В интервю за лондонския в. "Обзървър" той каза, че дълговият проблем в Европа може да удари и периферните страни и развиващите се икономики.

Защитни мерки се предприемат и за търгуващи с Европа държави от Северна Африка и франкофонските страни от Западна Африка, предаде "Дневник".

"Несигурността на пазарите започва да увеличава риска за развиващите се икономики. Вторичните ефекти правят живота по-труден за всички и Световната банка се концентрира върху проекти, които да продължат с подходящите инвестиции, както и да защитим най-слабите, ако има втора глобална криза."

Зелик, който напуска поста си в края на месеца в края на 5-годишния си мандат, каза, че ще предупреди лидерите на Г-20 на започващата в понеделник в Мексико тяхна среща, че Европа заплашва да повтори ефекта от рухването на банка Lehman Brothers през 2008г. и да предизвика втора глобална криза с тежки последици за развиващите се държави.

Призовавам тези страни да се готвят за последиците от критични събития в еврозоната, допълни американецът по повод парламентарните избори в Гърция.

"Европа може би ще успее да се измъкне полека от всичко това, но рисковете се увеличават. Съветвам развиващите се държави да се подготвят да несигурността, идваща от еврозоната и финансовите пазари, като избягват трупането на краткосрочни дългове и да обърнат внимание на това, което ще им донесе дългосрочен растеж - инфраструктурата и човешкия капитал".

Зелик посочи още, че се тревожи, че продължаващата криза вече засилва натиска за въвеждане на протекционизъм и икономически национализъм.

"Кризата не е само икономическа, но и политическа. Трябва да гарантираме пазарите да останат отворени и да не допускаме пълзящия протекционизъм. Забелязваме, че все по-често се използват търговски ограничения", посочи Зелик.