Курсът на руската валута спада заедно с цените на петрола, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес, на които се позова БТА.

В понеделник рублата загуби 10 процента от стойността си, а от януари руската валута е девалвирала с около 50 процента под ударите на западните санкции заради конфликта в Украйна и големия спад в цените на петрола.

Средната цена на барел петрол падна малко под 56 долара, а през лятото тя бе 107 долара.

Неотдавна руското правителство понижи прогнозите си за икономическия растеж през 2015 г., като предрече, че икономиката ще изпадне в рецесия, отбелязва АП.

"Решението има за цел да ограничи значителното обезценяване на рублата", се посочва в изявление на руската централна банка.

В понеделник рублата беляза рязък спад - курсът на еврото достигна 80,09 рубли спрямо 72,81 рубли в неделя вечер, а щатския долар достигна 64,23 рубли спрямо 58,18 рубли предишния ден.

Новото обезценяване на руската валута означава, че от началото на годината тя е загубила 42 процента от стойността си спрямо еврото и 49 процента спрямо щатския долар, отбелязва Франс прес.

Руската централна банка от началото месеца се намесва почти ежедневно в подкрепа на рублата, похарчвайки общо 5,9 милиарда долара, но неуспешно. С увеличаване на основния си лихвен процент на 17 процента, което е тройно повече от равнището му в началото на годината (5,5 процента), Руската централна банка се надява да овладее обезценяването на рублата, както и породената от него инфлация, за която се очаква да достигне 11,5 процента на годишна база.

В Русия се задават по-тежки времена, отколкото правителството предполага, предупредиха наскоро банкери.

В началото на месеца руският президент Владимир Путин предложи пълна амнистия за връщането на капитали, за да овладее масовото им изтичане от страната. Тя ще е еднократна.