Той каза това в Козлодуй, където присъства на пускането на турбината на Шести блок след годишен планов ремонт, предаде БТА. Ремонтът на блока се удължи с 5 дни поради открити дефекти в елементи от системата за управление на реактора.

Трайков благодари на Ангелов за работата му през последната 1 година и 3 месеца, но уточни, че е приел оставката му, тъй като пред АЕЦ "Козлодуй" предстоят много важни задачи. По думите му това са - оперативното ръководство, пазара на електроенергия и предстоящите дейности по продължаване на ресурса на Пети и Шести блок.
Проблемите с ремонта на шести блок не са причина за смяната на Димитър Ангелов, бе категоричен министърът. Ангелов е в пенсионна възраст и дружеството има нужда от още по-енергичен директор.

Министърът добави, че новият изпълнителен директор на централата ще бъде Костадин Димитров - досегашен финансов директор и член на Съвета на директорите. На мястото на Ангелов в Съвета на директорите ще бъде предложен Александър Николов - дългогодишен инженер и бивш производствен директор.

Пропуснатите ползи от принудителния престой на шести блок на АЕЦ “Козлодуй“ са минимални, посочи Трайков, цитиран от БНР. До края на ноември ще бъде готова експертизата за причините, каза енергийният министър и уточни, че по първоначални данни от производителя на елементите руската фирма “Хидропрес“ става дума за конструктивни дефекти.

На 19 октомври Трайков спешно посети АЕЦ и съобщи, че има авария в Шести блок, заради което той няма да може да бъде пуснат навреме след плановия ремонт. Причината бяха дефектирали елементи от системата за управление на защитата. Тотава той увери, че няма опасност от спиране на тока, тъй като е ограничен износът и са натоварени големите водноелектрически централи, както и студеният резерв - блокове в ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Бобов дол".

Още на другия ден Трайков уточни, че след разговор с генералния директор на "Росатом" Сергей Кириенко е договорил моментална доставка на елементи за замяна на части от защитната система.
Само два дни по-късно частите пристигнаха, като министърът заяви, че те са 50 пъти по-евтини в сравнение със същото оборудване, доставено по основния договор. Така ремонтът продължи само седмица повече от предвиденото, а евентуалните загуби от удължаването му се изчисляват на около 9 млн. лв., спрямо предварително очакваните 15 млн. лв.