Това заявиха от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България (ФХСБ), предаде БГНЕС. Според браншовиците максимално допустимата производствена цена на хляба е 1 лв., а търговската надценка - между 10 и 20%. За съжаление последните няколко години бяхме притиснати от изискването на ЕС за въвеждане на системи за безопасно производство и 10% от фирмите в бранша престанаха да работят, заяви Димитър Людиев, председател на ФХСБ. През последната година, обаче, хлебопроизводителите са били изненадани от втори натиск – цената на брашното, която от 300 лв. за тон скочи на 800 лв. Това е довело до оттегляне от пазара на още 30% от фирмите.
В увеличението на цените от 25 стотинки средно, което сега наблюдаваме, е включен само ръстът на цената на брашното, но не и увеличението на цената на тока, дизела, работните заплати, обясни Людиев. Според него реалната цена на хляба в търговската мрежа е около и над 1 лев. Това гарантира добро качество на продукта, платени данъци на фирмата-производител и осигуровки на работниците.
В Германия най-евтиният хляб е 1,1 евро, а заплатите на хлебопроизводителите са 2-3000 евро, посочи Людиев. В Македония заплатите са 800 евро, в Сърбия – 1000 евро. Много от нашите работници си търсят работа в Европейския съюз. А ние трябва да обучаваме и наемаме работници от Китай и Молдова, каза Людиев.
Скоро ще трябва да минем на ориз, пошегува се председателят на федерацията.
По груби изчисления около 50% от фирмите в бранша са принудени да работят в сивия сектор, като започват да крият данъците си, не плащат осигуровки на работниците си.
Във федерацията членуват 600 фирми, а общо в страната те са около 4500.