Как Украйна мами Русия: Фалшиви оръжия за заблуда на врага
С дървени танкове и други макети Киев заблуждава руските войници и ги подтиква да изразходват напразно скъпоструващите си ракети
С дървени танкове и други макети Украйна заблуждава руските войници и ги подтиква да изразходват напразно скъпоструващите си ракети. Екип на ДВ посети цех за фалшиви оръжия край Киев. Ето какво видяхме там:
Те се използват за примамка - дървените макети на западни оръжия, предназначени да станат мишени за руските ракети. С тях Украйна заблуждава руските войници и се опитва да подтикне врага напразно да изстрелва скъпоструващите си ракети. Екип на ДВ посети цех за изработка на такива макети в района на Киев, където работят доброволци. Разглобяването и сглобяването стават бързо, а на външен вид те могат да бъдат различени от истинските оръжия и успешно подвеждат руснаците.
Руслан Кравченко, който е дърводелец по професия, получил преди година запитване от военните. Той е баща на три деца и преди в свободното си време е организирал спротни турнири. Днес ръководи производството на макетите в цеха край украинската столица, за което използва снимки от интернет. Пред ДВ той споделя, че с помощта на сътрудниците му в цеха вече са произведени над сто макета. "Една истинска гаубица струва най-малко три милиона долара, т.е. ние вече сме спестили на армията към триста милиона."
Така Украйна пести стотици милиони евро
Неговите фалшиви гаубици излизат по около 1000 долара. Руслан и екипът му са се специализирали по тях, но произвеждат и други оръжия: както ракети, така и бронетранспортьори. За да имитират топлината в двигателя на превозните средства, те използват обикновени свещи, които успешно заблуждават термокамерите.
Засега екипът доброволци не смята да разширява палитрата, макар че търсенето е голямо. Проблемът е, че времето и хората не достигат. В цеха са започнали да помагат и студенти, след като много от служителите на работилницата са отишли в армията.
Иля, който е ландшафтен архитект, също би искал да отиде на фронта, макар че с удоволствие работи с дървения материал. "Това, че ние в цивилния живот можем да направим нещо, което действително помага на армията и на нашите момчета, е изключително. Те оцеляват, тъй като ракетите се насочват към безобидните дървени макети. А и на врага му излиза скъпо да поразява нашите оръжейни модели - много по-скъпо е от направата им."
В цеха край Киев се произвеждат и модели на терминалите "Старлинк" на Илон Мъск - които също трябва да заблудят руснаците. Понякога военните подреждат десетина макета и крият между тях един истински уред - така шансовете му да оцелее се увеличават.
Дърводелците, които правят копията, полагат максимални усилия техните параметри да не се различават по нищо от реалните. Както разказва пред ДВ майсторът на този вид копия Михайло Роман: "Задачите ни са ясни - първо моделите трябва да са сгъваеми, второ трябва максимално да наподобяват модерните оръжия и дроновете да не могат да ги различат, и трето - трябва да са евтини. Чрез моделите можем да спасим живота на много от нашите войници. Колкото повече макети има и колкото повече са нападенията срещу тях, толкова по-добре".
"Призрачната армия" на САЩ
Използването на макети на оръжия има традиции във военното дело. Така например по време на Гражданската война в САЩ боядисани в черно дървени топове неведнъж са заблуждавали армията на Севера. Такива фалшиви оръжия са били използвани и във Втората световна война, когато САЩ дори са оборудвали цяла "призрачна армия" с надуваеми танкове, оръдия и самолети. Шумът от стъпките на маршируващи войници или движението на танкова колона били записвани и пускани по високоговорители. Целта е била същата: да бъде заблуден врагът.
Във войната на Русия срещу Украйна и двете страни използват макети, като в наши дни обаче заблуждаването на врага става все по-сложно.
Действията на американската "призрачна армия" от Втората световна война остават тайна цели 50 години. Украинските части също не оповестяват какви точно копия на оръжия къде използват.
Материалът е публикуван ТУК>>