Специализираната прокуратура започва разследване на лекар от държавната болница в Пазарджик, поставял стентове на здрави хора. Това съобщи зам.-главният прокурор Иван Гешев.

"Това е от компетентността на специализираната прокуратура. Има данни и за други престъпления. Това, което ще направят и правят в момента, е да възложат на ГДБОБ спешно извършване на проверка. Предстои в днешния ден да се възложи проверка и на АДФИ на НАП, който ще извърши данъчни проверки на посочените от вас лекари. Ще бъде извършена проверка и на Изпълнителна агенция "Медицински одит", обясни Гешев.

Разследване на Нова телевизия показа как д-р Петър Лазов, който работи в държавната болница в Пазарджик, взима 57 000 лева месечна заплата. Той е поставял стентове както на болни, така и на здрави пациенти.

По-късно обвиненият лекар - д-р Петър Лазов, който работи като инвазивен кардиолог в МБАЛ Пазарджик, изпрати опровержение, в което заявява, че не е гледал оригинален запис от коронарографията на въпросния пациент, както се посочва в телевизионното разследване.

Не съм поставял стентове на здрави артерии. При проверка на дейността на отделението с лекота ще се установи, че значителен процент над 50% от процедурите завършват без поставяне на стент, съобразно състоянието на пациента, което ясно илюстриара неверността и манипулативността на внушението, че се стентират пациенти без съответни показания, каза лекарят.

Не е вярно, че съм получавал заплата от 57000лв. Заплатата ми е в размер на около 1600 лв. месечно. Полученото ДМС е формирано въз основа на решение на Съвета на директорите на болницата №148/19.8.2013 и е в размер на 15% / а не 50 %/ от стойността на пътеката, като следва да се има предвид, че за месеца, за който Васил Иванов държеше да повтори поне петдесет пъти, всъщност от двама колеги, които извършваме процедурата, съм работил почти изключително аз и по обективни причини (отсъствие на колега, висока заболеваемост и т.н.), е формирано ДМС в голям размер, което обаче процентно напълно съответства на генерирания приход на болницата, съобразно свършената работа. Процентът ДМС не е изключение и много колеги от болницата го получават, добави той.

"Голяма част от казаното в кабинета и на интервюто е изрязано и манипулирано по такъв начин, че да се остане с впечатление, че съм гледал диска на пациента. Разговарях тази сутрин по телефона с професор Генчо Начев - той ми каза, че е гледал диск на пациент, при който има здрави съдове, тоест няма аневризма на ЛАД и стеноза на дясната артерия. Двамата останахме със заключението, че сме гледали различни записи", коментира д-р Лазов.

Той е категоричен, че не е поставял стентове на здрави артерии.