Мъжът е починал в понеделник в Клиниката за интензивно лечение на УМБАЛ “Света Анна“ в София. При вирусологичното изследване е потвърдена диагнозата грип A/H1N1, се казва в съобщението. Починалият е имал грипоподобна симптоматика в течение на седмица и е потърсил медицинска помощ за пръв път в неделя при дежурния общопрактикуващ лекар със затруднено дишане и в тежко общо състояние.
Починалият е от малцинствените групи в Самоков. След като е заболял една седмица е стоял вкъщи със симптоми на втрисане, кашлица, адинамия,  каза Тенчо Тенев – главен държавен здравен инспектор, пред "Фокус". Едва в неделя, когато се почувствал много зле е потърсил помощ от общопрактикуващ лекар. След  преглед лекарят веднага го е насочил към Окръжна болница „Св. Ана” в София. В неделя вечерта той е бил закаран с реанимобил в софийската болница с диагноза двустранна брохнопневмония и тежка дихателна неодстатъчност. Пациентът веднага е бил включен на кислород, но се е наложило той да бъде интубиран, за да мине на изкуствено дишане. След шест часа борба за живота му мъжът е починал.
Лекарите от инфекциозно отделение на Окръжна болница са взели проба при постъпването на мъжа в болницата, но диагнозата е била поставена, след като пациентът е починал, обясни Тенев.Той няма никаква връзка с първия починал от новия грип, който също беше от Самоков, подчерта Тенев.
По думите му  от събраната информация от мъжа, преди той да почине, медиците са разбрали, че първо децата му са боледували от вируса на новия грип. „Информацията, която имаме, е, че мъжът е заболял последен от семейството, но той го е изкарал най-тежко”, посочи Тенев. Той допълни, че общопрактикуващият лекар на семейството е предупреден да следи здравните показатели на близките и роднините на починалия мъж.
Първият смъртен случай от новия грипен вирус А /H1N1/ бе на 30-годишен мъж. Той почина на 30 септември в болница "Лозенец" в София, след като заради вируса получи двустранна пневмония. Той е бил наркозависим от кокаин и хероин. Вероятно това е причината за ниския имунитет и бързото развитие на вируса.
От днес в Трявна във всички училища на територията на града ще бъде обявена грипна ваканция. Пред взрив била и математическата гимназия в Ямбол. В София още не са пламнали училища, но има много болни, съобщава в. "24 часа". Всеки ден се изследват десетки проби, всички са положителни за вируса H1N1. В момента 98% от болните са с новия грип. Той не се различава по симптоми от сезонния: започва с температура над 38 градуса, болки в гърлото, главата, мускулите и силна отпадналост.
Повечето смъртни случаи в света на заразени с вируса са при млади хора. Статистически по-малко хора умират от новия грипен вирус, отколкото от сезонния.