Туристка падна от планинския ръб Кончето
Туристка е тежко ранена, след като се е подхлъзнала на заледените скали на ръба Кончето в Пирин и е падала надолу в продължение на 200 метра.
Обратно в новинатаКоментари - Туристка падна от планинския ръб Кончето | Днес.dir.bg
Коментари
ЩО ЛИ ИМАМ ПРЕДЧУВСТВИЕТО, ЧЕ Е БИЛО ФАЛШИВ СИГНАЛ ОТ НЯКАКЪВ СИ МЪЖ, НА КОЙТО В ПОСЛЕДСТВИЕ МУ СЕ Е ИЗКЛЮЧИЛ МОБИЛНИЯ ТЕЛЕФО??????
Младежите (момечето е едва на 23) са подготвени за този преход. И за осигуряването знаят, просто никой не е застрахован, че няма да се подхлъзне. Доколкото знам, снощи още не знаеха къде са. Кончето е просто ориентир. Да се молим да ги намерят час по-скоро и да е станало чудо девойката да е оцеляла...
За доброволците в ПСС (02.12.2009 г. 23:39ч.) Потресав неправ си, ще знаеш! Нито парички вземат, нито безплатни карти за лифтове ползват. Което е жалко, все пак.
Доброволците в Престъпната Спасителна Служба ПСС си взимат паричките и компенсират останалото с безплатните ски, екипировка и карти за лифтове. Те винаги са на далавера. Ех, от време на време се трудят и ходят да спасяват. Но аз съм ги виждал как се излежават на слънце до ските си и снежните шейни. Голям кеф. Те не ходят за без дал;авера или само ей така.... Делят си парите от спасителни акции. А най-голям кеф изпитват като одерат някой западняк от застраховката му.
Дано момичето да е добре и да са успели да се доберат до заслона.Стига сте писали глупости, хората си знаят работата.Имайте малко респект.Стискам палци.
И още нещо: има ли някой представа какво работят хората в ПСС /и за какви пари/ преди да натиска клавиатурат just a question :)
Неприятно... Остава да се надяваме, че тия двамцата са имали поне един спален чувал, за дасе пъхне жената в него. И да изкара нощта ако не е много ранена и не е загубила много кръв... Определено шансовете за оцеляване на пострадалата като има някой здрав човек с нея са по-големи.Стига този човек да изпадне в паника и да успее да организира някъкъв заслон. При тези метерологични условия пращането на летателна машина да ги спасява си е чиста проба безумие. Едно е въртолета да лети на 200-300м а съвсем друго да се вдигне на 2.7км. и то при отрицателни температури с мъгла снеговалеж и вятър 50-100км/ч на пориви които сменят посоката си на всеки няколко минути... Хм... Пишете за ПСС. Колко от вас бълващи помия, са виждали или участвали в такъв тип акция? Още една нощ планински спасители няма да могат да си стоят при семействата си и да си легнат в леглата, а ще обикалят баирите рискувайки своя собствен живот и здраве, за да търсят някой който най вероятно не е дооценил метерологичната обстановка, екипировката си и куп други неща... Като се има в предвид факта, че повечето от тях са доброволци и като се има в предвид факта колко помия се излива подире им когато по една или друга причина не стигнат навреме... На моменти направо им се чудя на тези хора за куража и желанието си да помагат и да спасяват... Нямам нищо общо с ПСС, но съм присъствал и помагал при тяхна спасителна акция в Стара Планина и мога да твърдя, че това са хора знаещи отлично цената на един човешки живот... Стискам палци и се надявам всичко да завърши благополучно...
Хамериканец, гьрмящ змии на кончето през декември ? :)) а на сериозно: за е...е са планинарите дето вършат глупости и не питат тия с хеликоптерите преди да тръгнат нанякъде в планината P.S. : искрени съчувствия на пострадалата жена, надявам се да се оправи
Мутренското влияние в спасителните среди Причината по която Планинската Псевдоспасителна Служба (ПCС) е в такова окаяно положение и не разполага с достатъчно ресурси е, защото нейните членове от старото поколение, държат да си я управливат по старо му и не искат да изпуснат контрола и привилегиите, които притежават чрез ПCС. Сред тях има може и да има почтени хора и млади интусиасти, но никoй не смее да се противопостави на неписаните канони на тази организация. Дръзкият човек се оказва аутсайдер и не е пригоден да бъде между тях. Проблемът е, че от последствията на тази неефективна система на управление, страдат жертвите в планината и тези които купуват застраховка и разчитат, че в замяна на това ще получат адекватно спасяване. Разбир се, те могат да си позволят този лукс, защото ПCС има монопол на планинското спасяване в България. Ако човек иска да разбере по-добре системата на управление и йерархията в ПCС, най-добре е да погледне на нея като на мутренската структура. След kaто към средата на 90те години, миналия век, мутрите се оказаха сред най-мощната силовa и финансовa групировкa и даже се възприе едно подражение на тях, като култ (след децата и тинейджърите, кой ли не се страраеше да им подражава като маниер и поведение), мода (мутренски прически, начин на облицане в черно, много ланци и злато...), ПКCС реши да се включи в застрахователния бизнес. ПКCС бе набързо погребана и на нейно мято се поаиви през 1997 Планинската Псевдоспасителната Служба ПCС, която се превърна в търговска ораганизация а спасителите се превърнаха в събирачи на пари и търговски представители. Тъ като се оказа, че и парите от застрахователите не са много, а организацията е гладна, защото не се ръководи от кадърни менаджъри, сега там е много тясно за угаждачите, които предпочитата да си запазят позиците на Босове и не са много щатливи да имат конкуренция. Те много се чувстват по-конфортно, като си поставят свои протежета, които лесно могат да контролират и манипулират. Затова, въпреки че има много недоволства в самата организация, никoй не смее от вътре да ги критикyва, инaче ще има мъмрене и наказателни акции отгоре. Ех, не толкова брутални колкото при мутрите, но всеки ПСCАр си пази мястото. Там е като в българските митници. Ние живеем в една постоянна борба. Борба за оцеляване, борба за опазване на позиците си, борба за утвърдаване и вечната борба за превземане на нови територии в областта на това което ни интересува. В подсъзнанието си ние сме някакви борци, които се борят постоянно за постигането на това което всеки желае да се докопа и да се борим за това което вече сме докопали. Това което ни различава от останалите е как се борим и какви методи ползваме. ПСC е тръгнала в борбата за хляба и привилегиите по най-лесния път, този на най-малката съпротива, които не изисква кой знае какви лидерски умения, защото структyрата на ПСC позволява да има само един лидер и той си е осигурил властта си и контрола над подчинените си много добре. Той даже не е необходимо да се бори за тази си привилегия, защото в подчинениете си е създал чувството за страх, че те ще напyснат ПСC, още преди да са си отворили устата за кавито и да е промени. Затова подборът на нови кадри (протежета, новобранци и послушни кучета) е строго регламентиран по неписания код на другаря Пенчо Бабукчиев. Много кадърни и добре екипирани интусиасти не са добре дошли, освен ако не близки и с референции от гарантьори. Нещо като онези комунистически години, когато за да зименеш навън в капиталистическа страна трябваше да минеш по същия път. Разбира се, последствията от каквато и да е издънка ще се отразят и на гарантьора. Затова и не можеш да очакваш прогрес в тази измислена Планинска Псевдо-спасителната Служба. Другия повод защо добре екипирани хора не са за предпочитане да са на служба е, че някои от старите кучета в ПСC, имат комерсиален интерес от търговеца на екипировка Петко Тотев, които ги зарибява с екипировката си на Petzl и др. планинска и алписка техника. Този човек има протекциите и влиянието на тъста си Светлин Русев и си гони доста успешно интересите, защото протежетата му са гладни за комисионните мy и малките отстъпки, които им дава за продадената си екипировка на държавните служби. Той ни създаде доста проблеми във Федерацията по алпинизъм, но това е защото и ние нямаме истински лидери и смели хора които да му се опълчат. А сега този човек иска да завладее всички комерсиални възможности в катеренето, пещерното дело, спасяването и бизнеса в сферата на туризма. Този човек, за които би трябвало да знаете как се уреди за височинната екскурзия на Еверест, като с тъста си и неговото влияние, избута планинския спасител Кирил Русев от състава на тази държавна екскурзия, манипулира доста успешно протежетата си в Аварийно Спасителния Отряд към Фед. по пещерно дело и същите членове в Гражданска Защита. А те, като в мутренските среди са вярни на господаря си и са зависими от кокалите му, които той им подхвърля. Тази аналогия за мутренско подаяние в спасителните среди в България се вижда от факта с какви обиди и лични нападки се отвръща на всеки опит да се каже публично истината за проблемте в тези организации. Проблема е, че те не са свикнали още от времето на комунизма да бъдат критикувани, и повечето от тези хора които са закърмени с комунистическия начин на живот и мислене, още живеят с мисълта, че всеки който реши да каже истината такава каквато е ще трябва да мине през кладата както по времето на Инквизицията или да бъде тотално разбит както при мутрите.
Тия пък тия се изказаха:)) Какъв хиликоптер точно днес в тва време тук и то на кончето бе??!?!?!? Вие имате ли малко мозък поне тези, които знаете кончето къде се намира. Тук само с кон в тва време можеш да се придвижиш по-бързо и то до някъде!!! Хиликоптер хаха. Дано спасителите стигнат навреме и да помогнат на жената преди всичко!
Минавал съм Кончето и през лятото,и през зимата. Супер е. Яко качва адреналина. Но за съжаление в планината стават нещастия - не само в България,но и навсякъде по света. В Хималаите напр. са загинали едни от най-добрите алпинисти в света. А колкото до хеликоптера - защо трябва да се взема от военните. Не е ли по-добре държавата да си влезе в ролята и да закупи хеликоптер за ПСС. Другото което искам да споделя: Колко от т.нар. кашкавал туристи,които отиват в планината само за да се напият там,а не в града си плащат планинска застраховка.Чест и почитания на планинските спасители. А колкото до постадалата туристка - поздравления за смелостта да мине по тоя път в такова време. Но това хора,които са виждали планина само на монитора на компа или по телевизията немогат да го разберат. По - добре да си ядат чипса и да си гледат порното и да не коментират теми,с които не са запознати.
много сет ми смешни, кво търсели там по това време на годината, ама що отишли, ама тия баирбудали кви са, трябва да им се забрани планина през зимата и т.н. никой не се запита за причината, а аз съм уверен, че не са били подготвени за подобно нещо! човек трябва да си знае възможностите и ЕКИПИРОВКАТА! от сега мога да се хвана на бас, че не е била с котки! хлъзнала се е, за да се хлъзнеш или си пищман турист, или си тръгнал неподготвен (включва и лоша екипировка!)
Що се отнася до спасителите - длъжни са да спасяват без оглед на метеорологични условия, време на денонощието, сезон и т.н. За това им плащат!!! Който го е страх от вълци - да не ходи в гората. Вижте американските спасители и пожарникари-парашути излитат по всяко време!
Ваня, ами защото не знам дали си чувала думичката турбуленция. Знаеш ли какво става около такива ръбове в такова време? Сняг, вятър, тъмно и нулева видимост. Когато видиш скалите, вече си се разбил. Та ако ще не хеликоптер, ами изтребителя на J.I.Joe да вдигнат. Вятърът е на пориви и върти машината, най-често я хваща и я хвърля върху склона. Няма на света пилот, който да лети в такова време. Особено в дерета и около планински ръбове. Просто вместо един човек, ще загинат още двама или трима. Спасителите не са безсмъртни и не карат колата на Батман. Преди да пишете помислете, че те също имат семейства и са човешки същества, които притежават живот. А на планината хич не й дреме, кой какво иска. Ако не се съобразявате с нея, ви изпраща където тя реши. Да се тръгне в това време по ръба на Кончето е малоумие. Меко казано. Можеш да минеш, но може и не. Никой не е по-велик от планината.
До Руиз Планината не е за всеки. Па начина по ойто пишеш за нея става съвсем ясно, че не е и за теб. Такива работи като за миг с двама души се оказахме изолирани от групата при планинарите - истинските не стават. Моя съвет към тебе е не повтаряй посещението си в нея, защото за миг маже за ти се случи и нещо по лошо от изолация
Явно е паднала по Южния склон, по северния нямаше да се отърве само с травми. Лошото в случая е, че е телефонът на спътника и е изключил. Възможно е и двамата да са в беда!!! Да се помолим всичко да завърши добре! (Идиотите, които се пишат простотии и се шегуват на чужд гръб, не ви ли е малко неудобно? Става дума за човешки живот).
Лятото, като се удавиха 3-а човека, морето беше бурно и затова не изпратиха хеликоптер от ВВС. Нали се сещате, че 200 м. надолу е в долината под Кончето, където не хеликоптер, ами танкова бригада може да кацне. Само желание да има...
На всички възмутени домакини, които вместо да гледат Перла се изказват за хеликоптер - тази машина не лети при всякакви условия (силен вятър, мъгла...), това да не Ви е американски екшън, в който Готиния пич спасява всички на косъм! Има си правила на спасителните акции. Когато живота на спасителите е сериозно застрашен акцията се отлага до подобряване на условията.
Голямо преживяване е да си в планината през,който и да е сезон!Там винаги е хубаво,но когато е безопасно!През декември ,аз лично не бих ходил на Кончето.При това времето е изключително лошо-снежна буря и мъгла.Човешко е да се греши,но неразумното излизане в планината е повече авантюра и глупост!
Май никой от пишещите тук не е ходил в планина, само си чаткате по клавиатурите. Определено в планината винаги е рисковано, но когато човек е подготвен не са непреодолими нито ниските температури нито мъглата нито дори тъмнината. А кончето е едно много приятно място за разходка, само че не и за самонадеяни аматьори. Кончето е един абсолютно обезопасен обект който ако се подходи с разум, трабва насила да скочиш за да се пребиеш, но пак ще си жив. Кончето е оборудвано с парапет (метално въже от неръждясваща стомана). Достатъчно е само всеки да си направи осигуровка от 2 метра алпинистко въже и една карабинка. Ако незнае как да мине през някое туристическо дружетсво и ще му обяснят как да се върже с тази осигуровка и как да я позва когато има поставен парапет. Елементарно и евтино но сигурно решение, ако бяха ползвали такива осигуровки, най много да си ожули коляно или лакът ако се подхлъзне, но ще е на една ръка разстояние от осигурителния парапет. Дано повече хора помислят за осигуровката си преди да тръгнат, не разчитайте само на премръзнали ръце, дори и да сте пргърнали парапета!
Хайде нека всяка жаба да си знае гьола!Тези дето не са планинари и са виждали Кончето на снимка да не се правят на компетенти,тези кои не разбират от хеликоптери да не казват кога може и кога не може да се лети и тези които не са психолози да не дават мнения кой е нормален и кой не е.
От утре да не се качвате на никакви превозни средства. Знайте ли какви катастрофи стават, особенно при лошо време. Дано открият навреме жената и да и да е жива и здрава.
Уникално мяато като красота и адреналин , НО...без еъжето което е поставено 90% от хората не биха могли да минат или ако минат са на 99% близо до смърта едно подхлъване и няма място за другия крак да намериш опора. Да при помня незнам коя година не се сещам сега Банскалии открадват въжето и са заловени...що з амалумник би откраднал адски тежко въже живото спасяващо !!!!
До планинар: Не заблуждавам,в този бизнес мога да ти изброя всеки един хеликоптер в БГ с какво се занимава и какво може да направи.На популистки реклами не вярвай, а ако ми посочиш и един случай който да е спасен от Кугарте ще съм ти благодарен.
Знаете ли, че в америка ветеринарното здравеопазване е на светлинни години пред това за хората в българия? А знаете ли, че в америка след обаждане по телефона, когато те ухапе гърмяща змия идват до 30 мин и те взимат с хеликоптер?
Много малоумници, как в такова време ще лети хеликоптер, в мъгла, дъжд, сняг ,вятър и планина. Дано спасителите стигнат до жената и тя се оправи.
Кончето е много опасно място наистина. Трябва да си много самоуверен за да го минаваш по това време на годината и в лоши метео условия. Не съм пилот, но предполагам че от авиацията си знаят работата за да откажат. Мястото е лошо за летене - скалисто, стръмни урви наоколо, хеликоптерите не летят стабилно на голяма височина каквата е там.
Нека, запознатите със случая дадат повече информация за хората, които са пострадали - какви са, как са подготвени, защото така поднесена е способна да се всява смут в обществото. При такива екстремни условия в планините, на изпитание се подлага всичко, особено през Зимата!
Навремето банскалии ни разказваха на домашен коняк около огъня кои зони за кого и за кога са . Кончето за края на есента не фигурираше дори и за колегите на г-н Пелтеков . Дано всичко се оправи !
преди всичко разбирасе искам да пожелая най вече всичко да приключи благополучно за туристката. макар че не е най доброто решение в подобни условия да се преминава през алпийският ръб кончето все пак всеки сам си взема решеният и си носи последствията от това , а за спасителите ... трудно е наистина в такива условия но и те сами са избрали да работят това . а специално за драскачите седящи си на топло ... само тези които посещават планината независимо ниска или висока сами или организирани знаят кое е това което те кара отново и отново д се връщаш там. безумна е гледката ... няма как да се опише невертоятно е удовоствието заради което си струва понякога премерен риск . поздрави на всички ... и отново нека да пишем на кирилица
От Бъндерица през Казаните са поне 3 часа до Кончето. На ПСС им трябва най-малко час за да се стегнат и да тръгнат. Половин час за да стигнат до Бъндерица. 4 часа и половина минимум. Дано не е сериозно наранена и да са добре екипирани и двамата, че иначе...
у нас хеликоптери се пращат само да прибират трупове...Всеки, който ходи по планинте го знае...Дано се спаси жената.
Кон4етонаистина не е най-подходящото място от което да паднеш с надеждата,4е после ще се оправиш или ще оцелееш,но не етолкова страшно и трудно както го изкрвате.просто трябва хората,които са решили да го минават ,да са по-внимателни и подготвени.не може бай Ганьо,дето слиза от колата си или става от компа,само за да отиде до тоалетна да отиде там
Чудя се на коментарите дето ги пращат да си седят на топло и да си пият питиетата.. просто се чудя. Ами - стойте си вие и си съществувайте в бетонните градове с бтв и оставете хората да живеят и умират както си знаят и не си отваряйте плювалниците пУмЯри. А минаването на кончето в това време е лудост наистина де..
Смешно е да се обвиняват военните, че не пращат хеликоптер при положение, че има мъгла и условията не позволяват. Ако стане нещо и се разбие, помислете за това кой ще поеме отговорността, със сигурност няма да е нито един от вас, така че не се излагайте с глупави коментари. Искрено пожелавам на пострадалата късмет, дано се оправи, но ако е обикновена туристка, решението да се премине Кончето посред зима е крайно неразумно от нейна страна и на спътника и също...
НикиБ: До всички, които говорят за хеликптерна спасителна акция: Как мислите, колко наши пилота на КУГАР, са правили учения в условия, близки до тези на Кончето, плюс това в мъгливо и дъждовно време?
Ами в новината пише защо, ама трябва и акъл, за да го осъзнаеш! Какъв е смисълът да загинат и хората в хеликоптера? Или си мислиш, че са отказали, понеже ги мързи? За такива като тебе народът е казал, че за неукия да плува морето е до колене!
ходил съм нееднократно на Кончето - много важно са в случая няколко неща - от коя страна на склона е паднала жената; да я намерят до вечерта и да не си е ударила фатално главата
не знам защо лаете срещу жената. искала - отишла. До колкото разбирам е била добре подготвена, а злополуки стават за съжаление. Лошото е, че в днешния технически свят, спасителите трябва да разчитат само на себе си и собствените си ръце и крака, не на техника, защото в България нема нито модерна техника, нито обучени да работят с таква. Може да бъде изпратен хеликоптер. Жалко за жената, дано се оправи.
Защо хеликоптера е отказал? Не го проумявам. Навсякъде по света хората веднага тръгват, ние все имаме причина да не си свършим работата. Ами това е човешки живот. Нали за това има спасителни служби. Ако нямаше хора да обичат планината, те защо ще получават заплати. Вчера за полицията също. Няма значение, че това е една напълно тиненейджърска постъпка, та това са деца. В крайна сметка заплатите и бюджета на полицията са от нашите пари и те основателно са си изпълнили задълженията . Няма ли да се научим на уважение едни към други, към държава институции, полиция и разбира се те към хората. Просто трябва тази жена да бъде открита колкото може по-бързо жива. И без похвали, защото всички които получаваме заплати трябва да не забравяме, че тя се получава за извършена работа и то качественна.