Днешната законодателна инициатива заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева обясни с големия обществен интерес, който ги задължавал да постъпят по този начин.

Това не значи, че не оставаме на нашата позиция, че българското Черноморие и всички курорти - зимни и летни, трябва да се поддържат в добър вид, да се използват екосъобразно, да запазим природата, разясни тя, цитирана от БТА.

Водели се разговори с Министерството на туризма, с кметовете на курортните общини, НПО, за промени в Закона за туризма в частта за къмпингуването.

Там ще бъдат заложени абсолютно всички мерки и правила, по които ще се ползват и тези нерегламентирани къмпинги, подчерта Караянчева. Според нея предишната забрана в никакъв случай не била лоша и също защитавала определени обществени интереси.

По време на дискусия за промени в Закона за туризма министър Николина Ангелкова съобщи, че няма да има тотална забрана за къмпингуване. Тя съобщи, че чл. 207а от предложенията за промени в Закона за туризма в този си вид ще отпадне, защото е неработещ.

Според разпоредби на този член се предвиждаше за къмпингуване или разполагане на палатка, каравана или кемпер извън категоризираните по този закон къмпинги да има глоба 200 лева, а когато от къмпингуването e настъпило увреждане на пясъчните дюни, флората и/или фауната, замърсяване на околната среда, пожар и/или други вредни последици за природата, наказанието да е глоба в размер на 1000 лв., освен ако деянието не подлежи на по-тежко наказание.

Ангелкова обаче подчерта, че е необходимо да се изясни що е то къмпинг и какви са правилата и реда за къмпингуване.
С още 3 месеца се удължава срокът за обществено обсъждане на промените в Закона, като ще се създаде работна група с участието на всички заинтересовани ведомства.

След общественото обсъждане ще бъде даден 10-дневен срок да писмено формулиране на предложенията и становищата, които трябва да се изпратят до Министерството на туризма. Те ще бъдат публикувани на неговия сайт.

Министър Ангелкова увери, че Министерството ще даде пълна подкрепа за осъществяване на диалог и изработване на работещи и балансирани решения.
Официалното внасяне на промените в Закона за туризма в парламента ще се случи, след като се намери балансирана позиция от всички заинтересовани страни и затова ще бъде дадено необходимото време, увери Министър Ангелкова.



КРЪСТОСАН ОГЪН: Замърсяват ли къмпингуващите плажовете?

АНКЕТА: Одобрявате ли къмпингуването на нерегламентирани места?