Ще продават ипотекирани имоти поне по данъчна оценка
Ипотекираните имоти при невъзвращаеми кредити да се продават на цена, не по-ниска от данъчната им оценка.
Обратно в новинатаКоментари - Ще продават ипотекирани имоти поне по данъчна оценка | Днес.dir.bg
Коментари
Сега трябва СЪС ЗАДНА ДАТА (както иска да направи Д-р Кеворкян с осигуровките), всички разбойнически сделки да се развалят ! Да паднат всички нотариални актове и съдебни решения които са под дан. оценка ! Продадоха се хиляди имоти за жълти стотинки - на братовчеди, любовници и тъщи. Трябва закон и за търговете - и там ЧСИ-мафията си прави каквото си иска !
Съдии,адвокати,банкери и политици се напълниха с по 2-3 жилища купени на измислен търг ....забогатяват от нещастието на хората.
няма значение дали я харесвам тази жена ,но няколко от законодателните и промени са много добри !
Слушам и не вярвам на очите си :) Тази костенурка Мая да каже нещо умно! Невероятно но факт. Браво Мая :) Аз пак не те харесвам, но БРАВО!
Добре де...ако стойността на имота е под данъчната му оценка,кво правим?Банката го държи докато имотният пазар тръгне нагоре след 50-100 години ли?
Ненужно писане на правила. Неработещо правило, което вреди на законодателството, защото ограничава свободата на договаряне в България. Парламентаристите се вживяват в ролята си на комисари, които пречат на работещи предприятия, като банките, да си вършат работата.
Не е съвсем сигурно това. Зависи кога е вписан и деклариран имота. Например във Варна за имоти вписани през 2007-ма, 2008-ма в момента данъчната оценка превишава пазарната стойност на имота. Няма да споменавам данъчните оценки на паркоместата, които са декларирани в общините като на гаражи, т. е. са значително завишени. :-) Като цяло не е лоша промяната. Стъпка в правилната посока.
Проблемът е, че много голяма част от ипотекарите взеха заеми с ясната, но невярна убеденост, че имотът е пълен гарант на кредита. Ако не могат да плащат им вземат апартамента и всичко остава в миналото. Сега научават, че заемът си е заем и някаква част от него остава въпреки взетия апартамент. Главната причина за заблудата е, че в САЩ наистина имотът е единствено обезпечение.
Искаш ли да загубиш имота си ипотекирай го!Искаш ли да останеш ти и твоите близки вечни длъжници ипотекирай!Структурата на българската икономика не е по европейски модел нито по американски!Не може да имаш гарантирани дълги периоди от време през които да изплащаш ипотеки!Противното на всичко това са УТОПИИ!Българското правителство покровителства монополите а последните мачкат с цените на услугите всички!В нашия бизнес климат могат да виреят само престъпници -бизнесмени!
Кво е тва одобрение,кво е това чудо. Не знам дали знаете но данъчните оценки за имоти в София са далеч от пазарните такива.Например имот струващ 60 000 евро/120000 лв/ е с данъчна оценка около 40 000 лв което значи че ще имат прово да го продават и за 41 000лв което пак прецаква брутално собствениците с кредит,който с лихвите е около 200000 лв.
НЕ СЕ ПРАВЕТЕ НА ОЩИПАНИ !!! КАТО ТИ ВЗЕМАТ ИМОТА, ЗАДЪЛЖЕНИЯТА ДА ОТПАДАТ !!!! АМАН ОТ ТЪРГАШИ МАФИОТИ !!!
банките да си носят риска...къде са спали като отпускат кредита...продаваш и заличаваш- пазарната разлика за сметка на АЛЧНАТА БАНКА
Проблемът не е при ипотекираните имоти, а при продажба на другите!При ипотекираните, как си мислите, че банката ще допусне техният имот да се продаде на безценица, а те да получат 1/10 от вземането си и после да гонят МИХАЛЯ?Но като цяло, това е добра промяна, като ориентир под който не може да се допусне началната цена на търга, защото е трудно да се дефинира "пазарна цена" на точно определен имот и то не от собственика на имота!Все пак, браво!
"Ипотекираните имоти при невъзвращаеми кредити да се продават на цена, не по-ниска от данъчната им оценка", ... с което да се счита кредита за погасен, Продължете изречението другарки и другари представители!
Когато банка приема ипотека на имот за гараниране на кредит, тя изпраща СВОИ оценители и приема тази оценка. Логично е, при невъзможност да се погасява кредита, банката да отнема имота и с това да приключи договора за кредит. Да , ама не! Банката продава имота на каквато цена тя реши, длъжника продължава да е длъжник. Това е абсолютен абсурд! С сегашното изменение само се имитира загриженост. Всички знаем, че данъните оценки нямат нищо общо с пазарната стойност. Четворната ламя пак лъже, че е загрижена за интересите на хората.
Ами нищо не правим, освен дето си гарантираме, че следващият балон на имотния пазар със сигурност ще е.е мамата и на всички банки :D
ЧСИ са част от мафията в България!На гърба на отрудените хора,мечтали за собствен дом и покрив над главата на старини,те богатеят - купуват на безценица и препродават на следващите балъци!
даначните оценки вече са променени и са близки до пазарните оценки, така че според мен има смисал тази промяна *Съобщението е транслитерирано от системата. Моля, пишете на кирилица.
Трябва да има Закон за защита на Българските Граждани от Търговските Банки. Тези Банки, които живеят на гърба на хората и печелят от огромните си такси и лихви. Искаме и тук нивата да са на европейско ниво, както тока, вода и т.н. Абсурдно е по ТВ да има толкова много реклами за кредити, а лихвените проценти да са най-високите в Европа!!!!!! Трябва някой да защити хората от Търговските Банки! Помогнете ни !
Няма как.Когато вземеш ипотечен кредит за жилище имаш самоучастие което е някаква малка част но имаш и лихви/които сигурно са най-високите в европа/Такаче ако си взел апартамент за 80 000евро и самоучастието ти е 15 000евро ти остават да изплащаш 65 000евро на банката/ама с лихвите са към 100000евро/ и дори да ти продадат апартамента на пазарна цена/нещо което те не правят/ ти пак си вътре с 20000 на банката и 15 000 твой.Супер е измислено.МАМКА ИМ.
А, когато не е ипотекиран и ти го продадат?Няма ли дискриминация на длъжниците - по ипотечен и друг кредит или задължение?
НЕ ДАНЪЧНИ А ИСТИНСКИ ПАЗАРНИ ЦЕНИ КЪМ МОМЕНТА НА ПРОДАЖБАТА, БЕЗ ПРАВО НА НАМАЛЯНЕ ЦЕНАТА ПРИ ПРИ ПОВТОРЕН ТЪРГ.
И какво разбираш под "пазарна"? Повечето имоти стоят с месеци и години непродадени, но на "пазарна" цена!
Прояви малко фантазия другарю. Като да речем, кой купува имота на силно занижена цена. Непазарните сделки винаги се правят на тъмно. Имайте предвид, че и в банките има не съвсем лоялни служители.
Данъчните оценки в София ,например Община Витоша на някой места са по високи от цената за която например ще успеете да продадете имота си ! Продава се само най евтиното,много под даначната оценка ,всичко друго стой по обявите с години.
Точно този тип имоти не стоят месеци и години, а се излапват от хора и фирми близки на банките или на съдия изпълнителите за "жълти стотинки" и след това се препродават с огромна печалба.
РБ малко залитат и те по популизъм и клонят наляво. И какво прави кредитора ако тази данъчна оценка не може да продаде имота? По-правилно би било да се даде срок на длъжника да си намери сам купувач и ако не може тогава да се минава към прдажба от съдебен изпълнител.
От скоро я има тази възможност, както има и възможността за фиксирана лихва, но тогава предварително те товарят за мутренска лихва и вноската става почти двойна, съответно ти избираш другите им продукти.
Каква тъмнина г-не, търга се обявява на поне пет шест места, БАНКАТА и длъжника има интерес на се продаде на най-висока цена!!!Затова, ако прочетете, другарЮ, КАЗАХ, ЧЕ СЕ ЗАЩИТАВАТ НЕ ИПОТЕКИРАНИТЕ ИМОТИ, А ДРУГИТЕ!!!ЧЕТИ БРЕ, ЧЕТИ!!!
Могат да тръгнат и отзад напред за да видят каква мафия се е изградила в държавата. Справки в имотният регистър ще покажат колко от ипотекираните имоти са отишли чрез ЧСИ в едни и същи лица или техни фирми.Има такива,които вече са "собственици" от 30 до 80 жилища,които отдават пода наем.
Сключи си договр с банката с такава клауза и нямаш грижи. Вече е възможно. Е, лихвата е друга, но пък никой не е длъжен да ти дава пари с идеята, че нямаш намерение да му ги връщаш!
Абе ДИР, кое точно се повтаря в коментара ми като е първия, който правя в тази тема. Защо го махнахте, защото обяснявам за алчните ви рекламодатели, банките ли? Дори и в момента от дясно на екрана тече реклама на банка.
Кредитора получава имота. Ами да намали лихвения процент например? да даде шанс на хорицата да си плащат кредита. Какво е това лихва от 7% процента при ипотеките, за сравнение в германия са 1,5%. ПЪЛЕН АБСУРД!
така да са направени правилата че да няма ситуация в която банката да е набутана..............банките трябва да си плащат цената на риска за отпускане на кредит - а именно пазарната разлика в тази ситуация да е за сметка на банката
Това е добро решение. Сега остана да направите и по-важната крачка, да приемете закон за фалита на физически лица.
Във всяка една община е дефинирана пазарната оценка за съответния район и на базата на това се плащат ред такси и вземания към общината и държавата т.ч. - НЕ Е ПРОБЛЕМ тази оценка.
Е ти каво искаш, никой не е длъжен да ти дава пари, щото на теб ти трябват. Хем да била ниска лихвата, хем ако те мързи и не ти се работи повече да вадиш пари да плащаш, да се оправя кредитора.