Магистратите потвърдиха наложената от Софийски градски съд мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер на 8000 лв.

САС трябваше да прецени дали искането на държавното обвинение да й бъде наложена постоянна мярка за задържане е основателно. 

"Решението за пускане на съдия Ченалова под гаранция подкопава доверието на обществото в съдебната система", заяви в съдебната зала прокурор Клементина Паличева преди решението на съда

Прокурорът оспори наложената на Ченалова парична гаранция и заяви, че има опасност тя да се укрие, затова съдът трябва да я остави в ареста. По думите на прокурора действията на обвиняемата са насочени към забавяне и затрудняване на разследването.

Според съда обаче няма обосновано предположение, че има опасност Ченалова да напусне страната или да извърши друго престъпление.

Магистратите посочиха, че досъдебните органи, които твърдят, че Ченалова се е укривала, не са използвали пълноценно реалните възможности при избора на дата за нейното явяване и освен това са предприели принудително довеждане под стража на обвиняемата.

Вижте снимки от съда >>

Още преди решението на съда, самата Ченалова отхвърли допускането на прокуратурата, че може да се укрие или да окаже въздействие на свидетел, имайки предвид служебното ѝ положение.

Това може да се твърди за всеки човек”, допълни тя.

Ченалова помоли колегите си магистрати да не ѝ налагат мярка за неотклонение и настоя в случай че това стане  – поне да ѝ бъде определен по-нисък размер на гаранцията.

"Твърдението, че Румяна Ченалова разполага със значителна сума пари извън граница не е доказано - юристите работят с факти, а не със слухове Органите на досъдебното производство работят със слухове. Юристите работят с факти, а не със слухове",  заяви един от адвокатите й и неин брат - Станимир Ченалов.

Той посочи, че няма доказателства тя да се е опитала да напусне страната.

Относно представения от нея болничен лист Ченалов подчерта, че сестра му е била във физическа невъзможност да се яви пред органите на досъдебното производство.

По думите му, след като е отстранена от длъжност, тя няма как да извърши друго престъпление.

След решението на съда Ченалова заяви пред журналисти:

"Започвам да си мисля, че започва лов на вещици и част от тези вещици са магистрати. Нямам никакви лични контакти с главния прокурор, но по начина, по който той коментира моето изявление във връзка с делото, виждам намек за това, че няма да се спре до тук. Дори може да се коментира като заплаха".

Преди дни Сотир Цацаров заяви, че дава много добра оценка на работата на прокурорите по делото и че няма да спрат дотук.

Ченалова добави, че знае "доста неща за начина на работа на съдебната система и може би някои хора се притесняват", уточнявайки, че делото срещу нея "много е възможно да е поръчка от изпълнителната власт".

На съдийката бяха повдигнати две обвинения - за документно и длъжностно престъпление. Те са свързани с търговско дело, заведено през 2013 г. от "ОЕТ – Обединени енергийни търговци" ООД срещу държавната НЕК. Твърди се, че тя е коригирала протокол от заседание по казуса, с цел да даде възможност на ищците да представят в последния момент фактури в своя полза.

Прокурорски свидетел заяви, че тя се е договаряла за подкуп от 690 000 лева, но за това не бяха представени никакви доказателства.

Вчера ВСС изпрати на главния прокурор 6 тома с данни за различни дела, които е водила Румяна Ченалова. Държавното обвинение ще преценява дали има данни за престъпление.

По този повод днес Ченалова каза, че е изготвила възражение. Според нея се твърдят неща, които не отговарят на истината.

Представят се справки за нови обвинения, които е невъзможно да извърша. В доклада има много неверни обстоятелства. Той също е документ и може да бъде коментиран като документ с невярно съдържание“, заяви Ченалова.

По думите й не може да се изпращат официално документи на главния прокурор, озаглавени „Трактор“. Всяка папка беше надписана, като на някои имаше имена, свързани с дела. Основният подсъдим по делото "Октопод" Алексей Петров е известен с прозвището Трактора.