Двата лагера в ДПС: От "няма разцепление" до "периодът на Доган приключи"
Сблъсъкът на различните позиции в Движението за права и свободи - в коментарите на негови водещи фигури
На вчерашното гласуване на проектокабинета на ГЕРБ депутатите на ДПС се разделиха - 30 от тях подкрепиха правителството, а 15 гласуваха "против". Различно гласуваха дори двамата съпредседатели на движението - Делян Пеевски подкрепи кабинета "Желязков", а Джевдет Чакъров изпълни призива на почетния председател Ахмед Доган да се гласува против. Това породи въпроса има ли разцепление в Движението за права и свободи и какво следва оттук нататък за партията. Лагерите са два - единият твърди, че напрежение няма, другият обаче говори за сериозни настъпващи промени във формацията и подмяна на кадри, верни на почетния председател Ахмед Доган.
"Няма разцепление, абсурд", коментира тази сутрин на влизане в Народното събрание депутатът Хамид Хамид.
Съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров обаче твърди, че в групата напрежение все пак има.
"Да се надяваме, че няма да има разцепление, ще видим процесите, които са в ход. Трябва да надделее разумът", коментира пред журналисти Чакъров, цитиран от БТА.
"Нека да видим процесите, от вчера видяхте - има натрупано напрежение, видяхте и начина, по който гласувахме. Ние споделихме позицията, която представи почетният ни председател д-р Ахмед Доган. Съображенията за това бяха, че, да, г-н Росен Желязков е една прекрасна кандидатура в интерес на истината за министър-председател, но не е нормално в една страна членка на ЕС да няма никакъв преговорен процес - да се види дали програмите съвпадат, ако не в цялост поне частично, да има ясно набелязани цели", отговори той на въпрос дали има разцепление в ДПС.
От основаването до ден днешен нашият път е ясен. ДПС винаги е подкрепяла този път и се е борила да отстоява тези ценности, каза още Чакъров.
С днешна дата и евродепутатът от ДПС Илхан Кючук, който е съпрезидент на "Алианса на либералите и демократите за Европа", направи своя избор. Кючук застана на страната на почетния председател Ахмед Доган, като публикува негова снимка в профила си, придружена от коментара: "Лидер се следва!"
Изключеният вчера депутат Рамадан Аталай, който огласи призива на Доган ПГ на ДПС да не подкрепя кабинета на ГЕРБ, призова партията да остане цяла.
"Ако някой мисли, че може с изгонването на авторитети да стане по-авторитетен, няма как това да стане. Вие видяхте, че ДПС достатъчно съпротивителни сили има и когато някой посегне на непреходните ценности на тази партия, те се проявяват. Не само от мене, виждате и структурите", каза Аталай, цитиран от БНТ.
Различното гласуване в ДПС, включително и на съпредседателите - Джевдет Чакъров и Делян Пеевски, Аталай окачестви като "нещо нормално".
"Единият води автентичната политика на ДПС, което не си личи, защото той не е много от активните, но по всяка вероятност ще стане. А другият е много амбициозен - пожелавам му амбициите да си ги постигне. Има разногласия между г-н Доган и г-н Пеевски, между партията и начина на управление на партията", допълни Аталай.
Рафет Улутюрк, председател на най-голямата изселническа организация "Бултюрк" пък изказа още по-смело мнение пред БНР -
"Доган вече го няма. Периодът му приключи. ДПС стана като другите партии".
"Ахмед Доган управлява ДПС от 35 години с кукли. Помисли си (за Пеевски - бел.ред), че това е Касим Дал, Лютви Местан, Карадайъ...", заяви Улутюрк.
Поздравявам Пеевски, който каза, че щом Доган го е сложил за председател, вече той ще отговаря", добави той.
Къде е Джевдет Чакъров, попита Рафет Улутюрк. "Уж е лидер, но не излезе никъде. Те чакат заповеди от Доган", изрази неодобрението си изселникът.
"Изключването не довежда до запазването на целостта на партията, а нашата идея е точно тази. Така не се ръководи сериозно структура", заяви поредният изключен от ДПС Джейхан Ибрямов.
Ибрямов е един от групата на ДПС, които вчера гласуваха "против" проектокабинета на ГЕРБ, а от структурите в Търговище свалиха доверието към него.
Решението за свалянето на доверието е взето под натиск от страна на ръководството, каза народният представител.
"Няма какво да ме изненада, защото познавам тези хора, работил съм с тях от години. С повечето сме били и в младежката организация на ДПС", коментира той.