След масови протести в редица градове, Министерски съвет оттегли решението си вчера за договор с "Шеврон", а ГЕРБ реши да предложи пълна забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучване и (или) добив на газ и нефт. Проектът за решение ще бъде обсъждан от Народното събрание днес. Според първоначални оценки, количествата шистов газ край Нови пазар са между 300 млрд. и 1 трилион куб. метра.

Според решението на МС "Шеврон" ще има право да извършва проучвания за нефт и газ по конвенционалния метод, но няма да може да използва технологията хидравлично разбиване, по която се добива шистов газ.

"Има вакуум на информация. Въпросът по-скоро е какво да се направи по отношение на бъдещето на шистовия газ", каза още посланикът пред Нова телевизия, цитиран от БГНЕС.  Едната възможност за решение на спорния въпрос с добива и проучванията на шистов газ в България е пълен мораториум, добави той.

Според Уорлик трябва да се търси подходяща регулация.
"Да, има рискове при разработването на каквито и да било енергийно източници – било то в България, или в САЩ. Има рискове и по отношение на ядрената енергетика. Има възможности за шистовия газ и аз се надявам по подходящ начин да се регулира разработването и да се контролира, както се случи в САЩ, в Полша и на други места. Това не означава, че няма опасности", заяви той.

"Шеврон" е мултинационална корпорация, която има висока международна репутация и държи да провежда отговорен бизнес по целия свят, каквото е намерението им и за България, посочи дипломатът. Според него, компанията няма намерение нищо да прави преди 2020 г.
Американският посланик посочи още, че компанията носи със себе си стотици милиони инвестиции и работни места за българите.
"Наистина ли искате да кажете "никога" на една такава компания като "Шеврон", попита Уорлик.

Според него в България има много хора, които имат сериозни опасения по отношение на околната среда, но има също много хора, които имат интерес да не допускат промени в България.
"Знаете ли, че България е платила почти двойната цена за природен газ, отколкото ние плащаме в САЩ? Знаете ли, че България плаща повече, отколкото плащат германците за природен газ? Така че има хора, които изкарват повече дивиденти и пари от газовата индустрия и нямат интерес да видят промени. Недейте да бъдете подвеждани", призова Уорлик.

Цената на газа в САЩ намаля драстично и не сме се сблъскали с проблеми с околната среда, каза още той и допълни, че въпреки това агенциите за опазване на околната среда провеждат проучвания непрекъснато.

Той призна, че в миналото е имало грешки и проблеми при "Шеврон", но някои от сензационните истории, които са публични, не са истински.