Вчера Борисов подаде оставката на правителството и тя беше приета от парламента. Законовата процедура изисква държавният глава да започне консултации с всички парламентарно представени партии, след което да започне да връчва мандати.

В началото на срещата, когато медиите бяха допуснати, Плевнелиев заяви:

"Уважаеми г-н Борисов, уважаеми г-н Цветанов, добре дошли, благодаря за уважението. От вчера сме в политическа криза с гласуваната оставка на правителството, оттук нататък президентът е на ход. Така действах и в предишните две кризи в моя мандат (той вече състави два служебни кабинета - б.р.). Днес ще дебатираме по няколко теми. Първо - възможно ли е в това Народно събрание да бъде намерена друга формула за съставяне на правителство, какви са потенциалните разумни дати или период за провеждане на избори и какво още има да свърши неотложно парламентът преди предсрочните избори, ако се стигне до тях".

Вижте снимки >>

По думите на президента той е задължен да потърси възможност политическата криза да не прерасне в парламентарна.

Плевнелиев уточни, че утре ще продължи консултациите с БСП, а през другата седмица и с останалите 6 политически формации - РБ, ПФ, ДПС, АБВ, "Атака" и БДЦ.

"Запазвам си правото веднага след това да свикам извънреден Консултативен съвет по национална сигурност, на който всички заедно - политическите партии, законодателната и изпълнителната власт, да можем да се обединим около пътя, по който да излезем от политическата криза, в която се намираме. Чак след това ще стартирам и конституционната процедура за връчване на мандати", каза още държавният глава.

Той подчерта, че както го е правил досега, ще продължи да изтъква със задоволство, че в един много труден момент от историята на България, след нелеки избори за 43-то НС, именно ръководството на ГЕРБ е поело отговорността за съставяне на правителство.

"За тези две години резултатите са видими. Държавата се успокои, икономиката тръгна силно напред, от макрофинансова гледна точка държавата се стабилизира по един изключително впечатляващ начин, безработицата достигна рекордно ниски нива, стартираха се милиардни проекти за модернизация", категоричен бе Росен Плевнелиев.

Процедурата с връчването на мандати

По Конституция президентът трябва да връчи първия мандат за съставяне на ново правителство на най-голямата партия - ГЕРБ. Бойко Борисов обаче вече заяви категорично, че ще върне мандата.

Същото направи и лидерът на БСП Корнелия Нинова с аргумента, че само с 38 депутати няма как да участват в управлението.

Последната възможност е президентът да даде мандата на трета политическа сила по свой избор. Правосъдният министър Екатерина Захариева го посъветва това да са Патриотите, които бяха трети на президентските избори. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов заяви, че по-скоро биха върнали мандата, но все още формацията няма официална позиция.

Още повече, че вчера председателят на НФСБ Валери Симеонов заяви, че трябва веднага да бъде сформиран кабинет, като дори призова ГЕРБ да направят това, но без Борисов да е премиер.

Ако не бъде съставено правителство, президентът трябва да назначи служебно, но без да разпуска парламента, тъй като до края на мандата му остават по-малко от три месеца. Междувременно Росен Плевнелиев отправи и питане до Конституционния съд дали при изтичащ мандат може да определи датата за предсрочни избори.