Това коментира в Шумен здравният министър проф. Анна-Мария Борисова, предаде БГНЕС. Необходими са крути мерки във всички сфери – болничната помощ, извънболничната, специализациите, електронно здравеопазване, ТЕЛК, всичко, отсече Борисова и добави, че най-големият проблем е, че няма достатъчно лекари и специалисти.

"Вместо да има 1700 анестезиолози, както е по норматив според населението в страната, в момента разполагаме с критичен брой – 700. Това значи, че някой ден няма да можем да оперираме, защото няма да има кой да даде упойка", каза министърът.

Тя обясни още, че 60-годишните лекари са най-качествените специалисти, защото са с богат опит, но можело да решат да напуснат отделенията си и да ги оставят в състояние, в което да не отговарят на изискванията за брой специалисти.

"Част от леглата за активно лечение ще бъдат закрити, защото част от клиничните пътеки ще излязат в извънболничната помощ. Например, пациентска организация на диабетиците ми връчи петиция, в която самите диабетици молят клинична пътека 8, за диабетната полиневропатия, да излезе от болницата. Необходимо е да се преоценят и други клинични пътеки, които да напуснат болниците и да бъдат използвани като диагностично-терапевтичен алгоритъм в извънболничната помощ. Диспансерите на всяко място ще се решават индивидуално“, заяви още Борисова.

В събота тя каза, че здравното министерство е препоръчало да започне обучение на млади специалисти във всички болници, в които работят лекари над 60 години. Отчитаме кои са лекарите над 60 години и информираме колегите, че това е рисково отделение, че те трябва да вземат мерки, че трябва да има нови специалисти, защото в следващите години те няма да могат да функционират и това е опасно за системата, обясни министърката.