Няма устройствени проблеми с терена, определен за изграждане на национална детска болница в кв. "Горна баня" в София, увериха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. От ведомството уточняват това заради медийни публикации и високия обществен интерес.

Уточнението идва след като вчера от МС съобщиха, че до края на май стартира събарянето на старите сгради, намиращи се на терена. Задействането на държавата по този въпрос пък става след скандала с оттегленото правителствено решение за изграждане на болница "Мама и аз". 

С Решение 868 на Министерския съвет от 2 ноември 2022 г. за обект с национално значение е определен обект "Изграждане на "Национална многопрофилна болница за активно лечение на деца" в УПИ I - "за болничен комплекс", кв. 117, кв. "Горна баня", район "Овча купел" - Столична община, София, припомниха от регионалното министерство. 

Със заповед от 22 май 2023 г. на Иван Шишков, който тогава беше министър на регионалното развитие и благоустройството, е одобрен проект за подробен устройствен план (ПУП), с който се прави изменение в плана за регулация, за да се построи лечебното заведение.

Шишков посочи тогава пред журналисти, че е разписал заповедта за одобряване на ПУП за бъдещата детска болница в София и че в рамките на предвидения парцел за детска болница има два частни имота, но са подписани два предварителни договора със собствениците им. По думите му Министерството на здравеопазването ще има ангажимент да започне събарянето на постройките, които са на терена, а след това предстои да се направи задание и да започне проектирането и реалното строителство на болницата.

През март 2024 г. в МРРБ е постъпило предложение на проф. Христо Хинков, тогава министър на здравеопазването, за осъществяване на отчуждителна процедура за съседен имот, намиращ се в район "Овча купел", кв. "Горна баня", бул. "Никола Петков" 56, с идентификатор 68134.4332.1567 по кадастралната карта и кадастралните регистри на града, с площ от 12 770 кв. м, с изградена в него сграда, посочиха още от пресцентъра на МРРБ.

Той граничи с имота, отреден за национална многопрофилна болница за активно лечение на деца, и е поискан за инфраструктура, обслужваща нуждите на болницата. Още няма приключило процедиране, добавиха от пресслужбата.

Другите терени, които Министерството на здравеопазването преди две години обяви, че се проучват като възможни терени за детска болница, бяха "Св. Анна", "Лозенец", Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация в ж.к. "Овча купел", Университетската специализирана болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев" в Горна баня и Специализирана болница за рехабилитация в Банкя. През ноември 2022 г. беше обявено, че избраният терен е в "Горна баня", а от Камарата на архитектите изразиха одобрението си за него и настояха за обявяване на международен конкурс за проектиране.