Македония намали рестрикциите в движението на гражданите, като в същото време въведе модела на т.нар. живот на две скорости. Населението е разделено на високо и на нискорискови хора, като разделителната линия е 67-годишна възраст.  Двете групи са разграничени в часовия пояси, в който имат право да излизат навън.

Мярката влиза в сила от днес. От 19 ч. до 5 ч. сутринта никой няма право да се придвижва по улиците. В останалото време на лицата над 67-годишна възраст ще бъде позволено да излизат от 5 до 12 часа, а за по-младите е оставен времевият пояс от 13 часа до 19 часа. Новината съобщи лично премиерът Оливер Спасовски в своя профил във Фейсбук вчера.

Полицейският час в страната ще започва в 19 часа и ще продължава до пет часа сутринта, а през уикендите - от събота в 15 часа до понеделник в пет часа сутринта.

Работното време на държавните институции ще започва между 7:30 и 8:30 часа сутринта и ще завършва между 15:30 и 16:30 часа следобед, като работният ден ще е от 8 часа.

"Тези модели, които използваме, предполагат по-скоро в настоящия момент още по-строги да станат мерките за защита на високорисковата група", подчерта премиерът на Северна Македония Оливер Спасовски. Целта е високорисковата група да бъде защитена от възможен контакт с вирусоносители.

От днес е в сила и задължителното носене на защитните маски в цялата страна. Гражданите трябва да носят предпазни средства за покриване на носа и устата във всички обществени затворени пространства като обществен транспорт, пазари, банки, пощенски станции, линейки, болници, институции, както и в открити пространства, където няма възможност да се поддържа разстояние. от два метра между граждани като пазари, отворени търговски центрове, тесни улички, автобусни спирки и други подобни. На открито маски няма да се носят, ако сте на двора, ако карате велосипед, спортувате или сте със семейството си в кола.

Идеята за въвеждане на "две скорости" за придвижване навън като се обособят часови пояси за рисковите групи и останалите граждани, е един от епидемиологичните модели, предлагани от експерти.

Доближаваме ли сме до модела "две скорости" 

У нас подобно правило е въведено за пенсионерите при пазаруване в сутрешните часове до 10 часа. През останалото време втъзрастови ограничения няма.

От тази седмица са осигурени "зелени коридори" за женските и детски консултации в поликлиниките. Обмисля се въвеждане на мерки за разходка в парковете и планините, която да разграничи рисковите групи - пенсионери и хронично болни. Засега обаче пандемичната ситуация не го позволяла, стана ясно преди дни от Националния оперативен щаб.

В началото на месеца бе лансирана стратегията "България на две скорости" за минимализиране на щетите от извънредното положение у нас. Планът предлага разделяне на обществото на 2 групи: високорискови (възрастни и хронично болни) и нискорискови (активни млади хора). Първостепенна задача е двете групи да се разделят физически - в домакинствата и извън домакинствата. Към двете групи трябва да се приложат коренно различни мерки, предлага планът. За възрастните - максимално ограничение на активността и контактите на защитената група, с цел съхранение на тяхното здраве и живот. За младите - поддържане на икономическата активност на другата група при много строги правила и мерки за ограничаване на разпространението на вируса, с цел да се запази икономиката на държавата.