могат да се уважават и трябва да се уважават, но има някои граници, които не могат да бъдат прекрачени. Тези ясни граници са, че няма как в изпълнителната власт ПП и ГЕРБ да работят заедно, тоест ние да подкрепим първия мандат или правителство, подкрепено от нас, с участието на ГЕРБ", заяви съпредседателят на ПП.

От страна на ДБ прозвуча упрекът към Радев, че сега не е дал толкова време за договаряне, колкото в миналия парламент. Президентът парира критиката с аргумента, че предишния път е дал повече време от нужното, но то не е било използвано за приемане на важните закони и за формиране на кабинет, а за безконечно изслушване на служебните министри. Същата защита прозвуча от Радев и по време на консултациите с предпоследните на опашката - БСП, които го упрекват за същото.

ПП-ДБ на консултациите при президента: Готови сме с правителство за втория мандат (видео)

Снимка: BulFoto

"Възраждане" демонстрираха самочувствието си на трета политическа сила, отрекоха да са опозиция и повториха, че са готови със свой проектокабинет. Те направо отправиха оферта към президента: "Дали го очакваме?! Искаме третия мандат", каза Костадинов. И повтори, че са готови със състав на кабинет. И докато всички останали извеждаха еврозоната и Шенген сред приоритетите, Костадин Костадинов не скри пред президента учудването си, че партиите говорят за закони, свързани с приемането на еврото, преди да се е провел инициираният от партията му референдум. Лидерът на "Възраждане" го формулира като "пълзящ преврат". Иначе партията му е готова да разговаря за конституционно мнозинство с всички, но само под условие - подкрепа за техните законодателни инициативи, сред които законопроектът им за чуждите агенти и за затварянето на американските бази. Той е готов на разговори с всички политически сили, но априори намира "еволюционни различия" с тях.

Костадинов пред президента: Готови сме да управляваме, искаме третия мандат (видео)

Мустафа Карадайъ не скри, че в ДПС са засегнати от факта, че са били било пренебрегнати и законодателният план на 49-ия НС е бил договорен и изготвен само от първите две политически сили. Той повтори, че движението остава в опозиция, но засега - защото оформилото се мнозинство е изолирало останалите формации.

"Загубихме 20 дни след изборите, в които първите две партии влязоха в популизма и определиха законопроекти, които да се разглеждат, без да има субект, който да носи отговорността за тези действия", заяви Карадайъ и добави: "Самите участници в политическия живот трудно могат да надскочат партийното и личното его".

Снимка: БТА

"Явно ДПС трябва да влезе във властта, за да влезе България и в Шенген, и в еврозоната", пък бе заключението на лидера на партията Мустафара Карадайъ, след като направи подробен анализ какви са били постиженията на страната, когато ДПС е участвало в управлението - членството в НАТО и ЕС, нулирането на външния дълг и качествено изработени оперативни програми на ЕС. Карадайъ се заигра с предизборния лозунг на ПП-ДБ и подчерта, че неговата партия знае как се прави всичко това. "Затова трябват подготвени хора, които могат и знаят как това да се случи. Защото имаше едно мото по време на предизборната кампания "Има как" от хора, които показаха, че не знаят как, а тук пред Вас стоят хора, които са доказали, че могат", не прояви скромност лидерът на ДПС.

ДПС: Явно трябва да влезем във властта, за да влезе България в Шенген и еврозоната

Петата поред политическа сила, БСП, пък си позволи да закъснее за консултацията - знаково, или не. А Корнелия Нинова не спести упрека към президента за невнесения от служебното правителство бюджет в миналия парламент.

Снимка: БТА

"Сега щяхме да имаме спокойствие. И вие, служебният кабинет, парламентът, обществото, държавата, икономическите субекти, хората щяха да имат предвидимост какво ги чака до края на годината", каза соцлидерката. Радев не й остана длъжен и й напомни, че вместо да пишат закони и да вършат работа, служебните министри е трябвало да прекарват на парламентарен контрол в залата на НС от сутрин до вечер. "Нека да поясня защо служебното правителство не внесе бюджет в края на миналата година. Ако бюджетът беше внесен, всички тези претенции за допълнителни разходи, които бяха калкулирани за над 10 млрд. лева, в момента дефицитът щеше да е много по-висок, отколкото всички тези държави, които изброихте", отвърна Радев. И успокои Нинова, че още днес или в следващите дни кабинетът ще внесе бюджета. По въпроса за мнозинство в това Народно събрание, лидерката на БСП повтори, че ако бъдат поканени и когато бъдат поканени, ще проведат вътрешнопартийно допитване.

Нинова с критики за миналогодишния бюджет, Радев - за парламентарния контрол (видео)

Шести и последни при президента влязоха от "Има такъв народ", които също се заявиха като опозиция на бъдещото мнозинство. "Според нас в тази тежка обстановка е политически отговорно да има кабинет, защото поне ще се опита да се справи с проблемите. Ние ще бъдем опозиция на новосформираното мнозинство ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ и доста сериозен контрол на управлението им ще упражним", зарече се лидерът на ПГ Тошко Йорданов.

Снимка: БТА

Още с първото изречение от ИТН предупредиха Радев, че те са "нестандартна" политическа сила. Партията обаче също иска да има кабинет, а не избори. Обратния изход представителите й нарекоха "политическа безотговорност".

"Политически отговорно е да има кабинет. Ние сме опозиция на тази конфигурация и ще бъдем опозиция, ако продължат да се събират, това е тяхно право. И доста сериозен контрол ще упражним над тяхното управление. Ще го направим достатъчно публично къде има политическо съглашателство, което в повечето случаи е свързано с пари", каза лидерът на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.

За разлика от останалите партии, от формацията на Слави Трифонов не смятат за правилно сега да се приема бюджет. Опасенията на Йорданов са, че в предизборна ситуация, когато още не се знае дали ще има кабинет, партиите отново ще започнат да наддават за вдигане на разходите.

"По-малка щета е да се работи със сегашния бюджет, отколкото да се заложи на разходи, за които не се знае откъде ще дойдат", мотивира се Тошко Йорданов. ИТН подкрепят необходими корекции в Плана за възстановяване и устойчивост, за да бъдат използвани парите най-ефективно.

ИТН пред президента: Ще бъдем опозиция на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ

Борисов изчака да свършат консултациите и хвърли ръкавицата към ПП-ДБ. Лидерът на ГЕРБ попита публично, пред медиите, с кого възнамеряват да правят правителство и мнозинство във втория мандат, след като не желаят с ГЕРБ. Реакцията на Борисов дойде, след като на консултациите при президента от ПП-ДБ заявиха, че няма да подкрепят първия мандат, но ще правят правителство с втория.

Борисов заключи, че очакването на ПП-ДБ за подкрепа "от всички" означава "от никого". И заподозря задкулисие. На свой ред той отвърна на безизходицата за правителство с ново условие от страна на ГЕРБ - те ще си разкрият картите какъв кабинет и с кого ще предложат едва след като чуят от ПП и ДБ кои са техните партньори.

Снимка: БТА

"Ние ще кажем какво ще правим, след като ПП-ДБ обявят от кого ще търсят подкрепа за втория мандат. Защото, ако търсят само от нас - това е един разговор. Ако търсят от всички - това вече е задкулисие. Всички наши представители казват, че в работните групи работят много добре, но на този въпрос не се отговаря", заяви лидерът на ГЕРБ.

Борисов: ПП-ДБ да кажат с кого искат да управляват, тогава ще предложа кабинет

А след като консултациите преминаха и под знака на бюджета, както обеща президентът, дългият политически ден завърши с неговото представяне от служебния кабинет.

Изненадата дойде от двойно завишения дефицит, заложен в макрорамката - вместо 3%, служебното правителство предложи 6,4%, което прави 12 милиарда, но даде да се разбере кой носи отговорност за това - първите две формации ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, които твърдо са се обявили против вдигане на данъци.

Снимка: БТА

Без вдигане на данъци няма как да се постигне 3-процентен дефицит, обясниха премиерът Гълъб Донев и финансовата министърка Росица Велкова. И също така предупреди, че се очертава теглене на нов външен дълг в размер на 13,7 милиарда.

"Тази седмица двете най-големи политически коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ обсъдиха своите виждания за Бюджет 2023. От заявеното от тях стана ясно, че не подкрепят промените в данъчното законодателство, предложени от служебното правителство. Подобни коментари са изразени и от другите парламентарно представени партии. При ясно заявената липса на парламентарна подкрепа на промените в данъчното законодателство, внасянето в НС на бюджет с дефицит от 3% би било с предизвестен финал. Не можем да си позволим действия на инат", заяви служебният премиер.

Бюджетът на служебния кабинет: 6,4% дефицит, 13,7 милиарда нов дълг, данъци няма да се вдигат