Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че западните посланици, за чието експулсиране той бе призовал, са направили крачка назад и ще бъдат по-внимателни в своите изявления, предаде агенция Ройтерс.

Ердоган говори след заседание на правителството под негово председателство. По същото време посолството на САЩ и още девет дипломатически мисии публикуваха изявление, в което посочиха, че се придържат към дипломатическата конвенция за ненамеса във вътрешните работи на страната домакин.

В събота Ердоган съобщи, че е наредил на турското външно министерство да обяви посланиците за персона нон грата заради призива им за освобождаване от затвора на известния турски филантроп Осман Кавала.

Той е задържан в ареста от четири години по обвинения във финансиране на протести и участие в опита за преврат през 2016 г. Кавала отхвърля обвиненията.

Преподавателят по международни отношения в Близкоизточния технически университет в Турция Хюсеин Багджъ заяви днес пред телевизия Хабертюрк, че кризата около експулсирането на западни посланици от Турция е разрешена, съобщава агенция Ройтерс.

По време на заседанието на турското правителство под председателството на Ердоган, посолствата на 10 западни държави публикуваха изявление, в което посочиха, че се придържат към Виенската конвенция за дипломатическите отношения и принципа за ненамеса във вътрешните работи на страната домакин. Ердоган приветства изявленията на посолствата, които изглежда имаха за цел да намалят напрежението, отбелязва Ройтерс.

Междувременно и "Съединените щати отбелязват, че продължават да се придържат към член 41 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения", посочи в Туитър американското посолство.

Останалите девет посолства - на Германия, Франция, Канада, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия, Швеция, Дания и Финландия, публикуваха подобни изявления или ретуитнаха съобщението на САЩ.

Дипломатически източник заяви, че посолствата са предпазливи оптимисти, но допълни, че все още не е ясно какво ще реши да направи турският президент Реджеп Тайип Ердоган.

Анадолската агенция и държавната телевизия ТРТ описаха изявленията като "стъпка назад" от страна на посолствата.

Депутатът от опозиционната Народнорепубликанска партия и бивш турски посланик Юнал Чевизкьоз посочи в Туитър, че усилията за предотвратяване на обявяването на посланиците за персона нон грата са дали резултат. "Дипломацията още веднъж успя", посочи той.

Говорителят на управляващата Партия на справедливостта и развитието Йомер Челик каза, че дипломатически мисии, които спазват принципа за ненамеса във вътрешните работи, винаги ще бъдат добре дошли, за да работят за подобряване на връзките между страните.

Съединените щати ще продължат диалога с Турция с цел преодоляване на разногласията помежду им, заяви говорителят на Държавния департамент Нед Прайс, цитиран от Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че той е казал това след деескалацията на дипломатическата криза между Анкара и Запада.

"Администрацията на (президента Джо) Байдън се стреми към сътрудничество с Турция по общите приоритети и, както с всеки съюзник от НАТО, ще продължим да водим диалог за преодоляване на всякакви разногласия. Смятаме, че най-добрият път напред е чрез сътрудничество по въпросите от взаимен интерес", каза пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс.

В същото време той заяви още, цитиран от Франс прес, че Съединените щати остават твърди в своя ангажимент да насърчават правовата държава и спазването на човешките права в Турция.

Според наблюдатели целта на турския президент е да отклони вниманието от икономическата криза - инфлацията в страната гони 20 процента, а лирата загуби една четвърт от стойността си спрямо долара от началото на годината, отбелязва АФП.

Успокояването на напрежението вчера доведе до повишаване на курса на турската лира, която по-рано през деня поевтиня до най-ниското си равнище спрямо долара.