Бюджетът от 960 милиарда евро за този период трябва да получи окончателното одобрение от Европейския парламент, където да се събере квалифицирано мнозинство от 754 депутати.

Лидерите на 27-те приеха също план в размер на 8 милиарда долара за борба срещу младежката безработица при предварително планирани 6 милиарда. Тази "Инициатива за младежта" засяга регионите с най-голяма безработица сред
младите в 13 страни, предаде БТА.

Още от началото на следващата година ЕС ще насочи значителни средства към страните и регионите, където младежката безработица надхвърля 25 на сто, сред които е и България.

Според европейски дипломат, цитиран от Франс прес, през 2014 г. основните бенефициенти на тази  инициатива се очаква да бъдат Испания, Гърция, Италия и Франция.

Засега не е ясно дали и с колко това ще повиши и размерът на тези около 100 милиона евро, които вчера премиерът Пламен Орешарски каза, че очаква да получи България.
Това е една сериозна подкрепа и за нашите усилия да борим безработицата и за по-висока младежка заетост, каза той.

От България се очакват проекти за оползотворяване на отпуснатите средства.

Европейските лидери се договориха да направят всичко необходимо неработещите и неучещи младежи под 25 години да получат работа, стаж или допълнителна квалификация до 4 месеца след завършване на образованието си, както и част от еврофондовете да бъдат пренасочени към младежка заетост.

Евтини кредити за МСП


Евролидерите решиха също да подобрят финансирането на малките и средни предприятия чрез Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка. По думите на председателя на ЕК Жозе Барозу приетият на срещата
"Европейски инвестиционен пакет" ще позволи осигуряването на евтини кредити за милиони малки и средни предприятия, "представляващи кръвта и плътта на европейската икономика".

За тази цел ще се използват и десетте милиарда евро, с които беше увеличен капиталът на ЕИБ – така според председателя на ЕС Херман ван Ромпой финансиране ще могат да получат милиони малки и средни предприятия.

Препоръки към страните

ЕС одобри и икономическите препоръки към отделните страни, с което те стават задължителни, предаде БНР.

България ще трябва да:
  • запази бюджетната стабилност,
  • повиши събираемостта на данъците,
  • ограничи сивата икономика,
  • подобри бизнес-средата,
  • изравни пенсионната възраст за мъже и жени,
  • ограничи ранното пенсиониране,
  • търси решения за структурната безработица.

Заседанието на Европейския съвет даде окончателно одобрение за започване на присъединителни преговори със Събрия от януари 2014 г.