На Велики четвъртък - в деня на последната вечеря на Христос с апостолите, наричана и "тайна вечеря" (заради установеното на нея тайнство Евхаристия), в храмове в страната свещеници и миряни боядисваха яйцата за Великден. Площади, общини и паркове бяха изпълнени с радостна глъчка около приготовленията в очакване на Възкресение Христово. Цветна украса изпъстри градове, села и домове, а на места благодетели дариха на хората в невъзможност козунаци.  

Снимки от великденските украси и традиции ВИЖТЕ ТУК >>> 

Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица. Той е свързан с Тайната вечеря, когато е установено тайнственото причастие. Преди вечерята Исус Христос умил краката на апостолите и им предал най-ценния урок - за смирението. След вечеря Христос взел хляб, благословил го, разчупил го и го раздал на учениците си. След причастието Христос признал пред своите ученици, че ще бъде предаден. Вечерта на Велики четвъртък се отслужва последованието на 12-те евангелия.

На този ден според народните обичаи не се работи и се извършват много обреди, най-важният от които е боядисването на яйцата. На сутринта се става рано, като навремето децата дебнели коя кокошка първа ще снесе, припомня справка на отдел "Справочна информация" към БТА. Яйцето се боядисвало първо в червено.

С първото боядисано яйце, още докато не е изсъхнало, се натъркват бузите и челата на децата за здраве. Който не успее да боядиса яйцата в четвъртък, може да го направи и в събота. Първото червено яйце се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което през цялото време е престояло в къщата, за да носи късмет, здраве, радост и щастие на нейните обитатели.

Деца от столична детска градина пресъздадоха традициите на Великден и направиха празнична украса в МОН

Снимка: Пресцентър МОН

Деца от четвърта група на Детска градина "Брезичка" в София и техните учители пресъздадоха традициите на Великден и направиха празнична украса в Министерството на образованието и науката. Пред портрета на Иван Вазов децата рецитираха негови стихотворения, сред които "Молитва" и "Аз съм българче", а от министър Галин Цоков научиха, че патриархът на българската литература също е бил министър на образованието. 

Под ръководството на своите учители Мая Коцева и Атидже Али децата изработиха великденска украса, чрез която изграждат умения да изрязват по очертания и да прегъват по указание. Показано бе как се развива тяхното творчество при оформяне на собствен модел. С помощ от своите учители те разказаха за традициите на Великден и изпълниха стихотворението "Великденска свещица" на Ран Босилек и песента "Мечта за изгрев".

На финала направиха изложба в МОН празнични картички, цветни яйца и великденски зайци, които сами изработиха от различни материали. "Бяхте изключително добри и с песните, и със стихотворенията, и с великденската украса, която направихте", похвали децата министърът. Урокът по конструиране и технологии бе част от инициативата на Цоков "Отворена класна стая". За участието си в инициативата децата получиха плакет на МОН. На открития урок присъстваха и заместник-министър Емилия Лазарова, Наталия Михалевска, началник на кабинета на министъра, експерти от министерството и др.  

В Дулово в сградата на общината се проведе кулинарна изложба под надслов "Шарен, пъстър Великден"

Снимка: Александър Леви за БТА

В Дулово в сградата на общината се проведе кулинарна изложба под надслов "Шарен, пъстър Великден". В проявата се включиха над 20 участници, сред които читалища, социални домове и детски градини. Представени бяха традиционни български ястия, козунаци, пити, баници и шарени яйца. Изложбата имаше конкурсен характер, като компетентно жури оцени най-добрите кулинарни произведения. По-късно част участниците, заедно с местни деца, боядисаха великденски яйца.

В читалищата в община Ловеч традиционно самодейци и деца заедно боядисваха яйца на Велики четвъртък

Снимка: Пресцентър Община Ловеч

В читалищата в община Ловеч традиционно самодейци и деца заедно боядисваха яйца на Велики четвъртък. Кметството в село Славяни и Народно читалище "Христо Ботев - 1930 г." събраха малки и големи да боядисват яйца, да оцветяват великденски картички и да се веселят.

Автентичното шарене на яйца не с боя, а с лук, коприва и цвекло демонстрираха на децата и самодейците при Народно читалище "Пробуда -1928 г." в село Дренов. Традицията на Велики четвъртък спазиха още в Дойренци, Слатина и Йоглав. В Умаревци проведоха конкурс за козунаци и боядисани яйца.

В Малиново организираха великденска работилничка на 4 май, в която децата да се запознаят с традиционни техники за боядисване на яйца, с възможност да развихрят въображението си в оцветяването на различни великденски фигурки. В Радювене пък ще има изложба и конкурс на яйца и козунаци на 7 май.

Работилница за великденския яйца за най-малките организира и Община Монтана заедно с Младежки дом в града

Снимка: Община Монтана

Работилница за великденския яйца за най-малките организира и Община Монтана заедно с Младежки дом в града. Кметът Златко Живков боядиса първото червено яйце, с което натри за здраве лицата на присъстващите деца. В работилницата се обучават ученици как да боядисват яйца и да създават великденски рисунки. На събитието бяха раздадени и над 500 козунака и великденски сладки на възрастни хора. Срещата завърши с пожелание за здраве, мир и разбирателство, обявиха от пресцентъра на общината. 

Над един тон храни и медицински консумативи дариха местни фирми на дома за стари хора във Велико Търново

Снимка: Дом за стари хора "Венета Ботева"

И едно добро дело във Велико Търново - в навечерието на Великден домът за стари хора "Венета Ботева" получи дарение от шест местни фирми, които осигуриха над един тон хранителни продукти и медицински консумативи. В дома живеят 150 души, съобщи управителят Зорица Радловска. Дарението включва стотици козунаци, яйца и бои за тях, кисели млека и печени пилета, както и апарати за измерване на кръвно налягане, а за лежащо болните - пелени.

В знак на благодарност към представителите на шестте фирми, обитателите на социалната институция им поднесоха подаръци - графики с конец и тематични сувенири, изработени в заниманията по трудотерапия.

Фирми - дарители от старата столица осигуриха и близо 3000 великденски яйца и козунаци, които ще бъдат раздавани в нощта на Великден пред крепостта Царевец и навръх най-светлия празник - в храма "Възкресение Христово". Част от тях ще бъдат дарени на домовете за възрастни хора във Велико Търново и в село Балван, както и на няколко социални услуги. Червените яйца бяха осветени от митрополит Григорий със света литургия в катедралния храм "Рождество на Пресвета Богородица".

Музейният комплекс в Банско и учениците от Начално училище "Св. Паисий Хилендарски" и тази година пресъздадоха народни ритуали

Снимка: Пресцентър Община Банско

Верни на традицията, Музейният комплекс в Банско и учениците от Начално училище "Св. Паисий Хилендарски" в града и тази година пресъздадоха народни ритуали. Под ръководството на Светла Барякова по стар обичай, учениците замесиха тестото за великденските хлябове, като символ на Христовото тяло и боядисаха яйца, за да почетат саможертвата на Спасителя, в името на човечеството.

Събитието уважи кметът Стойчо Баненски, зам. - кметовете Сашка Въчкова, Георги Доневичин, Магдалена Юсева, секретарят на общината Иван Докторов и общинските съветници Димитър Юлев, Иван Баряков и Костадин Мутафчиев. Първото червено яйце получи кметът на Общината, който не скри радостта си да бъде с децата на Велики четвъртък.

Така, Велики четвъртък се превърна в истински празник на цветове и традиция. Великденската програма ще продължи и на 5 май в неделя от 11:30 часа, с празничен концерт с участието на народния изпълнител Здравко Мандаджиев. 

И в Самоков бе подредена великденска украса

Снимка: Иван Ласкин за БТА

В паркове, градинки, кръгови кръстовища и на централния площад "Захарий Зограф" в Самоков бе подредена великденска украса. Големи стиропорени яйца, изрисувани от децата от местните училища, радват жителите и гостите на планинския град.

Учениците ги изрисуваха по време на празника "Хоро на мегдана", който се състоя през миналите почивни дни, предаде кореспондентът на БТА в града. От пресцентъра на Община Самоков допълниха, че традиционно се поставя есенна и пролетна украса в града, както и за първи март.

Дръвчетата в градинката пред централната поща в Ямбол за поредна година са украсени от децата и учителите в детските градини

Снимка: Мира Безус за БТА
 

За поредна година деца боядисваха великденски яйца и в центъра на Ямбол. Работилничката за писани яйца бе разположена до културно-информационния център "Безистен" и в нея с радост се включиха десетки малчугани, предаде кореспондентът на БТА Мира Безус. 

За традициите на празника и символиката на великденското яйце на децата разказаха служители на културно-информационния център, Регионалния исторически музей и Народно читалище "Зора - 1945". Инициативата се организира за трета поредна година от общинската управа.

Дръвчетата в градинката пред централната поща в Ямбол за поредна година са украсени от децата и учителите в детските градини. Празничната украса в центъра на града е допълнена с нови елементи. Освен макетите на боядисани великденски яйца, пред сградата на Общината има и трето декоративно яйце, изработено от цветя.

Великденски яйца боядисаха на Велики четвъртък и деца в арт работилница в парка на Момчилград

Снимка: Пресцентър Момчилград

500 великденски яйца боядисаха на Велики четвъртък и деца в арт работилница в парка на Момчилград. Проявата беше организирана от общината, Центъра за обществена подкрепа и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. С много настроение деца рисуваха и оцветяваха яйцата, използвайки различни техники. В арт работилницата дойдоха кметът на общината Илкнур Кязим и председателят на общинския съвет Ерсин Юмер. Децата, включили се в артистичната проява, получиха пакет с козунак и други лакомства.

"Изключително важно е децата, независимо каква религия изповядват техните семейства, да научат повече за традициите. Момчилград винаги е бил град, в който се зачитат различните етноси и вероизповедания. Това е и причината тук да споделяме празниците си", заяви Илкнур Кязим.

В Регионалния етнографски музей на открито "Етър" представиха боядисване на яйца с естествени багрила и изписването им по Ихтиманска школа

Снимка: Радослав Първанов, БТА

Днес и в събота в Регионален етнографски музей на открито "Етър" представят боядисване на яйца с естествени багрила и изписването им по Ихтиманска школа. Боядисването с естествени багрила демонстрира Събина Хунева - майстор от музея. Тя показва на посетителите различни техники за боядисване на яйца.

"Червеният цвят получаваме от корените на билката брош, зеленият от коприва, жълтият от глухарче и куркума, кафеникаво-оранжевите яйца багрим с шлюпина от лук. Тънкостта в боядисването на яйца с естествени багрила е билките и растенията да се накиснат от предишната вечер, за да се получи така наречения студен извлек. На сутринта на тих огън без да завира отварата, предварително сварените яйца се добавят и оставят в билките да къкрят. Така те се обагрят, а колкото по-дълго ги държите на огъня, толкова по плътни стават цветовете", посочи Хунева, цитирана от Българската телеграфна агенция. 

Майсторката допълни, че това не е труден процес. Боядисването с естествени багрила според нея е традиция, която е хем лесна, хем природосъобразна. Повечето продукти се намират в природата около нас и са леснодостъпни. В обновения Кръстник-Колчов хан на музея Велина Минева-Илиева, която е директор на Исторически музей - Ихтиман, учеше желаещите да правят писани яйца по Ихтиманската традиция.

Тя представя една от трите школи за изписване на Великденски яйца - Ихтиманската школа. Велина Минева-Илиева посочи, че школите за писани яйца са три - Ихтиманска, Велинградска и Етрополска. По думите ѝ в Ихтиман яйцата се изписват по два начина. Преди първо са изписвали сурови яйца, натопени в сок от кисело зеле, и след това са ги варели в памучна боя. При тази техника се развалял рисунъкът върху яйцето. Така се е родил вторият начин - контурът върху бялото лице остава и се изписват растителни мотиви, като едно време са ги оцветявали с памучна боя, примесена с жълтък.

"Не е труден процесът, както казвам, трябва да се покаже самата техника на изписване. Лесно е, интересно и успокояващо е, да изписваш яйца. Този метод е достъпен в ежедневието, защото мотивите, растенията представят заобикалящата ни среда, цветята, природата. Флоралните мотиви присъстват в носията, в бродерията, така са представени и в писаните яйца", посочи Велина Минева-Илиева.

Яйцата се сваряват, изписват се с геометрични или с растителни мотиви. Топят се в червена боя, след това се отстранява восъкът чрез нагряване на свещта, с която е нагрявана писалката, информира още Велина Минева-Илиева.

Демонстрациите могат да се видят и на Велика събота в Регионален етнографски музей на открито "Етър" в Габрово, като при писаните яйца всеки желаещ независимо от възрастта може да изпише яйце собственоръчно.

В Разград деца изписаха големи декоративни великденски яйца

Снимка: Садет Кърова за БТА

В Разград деца изписаха големи декоративни великденски яйца. Малките художници - възпитаници на Школата по изобразително изкуство към Центъра за работа с деца (ЦРД) с ръководител Цветомира Петрова украсиха стиропорените яйца с пъстри цветове и орнаменти.

В инициативата на Община Разград, превърнала се в традиция, се включиха и родители, които заедно с младите творци развихриха своето въображение. Представители на общината също захванаха четките и боите и помагаха в украсяването на великденските яйца. Децата споделиха, че са запознати с традициите, свързани с Великден, и знаят, че първото яйце винаги се боядисва в червено.

Кметът Добрин Добрев поздрави участниците в творческата работилница и присъстващите на площада. На всички той пожела светли празници, здраве, щастие, хармония, уют и топлина в домовете. Освен боядисването на стиропорените яйца децата и техните родители се забавляваха и с организираните състезателни игри на великденска тематика. И малки, и големи не пропуснаха да се снимат с високия близо три метра великденски заек, който бе част от празника, докато се провеждаха игрите и боядисването на яйцата.

Пъстрите символи на Великден от стиропор бяха поставени в градинката до Часовниковата кула, за да създават празнично настроение на жителите и гостите на града заедно с другата украса, в навечерието на светлия християнски празник Великден. Поздрав към всички на площада със свои изпълнения отправиха музикантите от Младежкия градски духов оркестър към ЦРД с ръководител Милен Бенков.

На площада пред Катедрален храм "Св. Николай Мирликлийски Чудотворец" в Стара Загора десетки деца от детски градини и образователни институции се включиха в боядисването на яйца

Снимка: Павлина Дудева за БТА

На площада пред Катедрален храм "Св. Николай Мирликлийски Чудотворец" в Стара Загора десетки деца от детски градини и образователни институции се включиха в боядисването на яйца на Велики четвъртък за предстоящия Великден.

"Радваме се, че отново можем да бъдем заедно в деня, тогава, когато се възпоменава Тайната вечеря на Господ и Иисус Христо с неговите ученици и умиванието на нозете на неговите Свети апостоли. Ние да бъдем заедно отново в дворите на катедралния храм с деца от детските градини, училищата и неделните училища в Стара Загора, за да се изпълни една традиция, а именно да се боядисат великденските яйца", каза в приветствието си пред присъстващите Старозагорският митрополит Киприан. Той посочи, че "истинността на православната ни истина и нашата вяра е тази, която трябва да крепи домашното огнище, която трябва да крепи семейните ценности и вдъхновено да се пазят Христовите заповеди. Нека да сте благословени", допълни още владиката.

Архиереят благослови първите боядисани яйца от сръчните ръце на децата и пожела здраве и светли Великденски празници.

Сред присъстващите беше и заместник-кметът на Община Стара Загора Надежда Чакърова. "Искам да ви пожелая много здраве, много щастие. Нека християнските ценности да ни водят - вярата, надеждата и любовта да бъдат с вас", обърна се към децата тя.

Деца от Бургас се учиха да боядисват великденски яйца с бои, направени от естествени материали

Снимка: Мартина Христова за БТА

И деца от Бургас се учиха да боядисват великденски яйца с бои, направени от естествени материали. В работилницата, разположена в градинката до Часовника, жените от Народно читалище "Васил Левски 1937" показаха автентични техники за украсяване на яйцата, използвани в миналото, както и разказаха на децата за традициите на Великден.

Целта на събитието е да покажем как се боядисват яйца само с естествени материали - традиции, които сме научили от нашите баби и майки. Те са ни учили какво да сложим в купичката с яйца, за да може да се получат бои", разказа за БТА Мими Стоянова от НЧ "Васил Левски 1937" в кв. "Горно Езерово". 

Стоянова показа подготвените за събитието три цвята и разказа как се получават те. В първата купичка с жълто са сложени около десет вида билки, от които се прави чай, посочи тя. "Вътре има мащерка, бял равнец, кантарион, липа, бял бъз, както и розмарин. Необходимо е сместа да постои дълго време, докато започне да се получава цвят", уточни Стоянова. По думите ѝ първо сместа е бяла, постепенно тя придобива жълтеникав цвят. "За да поемат добре боята, яйцата са сложени още от вчера." Според нея е препоръчително яйцето да престои около 12 часа, за да се оцвети.

С червен лук и червено цвекло се прави червеният цвят, каза Стоянова. По думите ѝ са необходими шест часа, в които яйцето е сложено в купичката с боя, за да се оцвети напълно. За оранжево се използва куркума и тъй като растението има силен цвят, боядисването става по-бързо, за около три часа, каза още Мими Стоянова.

"Всеки ще може да боядиса по яйчице, което ще занесе у дома. Нека то да бъде най-здравото яйце на Великден", пожела Стоянова.

Жените бяха облечени в народни носии и заедно с гостите пяха народни песни, докато боядисваха яйцата. Багрилницата се организира за трета поредна година от НЧ "Васил Левски 1937" и пенсионерски клуб в кв. "Горно Езерово", със съдействието на Община Бургас със съдействието на Община Бургас.