Френският президент Еманюел Макрон отново не изключи възможността западни войски да бъдат изпратени в Украйна, като този път отбелязва, че страните от НАТО първоначално са изключвали изпращането на танкове и самолети, "преди най-накрая да променят решението си". 

В интервю за британското издание "Икономист", цитирано от Франс прес и БТА, той казва: "Ако руснаците пробият фронтовите линии и има искане от Украйна - което не е случаят днес - трябва легитимно да си зададем въпроса". 

Пред британския седмичник френският лидер добавя: "Да го изключим априори означава да не сме си взели поука от последните две години, когато страните от НАТО първоначално изключваха изпращането на танкове и самолети в Украйна, преди най-накрая да променят решението си

Още през февруари Еманюел Макрон намекна, че изпращането на западни сухопътни войски в Украйна не бива да се изключва в бъдеще, но че на този етап "няма консенсус" за подобно решение. 

"Днес няма консенсус за изпращане на сухопътни войски по официален, приет и одобрен начин. В дългосрочен план обаче нищо не бива да се изключва. Ще направим всичко необходимо, за да гарантираме, че Русия няма да може да спечели тази война", обясни френският президент в края на международна конференция в подкрепа на Украйна в Париж в началото на годината. 

Изказването на Макрон разпали дебат, предизвика смайване сред съюзниците и ги накара да помислят за бъдещето на Европа. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се включи в дебата, като каза, че военният съюз няма планове да изпраща бойни подразделения в Украйна. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков пък предупреди, че в този случай [на изпращане на войски] "трябва да говорим не за вероятността, а за неизбежността [на конфликта с НАТО]".

През март Макрон потвърди и пред "Паризиен", че "в някакъв момент" сухопътни операции в Украйна с участието на Запада може би ще са необходими. "Може би в даден момент - не го искам, няма да поема инициатива за това - ще се наложи да има операции на терен, каквито и да са те, за да се противопоставим на руските сили", каза преди два месеца Макрон. 

Ръководителят на руската Служба за външно разузнаване Сергей Наришкин засили опасенията на западните съюзници, казвайки, че "Русия разполага с информация, че Франция вече подготвя военен контингент, който да бъде изпратен в Украйна, като на първоначалния етап той ще възлиза на около 2000 души". 

Макрон все пак обясни, че всяка дума, която казва по въпроса, е "претеглена, обмислена и проверена" и че "да не изключваш нещо не означава да го направиш". 

Миналия месец френският президент продължи с риториката си за засилване военната отбрана на Европа. В реч, излагаща визията му за Европейския съюз, той заяви, че Европа трябва да осъзнае, че не е достатъчно добре въоръжена за посрещане на глобалните заплахи като войната на Русия в Украйна и е необходимо да промени обхвата на усилията си в сферата на отбраната. Освен това според него ядрените оръжия на Франция трябва да бъдат част от дебата за европейската отбрана.