На фона на кризата в Украйна 18 световни лидери се събират за възпоменателните церемонии по повод 70-ата годишнина от дебаркирането на съюзническите сили в Нормандия през 1944 г. Сред тях са френският президент Франсоа Оланд, американският му колега Барак Обама, руският президент Владимир Путин, британската кралица Елизабет Втора, белгийският крал Филип, германският канцлер Ангела Меркел, канадският премиер Стивън Харпър.

Вижте снимки>>>


Извън официалната програма Путин вече се срещна с британския премиер Дейвид Камерън (първа от поредицата му двустранни срещи) и с Франсоа Оланд. Предстои му среща с Ангела Меркел. Основна тема на разговорите е украинската криза.

Повече от час и половина продължи срещата между Путин и Оланд в Париж, съобщи ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА. Двамата президенти се сбогуваха сърдечно на стъпалата на Елисейския дворец, като се ръкуваха, но не направиха изявления пред пресата.

Путин и Камерън са се ръкували след края на разговора си на парижкото летище, но това е станало "без телевизионни камери", отбеляза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.

"Статуквото, днешното положение е неприемливо и трябва да бъде променено", заяви Камерън, цитиран от Ройтерс. Той добави, че Москва трябва официално да признае и да работи с Порошенко, да прекрати потока от оръжия и хора през границата с Украйна.

В церемониите ще участват и датската кралица Маргрете Втора, кралят на Норвегия Харалд Пети, кралят на Холандия Вилем-Александър, великият херцог на Люксембург Анри, президентите на Гърция, Италия, Чехия и Словакия - Каролос Папуляс, Джорджо Наполитано, Милош Земан и Иван Гашпарович, както австралийският премиер Тони Абът.

Лидерите ще присъстват на възстановка на събитията отпреди 7 десетилетия в Сорд бийч (Плаж Сабя) - кодовото название на най-източната от петте зони на нормандския бряг, край градчето Уистрам, където на 6 юни 1944 г. дебаркират британските военни.

На възстановката ще присъстват и 7000 души, сред които стотина френски ветерани и 800 чужди ветерани, половината от които британци, а една четвърт - американци.
Петстотин музиканти от военни оркестри и 650 фигуранти ще участват в голямата възстановка в четири действия на дебаркирането.

Мерките за сигурност са драконови и са мобилизирани 12 000 души (полицаи, военни, пожарникари). Медицинска помощ пък ще осигуряват 900 парамедици и пожарникари, 400 медицински сестри и 300 доброволци.

Десантът в Нормандия

Преди 70 години 130 000 военни дебаркираха в Нормандия в ранното утро на 6 юни 1944 г. Над 3000 загубиха живота си до края на деня.

Като цяло 1,5 милиона военни дебаркираха по плажовете при Ламанша към края на юли 1944 г. Към тази дата сраженията в Нормандия отнеха живота на 44 000 военни от съюзническите сили и на 54 000 военни от германските сили. Към тази дата жертвите сред цивилното население в Нормандия са 20 000.