На 19 септември ВЕЕС одобри предложената от инвеститора "водна" технология за добив на злато край Крумовград и като консултативен орган към министъра предложи одобрение на инвестиционното намерение.
Съветът разглежда едновременно, както оценката за въздействие върху околната среда, така и оценката за съвместимост със защитените територии и зони по НАТУРА 2000 в района.

Караджова е взела решение да върне проекторешението за преразглеждане, тъй като представените становища от Басейнова дирекция за управление на водите - Източнобеломорски район, предхождат промените в Закона за опазване на околната среда от началото на лятото, обясниха от екоминистерството за БТА.
Подобна забележка по становищата е предявил в рамките на заседанието на ВЕЕС кметът на Крумовград.

Процедурата за златодобив в находището "Ада тепе" започна още през октомври 2004 г., но с предвидена цианидна технология. На по-късен етап тя беше прекратена по желание на инвеститора. Новата процедура с предвидената "водна" технология започна през май 2010 г.
Предложената технология предвижда обогатяването на рудата да се извършва с вода, а не с цианидни разтвори. Още в началото на процедурата се изискват становища на всички ведомства, които участват в експертния съвет, както и на контролните органи по места - регионалната инспекция по околна среда и води и басейновите дирекции.

След получаването на новите становища от басейновата дирекция, експертите ще ги проучат и ако се наложи, ще включат нови изисквания в решението по ОВОС.

ВЕЕС отново ще обсъди предложенията и ще излезе с ново проекторешение до министъра дали да приеме технологията. Срокът, в който екоминистърът трябва да потвърди или отхвърли решението на ВЕЕС е 14-дневен.

Жителите на Крумовград многократно протестират срещу добива на злато в находището.