Критиките бяха отправени в два телефонни разговора с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган и с президента на Мексико Фелипе Калдерон. Обама е определил изнасянето на тези секрети информации като безотговорен акт и е изразил увереност, че разкритията няма да навредят на тесните американо-турски и американо-мексикански връзки. Президентът на САЩ е нарекъл публикуването на секретните грами от "Уикилийкс" "достоен за съжаление акт", съобщи БТА.

Същевременно в няколко града по света бяха организирани демонстрации в подкрепа на основателя на сайта Уикилийкс Джулиан Асандж, който по-рано тази седмица беше арестуван в Лондон по обвинения за сексуално посегателство над две шведски жени. Демонстрации имаше в осем испански града, сред които Барселона и Мадрид, в Буенос Айрес, в Сао Пауло, в Богота и в Лима. Протестите бяха пред британските и шведските посолства и консулства в тези градове.

Във вторник Асандж ще се яви пред британски съд във връзка с процедура за неговата екстрадиция към Швеция. Адвокатите на Асандж вчера изразиха предположение, че в скоро време той може да бъде обвинен в шпионаж в САЩ. Те се страхуват, че клиентът им, веднъж върнат в Швеция, може да бъде екстрадиран към САЩ. Междувременно хакерите, обединили се в групата Анонимните и организиращи вече цяла седмица атаки срещу сайтове на компании, отказали услуги на Уикилийкс, или на институции, обявили се срещу Асандж, съобщиха, че сменят тактиката, предаде ИТАР-ТАСС. Сега хакерите имат намерение да допринесат за още по-широкото разпространение на секретните документи, които са в ръцете на "Уикилийкс".

В Холандия полицията пък задържа 19-годишен младеж, заподозрян, че е участвал в хакерска атака от петък срещу сайта на холандската прокуратура, предприета след арестуването на 16-годишен младеж, участвал в хакерските атаки срещу американските компании "Виза" и "Мастъркард", прекратили плащанията за "Уикилийкс". Първият тийнейджър вече призна вината си. В Холандия максималното наказание за подобен род престъпления е до 6 години затвор.