Народните представители от Реформаторския блок (РБ) Мартин Димитров, Петър Славов и Методи Андреев от ГЕРБ ще питат всички министри за сделки с "обособени части" от предприятия, включени в забранителния списък на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Това заяви Петър Славов, цитиран от БТА.

Инициативата на депутатите е продиктувана от съмнения за нарушения при приватизирането на Дипломатическия клуб "Бояна" от "Ексклузив уеб дизайн“ за 8.5 млн. лв. Фирмата е собственост на трима младежи между 20 и 24 г. и е регистрирана едва преди година.

НАП вече е започнала проверка на произхода на средствата на фирмата и нейните собственици. За това апелираха и вицепремиерите Румяна Бъчварова и Томислав Дончев, според които зад тази фирма най-вероятно стои подставено лице.

Мартин Димитров обясни, че в икономическата парламентарна комисия е попитал как може Дипломатическият клуб да е обект на приватизация, след като е част от "Адис" ЕООД, включено в забранителния списък.

От Агенцията по приватизация са му казали, че в случаи, в които могат да бъдат обособени и разграничени части от дадено предприятие, нищо че е в списъка, те могат да се продават.

Това е по-лошо от приватизация на цялото дружество, защото има опасност най-апетитните активи да бъдат продадени, а другите да останат и напълно обезсмисля наличието на забранителен списък, коментира Мартин Димитров.

Той посочи, че с колегите му тълкуват Закона за приватизация по-различно - без предложение на Министерския съвет (МС) и без решение на Народното събрание (НС) не може да има продажба на обособени части.

Според реформаторите, в случая с "Бояна", има некоректно тълкуване на закона, затова и отправят питане до вицепремиера Томислав Дончев. Те искат Дончев писмено да им отговори дали за продажбата на Клуба не е необходимо изричното решение на НС по предложение на МС и дали одобрява продажбата на "обособени части" от предприятия, включени в забранителния списък.

По думите на Петър Славов е възможно и други имоти от предприятия да са продавани по такъв начин. На какви цени и при какви условия ние не знаем, каза той.

Методи Андреев напомни, че НАП е започнала да проверява тримата младежи, които се оказаха собственици на фирмата, закупила Дипломатическия клуб "Бояна". Според него обаче трябва спешно да се направи много сериозен прочит на въпросната част от закона и задължително да се направи ревизия по министерства дали има извършени подобни сделки от такива предприятия в забранителния списък.

По-рано днес пред Нова телевизия депутатът от РБ Атанас Атанасов намекна, че Ахмед Доган стои зад тази сделка.

Сделката за продажбата на Дипломатическия клуб в Бояна може да бъде атакувана в съда, ако се стигне до приключването ѝ, заяви пред БНР Руси Статков от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Статков обясни, че заради противоречие в закона, имотът, който е притежание на забраненото за приватизация държавно дружество АДИС, изобщо не трябва да бъде продаван.

Продажбата на обособен имот от дружество от забранителния списък за приватизация трябва да се одобри от правителството, а не да стане с решение на ресорния министър, какъвто е случаят с Дипломатическия клуб в Бояна, обясни Руси Статков от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация.

Според него недопустима е, при положение, че има член 3, който казва, че има друг ред за решение кое да се приватизира и кое не… те са затова и са нужни на държавата, на нейната икономическа, социална и друга политика. Тук няма основание въобще за никакъв коментар. Всяко друго действие е в противоречие със закона. В момента Националната агенция за приходите проверява собствениците на компанията "Ексклузив уеб дизайн" и чак тогава сделката ще бъде разгледана от Надзорния съвет на агенцията за приватизация, обясни той.

Там Статков ще гласува "против" нея: "Не заради това, че не е икономически ефективна, а поради това, че за мен не е законосъобразно от гледна точка на изискването на закона за друг ред".